Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ocak 2017, Perşembe 08:30
banner

UBP-DP Hükümeti: "Bizimle istişare edilmeden haritalar sunuldu"

UBP-DP Hükümeti: Bizimle istişare edilmeden haritalar sunulduUBP-DP Hükümeti, Cenevre’de sürdürülen Kıbrıs müzakerelerini yakından takip etmek amacıyla Cenevre’de bulunduklarını ancak süreçle ilgili yeterince bilgilendirilmediklerini ve kendileriyle istişare edilmeden haritaların sunulduğunu bildirdi.
Paylaş  
43
34
38
7

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş,  halkın sosyo-ekonomik yapısı üzerinde yaratacağı olumsuzluklara rağmen harita verilmesinin, gerek mevcut mutabakata, gerekse çözüm parametrelerine ters düştüğünü vurgulayarak, bunun ayrıca müzakere stratejisi olarak son derece sakıncalı olduğunu söyledi.

Özgürgün ve Denktaş, Cenevre’de süren Müzakere sürecinde olumsuz ve kaygı verici durum yaratıldığını söyleyerek, bu durumu üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Başkanı Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Cenevre’de yaşanan müzakere sürecini değerlendirdi.

Özgürgün ve Denktaş’ın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın daveti üzerine müzakere sürecinin devamı niteliğinde yapılmakta olan görüşmelere katkı koymak amacıyla, Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti Genel Başkanları ve aynı zamanda Hükümet ortakları olarak Cenevre’de bulundukları ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cenevre’de bulunduğumuz dönem içerisinde, görüşmelerin sadece ilk gününde Müzakereci Özdil Nami tarafından siyasi parti başkanları ve temsilcilerine temaslar hakkında bilgi verilmiş ve görüşlerimiz alınmıştır. Partilerimiz, verilen bilgiler ışığında bir değerlendirme yaparak görüş ve önerilerimizi yazılı olarak salı sabahı Cumhurbaşkanı’na iletmiştir.

Bunu takip eden diğer iki gün içerisinde, tüm beklenti ve girişimlerimize rağmen bizimle herhangi bir iletişim kurulmadığı gibi herhangi bir brifing de verilmemiştir. Buna karşın, basına yansıyan ve eldeki bilgiler ışığında ikinci bir değerlendirme yapılmış, görüş ve önerimiz yazılı olarak çarşamba sabahı Sayın Cumhurbaşkanı’na iletilmiştir. Aynı gün içerisinde, ısrarlı taleplerimize rağmen Hükümetimizle herhangi bir istişare yapılmadan Birleşmiş Milletlere, Rum tarafıyla birlikte bir harita önerisinde bulunulduğu öğrenilmiştir.”

“KRİTİK KONULARDA MUTABAKATA VARILDIĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Toprak konusunun harita ve rakam boyutlarının görüşmelerin en son aşamasında ve diğer dört başlıkta yeterli ilerleme sağlanması halinde ele alınacağı hususunda taraflar arasında mutabakat bulunduğu anımsatılan açıklamada, “Halbuki dönüşümlü başkanlık, iki kesimlilik, mülkiyet, kararlara etkin katılım ve birincil hukuk gibi çok kritik konularda nihai mutabakata varıldığını söylemek mümkün değildir” denildi.

Bu koşullarda, halkın sosyo-ekonomik yapısı üzerinde yaratacağı olumsuzluklara rağmen harita verilmesinin, gerek mevcut mutabakata, gerekse çözüm parametrelerine ters düştüğünü vurgulanan açıklamada, bunun ayrıca müzakere stratejisi olarak son derece sakıncalı olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaratılmış bulunan bu olumsuz ve kaygı verici durumu üzüntü ile karşıladığımızı ifade eder, halkımızın yaşamsal hak ve çıkarlarının ele alınmakta olduğu bu kritik dönemde görüşmelerin yürütülmesinde daha katılımcı ve demokratik duyarlılık içerisinde davranılmasını beklediğimizi belirtmek isteriz”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
8
 
2
 
9
 
1
 
2
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
7
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ocak 2017, Cumartesi
Halil         - Omorfo
Vay garibler vay.Ayri yatin vallahi begenmezsaniz.Sizler sadece ismarlamasiniz.

13 Ocak 2017, Cuma
Nejat         - Omorfo
Siz sadece sac boyamayi bildiginiz icin sizleri disladilar.Boya isine devam.

13 Ocak 2017, Cuma
Kenan         - Lefkosa
Bu ikiliye söyleyin şu verilen harita Serdar beyin babası Denktaşın verdiği haritanın oranlarında bir haritadan başka birşey değil.
Hem, bu işlerle TC Dışişleri ziyadesiyle uğraşır,bıraksınlar o işleri da gelip yediğimiz "Devalüasyon gazzığını " halkın bir tarafından nasıl çıkaracaklarını düşünsünler.

Ocak 2016 € = 2.88
Ocak 2017 € = 4.10

Yani milletin maaşları %43 eridi eridi.
Gelip buna çare bulun da, bundan sonra vatan millet sakaryadan oy devşirme zamanı bitti.Bundan sonra becerebilirsanız puanı bu icratlardan alacaksınız yoksa,varlık sebebiyetlerinizin son günlerindesiniz.Alinti bir yazi ama cok dogru.

12 Ocak 2017, Perşembe
Bora         - Lefkosa
Yani siz ikiniz hala daha kendinizi hukumet zanedersiniz? Cenevre'den sonra hamama.Tahsini naptiniz, yoksa ayakyolunda güme gitti gene? Bircez dağ bulun da hep beraber çıkın.

12 Ocak 2017, Perşembe
Hasan         - Girne
Allah askina siz kimsiniz,sizi kim sallar?Kendi devletinizin yasalarini bile bilmizsiniz.Hicbir yetkiniz,bilginiz yok.

12 Ocak 2017, Perşembe
Ali Dillirgali         - Lefkosa
Ne b.. yemege gittiginizi hic kimse anlamadi. Orasi korsan devlet degil.
Simdi bir oneminizin olmadigini anladiniz. Acele geri donun, makam odalariniz bosaltilmaya basladi.

12 Ocak 2017, Perşembe
Ali mehmet         - Londra
O zaman niye orada oturuyorsunuz.sizi orada tutan mi var?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de ilerleyen yangının KKTC'ye sıçrama ihtimaline karşı tedbir
image Güney Kıbrıs'ın Pirgo köyünde başlayan yangın geniş bir alana yayıldı.
Yataklı Tedavi Kurumları Yasa Tasarısı'na komitede oybirliği
image Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, Yataklı Tedavi Kurumları Teşkilat Yasası'nda değişiklik öngören tasarıyı oybirliğiyle onayladı.
Zümrütköy bölgesinde yarın elektrik kesik
image Orta gerilim elektrik şebekesindeki çalışmalar nedeniyle Çamlıbel bölgesinde bazı yerlerde yarın elektrik kesintisi olacak.