Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİBOĞAZİÇİ 5 Aralık 2012, Çarşamba 16:08
banner

Yeniboğaziçi Belediyesi'nin "Cittaslow" projesi hakkında konuşuldu

Yeniboğaziçi Belediyesi'nin Cittaslow projesi hakkında konuşulduYeniboğaziçi Belediyesi’nin “Cittaslow” projesi hakkında konuşuldu. Cittaslow’un 1999 yılında İtalya’da fast food yiyeceklerine karşı başlatılmış bir hareket olduğundan bahseden Biren, başlangıçta, cadde ortasında bir kazan dolu makarnanın ücretsiz dağıtılarak halkın kültürel değerlerini unutmaması için yapılan bir hareket olduğunu belirtti.
Paylaş  
38
61
41
0

Bunu gören bazı belediye başkanlarının bu fikri alıp kendilerine vizyon yaptığını belirten Biren, bu amaç doğrultusunda birçok kriter belirleyerek Cittaslow’un oluşturulduğunu dile getirdi.

Cittaslow’un “Sakin Şehir” anlamına geldiğini ve amacının kentlerde unutulmaya başlayan kültür, yaşam tarzı, yöresel yemekleri ve GDO’suz tarımı tekrardan hayatın içerisine almak için yapılan bir proje olduğundan bahseden Biren,

Yeni Boğaziçi’nin tarihi değere sahip ve denize yakın bir yer olması ile birlikte şehir ortamından biraz uzaklaşarak, sessiz, sakin bir ortam yaratmak ve ilaçsız tarım üretimi yapılarak da bundan yararlanmak isteyen halka hizmetler vermeyi planladıklarını belirtti. Bu vesile ile bölge halkının ekonomisine katkı konmuş olacağından bahseden Biren, Cittaslow ile üretimin artacağından da bahsetti. Yeni Boğaziçi’ni bu seviyeye getirmek için çalışma içinde olduklarını belirten Biren,

Çalışmaların tamamlanması ile İtalya tarafından değerlendirileceklerini ve koşullara uygunlukları onaylanınca Cittaslow’a katılabileceklerini dile getirdi. Tarihi eser açısından zengin bir ülkeye sahip olunduğunu belirten Biren, değerlerimizi pazarlama eksikliğimiz olduğundan bahsetti. Kalkınmak ve bir yerlere ulaşmak için bu problemin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Biren, önümüzdeki 15 yıl için projelere sahip olduklarını ve halkın da desteği ile bunları gerçekleştirebileceklerine inandıklarını da sözlerine ekledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Belediye başkanından çalışana hakaret iddiası: "Şerefsiz, utanmaz..."
image Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir 16 yıllık belediye çalışanı Sevda Özinanır’a hakaret ettiği iddiası ile polislik oldu.
Yeniboğaziçi'nde yarın elektrikler 3 saat kesik
image Alçak gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle, yarın 09.30 - 12.30 saatleri arasında Yeniboğaziçi Okul Yolu Zema Market bölgesine elektrik verilemeyecek.
Yeniboğaziçi'nde kaza! İki kişi yaralandı...
image Dün akşam Yeniboğaziçi köyünde yaşanan trafik kazasında iki kişi yaralandı.