Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 1 Temmuz 2016, Cuma 07:42
Kıbrıs sahilleri "Aslan Balığı" istilasına uğradı!
Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (UICN)’nin geçtiğimiz günlerde zehirli aslan balığının Türkiye ve Kıbrıs açıklarında çoğalmaya başladığı uyarısını yapmasının ardından özellikle Kıbrıs sahillerinde tam anlamıyla istila yaşandığı bildiriliyor.
Paylaş  
52
101
50
0

Kıbrıs Postası - Ulaş Barış / Emel Doğan

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (UICN)’nin geçtiğimiz günlerde zehirli aslan balığının Türkiye ve Kıbrıs açıklarında çoğalmaya başladığı uyarısını yapmasının ardından özellikle Kıbrıs sahillerinde tam anlamıyla istila yaşandığı bildiriliyor.

Durumun tehlike arz etmesi üzerine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi, zehirli bir balık türü olan “Pteroismiles” türü aslan balıklarının ülke sahillerinde görülmeye başlanması üzerine yeni bir açıklama daha yaptı. Aynı konu dün Rum basınının da ana gündem maddelerinden biri oldu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın bürosu yaptığı açıklamada, dairenin daha önce Güney Kıbrıs açıklarında tespit edilen zehirli balık türü Aslan Balığı’nın Kuzey Kıbrıs’ta da bulunabileceği yönünde yaptığı açıklamanın ardından sözkonusu balığın ülke sahillerinde görülmeye başlanması üzerine konuya halkı bilinçlendirme ve dikkatini çekme amacıyla ikinci bir açıklama gereği doğduğunu bildirdi.

“Kızıldeniz’den Akdeniz’e”

Açıklamada,İndo-pasifik orijinli Scorpaenidae (iskorpit) familyasına ait “Pteroismiles” türü aslan balıklarının, muhtemelen Süveyş Kanalından Lesepsiyen göç ile Kızıldeniz’den Akdeniz’e geçmiş olduğu ifade edilerek, halkın bu balık ile ilgili bilinçlenmesi ve bu balığı ayırt edebilmesinin önemine dikkat çekildi.

Şiddetli ağrı ve geçici felce neden olabilecek zehire sahip bu balığın özellikle kayalık bölgeleri tercih ettiği vurgulandı.

Açıklamada, söz konusu balığın zehrinin 45 derece ve üzerinde yapısının bozularak etkisini yitirdiği de ifade edilerek, yaralanma anında sıcak su altına tutulması zehrin etkisini yitirmesine neden olacağı, ardından en yakın sağlık merkezine gidilmesinde fayda olduğu vurgulandı.

Zehirleri dikenlerinde bulunuyor…

Aslan Balığının kafasından kuyruğuna kadar, beyaz üzerine kızıl ve kahverengi bantları ile sırt ve anal yüzgeçlerinde koyu renkte benekleri ayırt edici özellikleri olduğu belirtilen açıklamada, gözlerinin üzerinde de uzun dokunaçları bulunduğu, sırtında 12 (bazı türlerinde 13) zehirli dikeni ve tüye benzeyen 14 tane dikeni olduğu kaydedildi.

Saldırgan olmayan Aslan Balığının kayalık yerleri tercih ettiği, dolayısıyla kayalık yerlerde yüzerken dikkatli olunması gerektiği belirtilen açıklamada, vatandaşların söz konusu balıktan uzak durması istendi.

Halkın bilinçlenmesi ve bu balığı tanımasının önemli olduğu belirtilen açıklamada Hayvancılık Dairesi’nin halkı bilinçlendirmek için broşür bastırılarak dağıtımının yapılacağı kaydedildi.

Yaralanma halinde sıcak suya tutularak, en yakın sağlık merkezine gidilmeli

Aslan balığının zehrinin etinde değil, sırt yüzgeçlerinde bulunduğu belirtilen Hayvancılık Dairesi açıklamasında, bu zehri sadece kendilerini korumak için kullandıkları, öncelikle dikenlerini kaldırarak düşmanlarını uyardıkları ifade edildi.

Zehri, düşmanın üzerlerine gelmesi halinde kullandıkları belirtilen açıklamada, dikenlerine temas edilmesi durumunda acı, şiddetli ağrı, geçici felç durumunun söz konusu olabileceği belirtildi.

Zehir 45 derece ve üzerinde etkisini yitiriyor…

Aslan Balığı’nın zehrinin protein bazlı olduğu, 45 derece ve üzerinde yapısının bozularak etkisini yitirdiği de ifade edilen açıklamada, yaralanma anında sıcak su altına tutulması zehrin etkisini yitirmesine neden olacağı ve en yakın sağlık merkezine gidilmesinde fayda olduğu vurgulandı.

Hayvancılık Dairesi, vatandaşlardan bu türlerin veya daha farklı türlerin görülmesi halinde 2283685 numaralı Hayvancılık Dairesi Müdürlüğüne bilgi verilmesi talep edildi.

Rum Biyolog: “Tehlikeli bir deniz istilası yaşanıyor”

Öte yandan aslan balıklarının durumu Güney Kıbrıs basını tarafından da gündeme alındı.

Dün konuyla ilgili olarak Cyprus Mail gazetesine konuşan Deniz Biyoloğu Dimitris Klitou sahillerde yaşanan durumu “tehlikeli bir deniz istilasına” benzeterek balığın ancak korkutulduğu zaman saldırdığını ve zehrinin sadece toksin alerjisi olanlar için öldürücü olabileceğini anlattı.

Klitou “balığın zehirli dikenleri dokunulduğunda çok acıtabilir. Bu acı sonunda baş dönmesi, kusma ve nefessizlik yan etki olarak ortaya çıkabilir ancak herkes üzerinde öldürücü etkileri yoktur. Bu konuda Kıbrıs sahillerinde şu ana kadar herhangi bir vaka tespit edilememiştir” diye konuştu.

Balığın bir yıl içerisinde Kıbrıs sahillerinde ‘kolonileşeceğini’ anlatan Klitou “böyle olunca da bu balıkları kontrol altında tutmamız imkansızlaşacak, işler kontrolden çıkacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan balığın zehirli kılçıklarının tamamen temizlenmesi sonrası yenebileceğini belirten Klitou “balığın muhteva ettiği zehir pişirme sırasında etkisini kaybeden bir zehirdir. Küba, Bahama ve Kolombiya gibi sahillerinde istila yaşanan ülkeler çareyi bu balıkları avlayıp yemekte buldular. Aslında Kıbrıs sahillerinde de yapılması gereken şey budur. Böylece balığın sayısı dengede tutulabilir” dedi.

“Bir yılda 2 milyon yumurta üretebilir”

Yine gazeteye konuşan Balıkçılık Departmanı Yetkilisi Nikolas Mihalides aslan balıklarının Süveyş Kanalı açıldığından beri Hint Okyanusundan Akdeniz’e geçmeye başladığını belirterek “ilginç zamanlardan geçiyoruz. Sahillerimiz çeşitlilik açısından zengin bir hale geldi. Aslan balıkları dalgıçların izlemekten keyif aldıkları çok güzel bir balık çeşididir” dedi.

Mihalidies “aslan balıklarının Akdeniz’de doğal bir düşmanları yok. Beslenmesini bir çok balık türü ve kabuklu hayvanlarla yapar. Her 4 günde bir yumurtlayabilen bu balık yılda 2 milyon yumurta üretebilir. Şu anda sahillerimizdeki durumları takip halindeyiz” diye konuştu.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Şirinevler halkı taş ocaklarına karşı eylemde... “Ocağınızı da alın gidin!"
Şirinevler’de yeni taş ocağı izni verilmesine çevre halkının ve sivil toplum örgütlerinin tepkileri sürüyor.
KEMA, Kıbrıs'taki çölleşme ve erozyon tehlikesinin yüksekliğine dikkat çekti
Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA), Kıbrıs’ın Dünya Çölleşme Haritası’nda, çölleşme tehlikesinin en yüksek olduğu bölgede yer aldığını ve Mesarya ovasının da çöl olduğunu b...
Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışmada dereceye girenler s...
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın Biyologlar Derneği işbirliğiyle “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinlikleri çerçevesinde ilkokul öğrencilerine yönelik düzenlediği fotoğraf çekme, kompozisyon ve şiir yazma yarışmala...