Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Ocak 2015, Pazar 18:22
banner

Elektrik tarifelerine uygulanacak indirimler açıklandı

Elektrik tarifelerine uygulanacak indirimler açıklandıBakanlar Kurulu ve KIB-TEK yetkililerinin 15 Ocak 2015 günü yaptığı toplantı sonucunda elektrik tarifelerine uygulanacak indirimler açıklandı. Açıklama şöyle:
Paylaş  
24
30
23
2

"Bakanlar Kurulu ve KIB-TEK yetkililerinin 15 Ocak 2015 günü yaptığı toplantı sonucunda elektrik tarifelerine uygulanacak indirimler açıklanmıştır.

Elektrik üretiminin en büyük girdi maliyeti olan petrol fiyatlarında 1 Temmuz 2014 tarihinden bugüne %60’a varan düşüşler yaşanmıştır. Dünya piyasasında yaşanan bu gerileme ve elektrik üretimindeki maliyet düşüşüne rağmen hükümet elektrik tarifelerinde indirim uygulamak için bugüne dek beklemiş, bu fırsat değerlendirilerek Elektrik Kurumu’nun haksız kar etmesi sağlanmıştır.

Hatırlatmak isteriz ki Hükümet KIB-TEK borçları ve girdi maliyetlerindeki artışı bahane ederek 18 Kasım 2013 tarihinden itibaren uygulanmak üzere elektrik tarifelerine %30’lara varan zam uygulamıştı.
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu yönetenlerin ve Hükümetlerin yıllardır uyguladığı yanlış politikalar yüzünden KKTC Halkı’nın öz malı KIB-TEK borç batağına sürüklenmiş fakat sorumlulara hiçbir zaman hesap sorulmamıştır. Yönetim hataları yüzünden oluşan borç yükü yıllarca dar gelirlinin sırtına yüklenmiştir.

KIB-TEK abone sayısı 157,714 olarak açıklanmakta ve bu sayının %77’lik kısmının konut tipi tüketici olduğu görülmektedir.  Bu bağlamda;
• 250 Kws’e kadar 0,45 krş. olan konut tarifesi 0,44 krş. ile %2,
• 250-500 Kws arası %12,
• 500-750 Kws arası %22,
• 750 Kws üzeri %35 şeklinde indirim uygulanacağı açıklanmıştır.

Ülkemizde dört kişilik bir ailenin ortalama olarak 220 – 300 Kws elektrik tükettiği düşünüldüğünde yapılan indirim esas olarak toplumun geneline ve dar gelirliye yansımayacaktır. Ayrıca uygulanacak indirim politikası ile yüksek elektrik tüketimi teşvik edildiği açıkça görülmektedir.
Halkın büyük bölümüne yansımayacak ve yüksek elektrik tüketimi yapanların daha çok faydalanacağı şekilde düzenlenmiş indirimler kabul edilemez.
Hazine Çalışanları Sendikası olarak yapılacak indirimlerin gerçekçi, dar gelirliyi koruyacak ve halkın beklentileri karşılayacak bir şekilde yeniden belirlenmesini talep etmekteyiz."

Sezai EMRE
Başkan
Hazine Çalışanları Sendikası


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
19 Ocak 2015, Pazartesi
JACKO         - BAFlı
250 KW a kadar yüzde 35, 500 e kadar yüzde 20, 750 ye kadar yüzde 10 ve 1000 KW a kadar da yüzde 5 ... 1000 KW üzeri elektrik tüketene indirim yok diyeceklerine tam tersini yaptılar. Daracık gelirli insanlara.... ki yıkanmak için suyu ateşte kaynatırlar... 100 TL de 1 TL ucuzlatacaklarmış. Yedikleri BULLEZE bak... Artık Bu mantık kimden çıktıysa .... ?

18 Ocak 2015, Pazar
ertan namıkkemaloğlı         - kondea
aslında en doğrusu bedava vermektir,,,hatta elektrik kullananlara üstten para bile verilmelidir,,neden diye soran olursa cevabım vardır

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluçay: "Meclis'in doğal park projesine Cumhurbaşkanlığı'nın destek vermesi m...
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi Çevre Komitesi tarafından başlatılan Metehan Bölgesine yapılması düşünülen "Doğal Park ve Yeşil Alan" projesine Cumhurbaşkanlığı'nın destek vermesinin m...
Cumhurbaşkanlığı'nda "Şehir Parkı ve Yeşil Alan Projesi" ele alındı
image Cumhurbaşkanlığı'nda bugün Lefkoşa Kermiya'daki (Metehan) 357 dönümlük askeri alanın "Şehir parkı ve yeşil alan olarak düzenlenmesi için hazırlanan kavramsal proje" ele alındı.
23 Nisan Çocuk Festivali'nin açılışı meclis bahçesinde gerçekleşti
image 21. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali'nin açılışı meclis bahçesinde düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi