Ana Sayfa >> YENİBOĞAZİÇİ 18 Ağustos 2015, Salı 15:39

8'inci Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nde Kıbrıs Gecesi düzenlendi

8'inci Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nde Kıbrıs Gecesi düzenlendiBu yıl 8.si gerçekleştirilen Yeniboğaziçi Pulya Festivali ve 1. Uluslararası Halk Dansları Festivali düzenlenen birbirinden güzel etkinliklerle devam ediyor.
Paylaş  
42
81
48
0

8.Yeniboğaziçi Pulya Festivali dördüncü gecesini Kıbrıs Kültürünü konuk ülkelere tanıtarak tamamladı. Festival alanında dekor amaçlı kullanılan balya, taş fırın,  su testisi ve eşek figürleri gibi Kıbrıs kültürüne ait bir çok  nesne Türkiye, Ukrayna ve Slovakya ekiplerinin dikkatini çekmeyi başardı. 

Gösteri alanına standlar da kurularak ceviz macunu,harup pekmezi, badem ezmesi, zeytinli, hellimli gibi Kıbrıs kültürüne ait yiyecekler konuk ülkelere tanıtıldı. 

Daha sonra Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun yer aldığı Kıbrıs gecesinde ilk önce Kıbrıs Kültürüne uygun şekilde kına gecesi canlandırıldı.

Kınan gecesinin ardınan Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, orak, susta, çiftetelli gibi bir çok geleneksel oyunu Kıbrıs Gecesine özel olarak hazırlanarak  kareografilerini izleyicilere sergilediler.

Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Minik Grubu da sahnede kısa bir gösteri sunarak Kıbrısa ait manileri okudular.

Türkiye , Ukrayna ve Slovakya ekipleri de sahne alarak onlarda kendi halk oyunlarını izleyicilere sergilediler.

Düzenlenen Kıbrıs Gecesi’nin ardından Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir Türkiye, Slovakya, Ukrayna ve Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu  ekiplerinin eğitmenlerine ayrı ayrı teşekkür ederek plaket takdim etti.

8. Yeniboğaziçi Pulya Festivali Ve 1. Uluslararası Halk Dansları Festivali bu akşam saat 21:00’da Güzellik Yarışması ile devam edecek ve gecede Kangoo Jump gösterileri de yer alacak.

Ülkemizin sevilen ve başarılı sanarçısı  İbrahim Özduran da bu gecede sahne alacak

Diğer günler için ise festival programı şöyle;

19 Ağustos Çarşamba günü saat 21:00’da Tiyatro Gecesi’nde Zalihe Susuzlu’nun yazdığı Ah anam Gargalar Rengarenk adlı oyunu sergilenecek.

20 Ağustos Perşembe Gecesi  saat 22:00’da festival alanında   Kıraç Konseri  yer alacak.

21 Ağustos Cuma gecesi saat 21:00’da Karadenizliler Gecesi düzenlenecek.

22 Ağustos Cumartesi saat 21:00’da festival alanında Yeniboğaziçi Belediye Korosu sahne alacak.

23 Ağustos Pazar günü ise saat 22:00’da Salamis Harabeleri’nde Ebru Gündeş Konseri ile Festivalin kapanışı gerçekleşecek.

(MHA)


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

65 yaşındaki Kaptan hayatını kaybetti
Yeniboğaziçi’nde 65 yaşındaki Mehmet Ağa Kaptan, bir bahçede ağaçlarını çapalarken rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. İskele’de 26 yaşındaki Kuzey İrlandalı kaldığı otelin odasında ölü bulundu.
Yeniboğaziçi'nde elektrik kesintisi
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, alçak gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Yeni Boğaziçi Sosyal Konutlar Bölgesi ile Belediye Garajları Bölgesi’nin elektrik enerjisinin yaklaşık 8 saat s...
Yeniboğaziçi'nde yangın
Yeniboğaziçi’nde Halil Güneyyeli’nin evinin avlusundaki garajda çıkan yangında, aralarında motosikletin de bulunduğu bazı eşyalar tamamen yandı.