Ana Sayfa >> İNÖNÜ 31 Ocak 2014, Cuma 17:27
DAÜ "Çevre ve İnsan"da kırsal bölge belediyeleri ele alındı
DAÜ Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi ve Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Çevre ve İnsan” programına bu hafta İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü konuk oldu.
Paylaş  
66
69
67
0

Söz konusu programda “Kırsal Bölge Belediyeleri” ele alındı. Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek programın başında özellikle kırsal kesim belediyelerinin ülke ekonomisini tarım hayvancılık anlamında destekleyen bölgeler olduğunu ifade etti ve küçük belediyelerin öneminden bahsetti.

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü ise son zamanlarda gündemde sıkça söz edilen, belediyelerin yaşadığı mali, sosyal ve yapısal anlamdaki sıkıntılarından söz etti. Öncü, belediyelerin mali kaynaklarını açıklayarak, bunların devlet katkısı olan yerel gelirler, TC Büyükelçiliği Yardım Heyeti, AB Projeleri olduğundan bahsetti ve projelerden örnekler verdi. Öncü, İnönü Belediyesi’nin milli gelirden aldığı payın %6.30 düştüğünü, faizlerin, döviz kurunun arttığını, dolayısıyla giderlerinin ve harcamalarının da yükseldiğini bildirdi.

Öte yandan sıkıntılarının başında su, elektrik konusunun geldiğini ifade eden Öncü, belediyelerin ödenememiş faturalarının büyük bir problem yarattığından, su motorlarının elektrik maliyetlerinin devlet tarafından yapılandırılması gerektiğinden, aksi takdirde sürdürülemez bir yapı oluştuğundan söz etti. Öncü, suyun kesilmesinin, hayvanların telef olması anlamına geldiğini de vurguladı.

Son yıllarda yağışların da yeterli olmadığını bildiren Öncü, önümüzdeki yıl için büyük korkuları bulunduğunu, hayvan yemi dahi bulamayacaklarını kaydetti. Öncü yaşanan problemlerden ötürü, halka sosyal anlamda hizmet verememekten yakındı. Öncü ayrıca, belediyelerin denetimlerinin de yapılmadığını ve haksız kazanç elde edildiğini savundu. Mevcut yapının küçük belediyeleri batırdığını iddia eden Öncü, devletin belediyelere sağladığı yerel gelirlerin mutlaka düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Belediye Başkanı Öncü daha sonra DAÜ işbirliğinde gerçekleştirilen projelerden bahsetti. DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi koordinatörlüğünde son zamanlarda hem halka hem de belediye personeline dönemsel bazda ayrı ayrı eğitimler verildiğini açıklayan Öncü, katkılarından dolayı DAÜ yönetimine teşekkürlerini sundu. DAÜ ile işbirliklerinin süreceğini, yapılan projelerin diğer belediyelere de örnek olması gerektiğini bildiren Öncü, alınan eğitimlerin sonucunda halka daha iyi hizmet sunulacağını da vurguladı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Ahmet Havutcu'nun acı günü...
Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutcu’nun dün vefat eden annesi Namiye Havutcu bugün son yolcuğuna uğurlandı.
Öncü'nün şikayeti üzerine belediye hesapları incelemeye alındı
İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, bir ihbar üzerine, “belediyenin bilgisayarları aracılığıyla muhasebe sisteminde farklı tarih ve zamanlarda yine farklı kullanıcı isimleriyle doğru olmayan işlemler yapıldığının” ortaya...
İnönü şehitleri anıldı
Mağusa Limanı’ndaki işlerine giderken 12 Temmuz 1958’de otobüslerinin önü kesilerek şehit edilen 5 İnönülü ile milli mücadele yıllarında yine bu köyden şehit olanlar düzenlenen törenle anıldı.