Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Eylül 2015, Cumartesi 11:55
banner

YDÜ ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nden Kıbrıs'ın fethiyle ilgili belge sergisi ve panel

YDÜ ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nden Kıbrıs'ın fethiyle ilgili belge sergisi ve panelYakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek “Kıbrıs’ta Osmanlı’nın 444 Yılının Hikayesi Sergisi ve Paneli”nde Kıbrıs’ta Osmanlı varlığına dair gün yüzüne çıkmamış belgeler ziyaretçilerle buluşturuluyor.
Paylaş  
23
31
27
0

YDÜ’den yapılan açıklamaya göre, YDÜ ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ın fethini ve fetih sonrası adadaki sosyo-ekonomik, politik ve kültürel dönüşümlerle gelişmeleri 444 Yılın Hikayesi temalı bir sergi ve bir panelle yeniden irdeleyecek.

“Kıbrıs’ın Fethi 444 Sergisi”nin açılışı 1 Ekim Perşembe günü Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphanesi Fuayesinde saat 18.30’da yapılacak.

Sergide Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü’nden sağlanan fetih ve sonrası vakfiyeler ile ilgili orijinal belgelerin yanı sıra şunlar yer alacak:

“16. yüzyıl Osmanlı donanmasının sahip olduğu tersane, gemi silah ve personelin tanıtımı ve Kıbrıs fethinin deniz cephesinin anlatımına dair yağlı boya tablolar, gemi modelleri, Osmanlı sancakları, Kıbrıs ve Levant ile ilgili portolon ve gravürler, çini tablolar, 16 yy. seyir aletleri replikaları, bilgi panoları ve roll-upbannerlar.”

Serginin küratörlüğünü Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Kurucu Direktörü Ali Rıza İşipek yapacak.

444 YILIN HİKAYESİ KONULU PANEL

2 Ekim’de Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenecek 444 Yılın Hikayesi konulu panel ise saat 10.30’da başlayacak, “Kıbrıs’ın Fethi” ve “Fethin Ekonomisi ve Kurumsal Yapılanmaya Etkisi” başlıklı iki ayrı oturumda yeni belgeler ışığında değerlendirilecek.

Birinci oturumda Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Yeni Çağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Mehmet Akif Erdoğru, Royal Holloway, University of London’da Araştırmacı Ahmet Kemal Hilmi ve Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Kurucu Direktörü Ali Rıza İşipek, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ın fethini yeni arşiv belgeleri ışığında değerlendirecek.

İkinci oturumda Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ve Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Kıbrıs’ın fethinin sosyo-ekonomik sonuçlarını ve kurumsal yapılanmaya etkisini irdeleyecekler.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuraklık tazminatlarının ilk taksiti ödendi
image Kuraklık tazminatlarının birinci avans ödemesi bugün yapıldı.
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 19/11/2018 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
KKSF 2018 Emektarlar satranç şampiyonu Ahmet Türeller oldu
image KKSF 2018 Emektarlar (Veteran) Satranç Şampiyonası 17-18 Kasım 2018 tarihlerinde Salamis Bay Conti Otel'de 6 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.