Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Haziran 2015, Pazartesi 15:30
banner

MHD, Dünya Mülteciler Günü Etkinlik Takvimini açıkladı

MHD, Dünya Mülteciler Günü Etkinlik Takvimini açıkladı20 Haziran Dünya Mülteciler Günü, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl de bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Mülteciler savaş, zulüm ve yetersiz mülteci koruma politikaları üçgeninde hayatta kalma mücadelelerini sürdürürken, yerinden olan insan sayısı İkinci Dünya Savaşı’ndan beridir ilk defa 51 milyonu geçti, 2015’in ilk dört ayında Akdeniz’dek ölümler 2000’I buldu. Bu bağlamda, Dünya Mülteciler Günü, her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.
Paylaş  
30
34
30
0

Mülteci Hakları Derneği tarafından yayınlanan etkinlik takvimine göre etkinlikler bugün gerçekleştirilen sivil toplum örgütü toplantısıyla başladı. BMMYK Kıbrıs Temsilciliği’nin de hazır bulunduğu yuvarlak masa toplantısında, mülteci hakları ile ilgili son gelişmeler değerlendirilirken önümüzdeki dönemlerde atılacak adımların belirlendi. Örgütler, 18 Haziran Perşembe günü saat 14:00’de MHD Ofisinde bir araya gelip ortak Dünya Mülteciler Günü açıklamalarını basınla ve kamuoyuyla paylaşacaklar. MHD ayrıca 17 Haziran’da Lefkoşa’nın güneyindeki Faneromeni Meydanı’nda gerçekleşecek sokak festivaline katılacak ve Kıbrıs’ta mülteci hakları alanında çalışan diğer örgütler ve mültecilerle beraber dans, yemek ve müzikle çok kültürlülüğü kutlayacak.

18-20 Haziran tarihlerinde ise, MHD’nin Kıbrıs Film Derneği ile organize ettiği “Yerinden Olmaya Dair: Dünya Mülteciler Günü Film Festivali” Ledra Palas yanındaki CCMC’de (Cyprus Community Media Centre) gerçekleşecek. Açılışı 18 Haziran günü saat 20:00’de yapılacak  ve 19 Haziran’da da gösterimlerin yine 20:00’de başlayacak olduğu Festival’de dünyanın dört bir yanından mülteci temalı kısa filmler gösterecek. 20 Haziran’da ise filmleri festival dahilinde olan Özgür Özcan ve Faisal Attrache tarafından iki atölye çalışması düzenlenecek. Özgür Özcan ile Deneysel Film Atölyesi 10:00-13:00, Faisal Attrache ile Film Yapımının Temelleri: Hikayeyi Fikirden Gerçekliğe Dönüştürebilme Atölyesi ise 14:00-17:00  saatleri arasında yine CCMC’e gerçekleşecek.

Dünya Mülteciler Günü etkinlik takviminde son olarak 24 Haziran’da 20:20’de Dayanışma Evi’nde “The Europe Direct Information Centre” tarafından organize edilen mülteci hakları temalı gösterimler gerçekleşecek. Gösterimlerin arından Mülteci Hakları Derneği Başkanı Çiçek Göçkün Bayramoğlu ve Kamu Bilgilendirme Sorumlusu Tegiye Birey Avurpa Birliği’nin mülteci politikalarının tartışılacağı bir panelede konuşması olacaklar.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İçişleri Bakanlığı: "Cezaevindeki ölümle ilgili soruşturma başlatıldı"
image Cezaevinde hayatını kaybeden 27 yaşındaki Mithat Can Çalık'ın ölümünün ardından İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı.
Türkmen: "Kimse gardiyanları suçlamasın"
image Hak-Sen Başkanı İzzet Türkmen, Merkezi Cezaevi'nde bugün 27 yaşındaki bir mahkumun hayatını kaybetmesinin ardından ortaya atılan iddialara sosyal medya hesabından yanıt verdi.
Haziran ayı sonunda Ada'nın iki tarafında da 'Alo' denilebilecek
image Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Samani, cep telefonlarının adanın tamamında kullanılabilmesi ile ilgili hukuki sorunun aşıldığı bilgisiyle birlikte Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığında toplan...