Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GEÇİTKALE 16 Kasım 2015, Pazartesi 12:32
banner

Geçitkale ve Boğaziçi Şehitleri anıldı

Geçitkale ve Boğaziçi Şehitleri anıldıGeçitkale ve Boğaziçi Şehitleri, düzenlenen törenle anıldı.
Paylaş  
63
85
55
0

Geçitkale ve Boğaziçi Köylerinde, 15 Kasım 1967’de Rum – Yunan saldırılarına karşı köylerini savunurken şehit düşen 24 mücahit ve mücahidelerimiz dün 09.30’da düzenlenen tören ile anıldı.

Geçitkale Şehitler Anıtı’nda yer alan törene Ekonoımi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat ATUN, Milletvekilleri Dr. Hakan DİNÇYÜREK, Erdal ÖZCENK ve Dursun OĞUZ, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (a) 28. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Albay Ali TATAR, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (a) 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Yarbay Ahmet BOZDOĞAN, Geçitkale Bucak Sorumlusu Kemal SERPAL, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan ÖZTAŞ, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı (a) Yedek Asbaşkan Figen ÇAĞAKANLI, Geçitkale Muhtarı Oğuz GÜÇERİ, Şht. Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Siyasi Parti Temsilcileri, Dernek, Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler Geçitkale ve yöre halkı katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin Anıta konulmasıyla başlayan törende, Saygı Duruşu ve Saygı Atışı yapıldı, ardından İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi. Geçitkale Belediye Başkanı Hasan ÖZTAŞ törende yaptığı konuşmada “ Kıbrıs Türk Halkının makûs tarihi olan 15 Kasım 1967 günü, Türkiye’nin müdahalesi ile değişmiş, savunmasız insanlarımızı, kardeşlerimizi katletmeyi kahramanlık zanneden Yunanlı General Grivas, askerlerini toplayıp geldiği yere dönmüştü. Eğer bugün, ambargolarla ve siyasi baskılarla bizi dize getirmeye çalışan Uygar Batı’nın anlaşılmaz tutumuna rağmen, özgürce soluk alabiliyorsak, can ve mal güvenliği içinde korkusuzca yaşayabiliyorsak, insanlık onuru içi direnen Şehit olan bu kardeşlerimiz sayesinde olduğunu belirtti. O günleri yaşamayan gençlerimizin bu tarihi iyi öğrenmeli, bu günlere nasıl ve nelerin feda edilerek gelindiğini en ince ayrıntısına kadar bilmeleridir. Bizlerin görevi ise, bu şanlı tarihi öğretmek olduklarını ifade etti.

Hasan ÖZTAŞ, uzun yıllar haklı davamızı savunan ve kendisini Kıbrıs Türkü’nün Özgürlüğü’ne adayan, Liderimizi Dr. Fazıl KÜÇÜK’ü saygı ile Özgürlüğümüz ve Bağımsızlığımız uğruna şehit düşen tüm kardeşlerimizi rahmetle yâd eder, Gazilerimize şükran ve minnet duyduklarını sözlerine ekledi.

Anma töreni, Cumhuriyet Lisesi öğrencisinin şiir okuması, Geçitkale Din görevlisi tarafından dua okunması ve Şehitliği ziyaretle tamamlandı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Tarım Dairesi Geçitkale'deki üreticilere eğitim verdi
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla gününü ve gece eğitimini bu hafta Geçitkale köyünde sürdürdü.
Geçitkaleli üreticilere yarın eğitim verilecek
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla gününü ve gece eğitimini bu hafta Geçitkale köyünde sürdürecek.
Tarım Dairesi eğitim çalışmalarını Geçitkale köyünde sürdürecek
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla gününü ve gece eğitimini bu hafta Geçitkale köyü ile sürdürüyor.