Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Mart 2017, Cumartesi 14:59

İsrail'li insan hakları savunucusu Limor Yehuda seminer vermek amacıyla KKTC'ye geliyor

İsrail'li insan hakları savunucusu Limor Yehuda  seminer vermek amacıyla KKTC'ye geliyorİsrail-Filistin meselesininfarklı birkonfederal model temelinde çözümü için yeni bir yaklaşım önermek içinbaşlatılan ‘İki Devlet, bir Vatan Hareketi’nin kurucu üyelerinden olan Limor Yehuda, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kıbrıs Politikalar Merkezi’nin (KPM) daveti üzerine seminer vermek amacıyla KKTC'ye geliyor.
Paylaş  
22
29
29
1

İsrail-Filistin meselesininfarklı birkonfederal model temelinde çözümü için yeni bir yaklaşım önermek içinbaşlatılan ‘İki Devlet, bir Vatan Hareketi’nin kurucu üyelerinden olan Limor Yehuda, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kıbrıs Politikalar Merkezi’nin (KPM) daveti üzerine seminer vermek amacıyla KKTC'ye geliyor. Seminer 22 Mart Çarşamba günü saat 14.30’da DAÜ içerisinde bulunan BEA5 Seminer Odasında gerçekleştiriliyor.

Kıbrıs Politikalar Merkezi'nden verilen bilgiye göre, Yehuda İsrail Anayasa Mahkemesi’nde 6 yıllık çalışma deneyiminden sonra,‘İşgal Altındaki Topraklarda İnsan Hakları Bölümü’nün yöneticiliğini yaptığı ‘İsrail Medeni ve Sivil Haklar Derneği’ne katıldı.Aynı zamanda Kudüs’te bulunan Hebrew(Musevi) Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarını yürüten Yehuda, etnik milliyetçilik temelindeki uyuşmazlıkların çözümünde müşterek eşitlik ilkesinin önemi üzerinde yoğunlaşıyor. DAÜ-KPM için vereceği seminerde etnik güç paylaşımı için yeni bir kavramsallaştırma öneren çalışmasını sunacak olan Yehuda, konuyu özgürlükçülük ve insan hakları hukuku ile ortaya çıkan gerginlikler ile birlikte ele alıyor.

Güç paylaşımı düzenlemelerininson dönemlerde etnik milliyetçilik temelindeki uyuşmazlıklarda sağlanan barış anlaşmalarının önemli bir unsuru olmaya başladığını savunan Yehuda’ya göre uyuşmazlıkların çözümünde uluslararası uygulamalarda yaygın hale gelen güçpaylaşımının, Özgürlükçülük ve İnsan Hakları Hukuku’nun ana ilkeleri ile ilgili olarak bazı gerginlik noktaları var. Özellikle Bireysel Eşitlik ve Ayrım Karşıtı Kanun bağlamında ortaya çıkan bu gerginlik noktaları, güç paylaşımının yaygın olarak kabul gören yasal ve politika çerçevelerinin içinde benimsenmesini engelliyor. Güç paylaşımının her zaman için Kıbrıs Görüşmelerinde en önemli müzakere başlıklarından biri olduğu düşünüldüğünde, Yehuda’nın vereceği seminer zamanlama ve içerik bakımından büyük önem taşıyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Mart 2017, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
İsrailde elde ettiği başarılı uygulamaları gelip bizim buradaki aydınlara ve akademisyenlere anlatıp tavsiyelerde bulunacak! Ülkesinin insan hakları konusundaki başarılarının her gün bir yenisini duyuyoruz! Zaten mütevazi davranıp hepsini dünya kamuoyu ve basınla paylaşmıyorlar. Bizim duyup bildiklerimiz bile insan hakları konusunda ne kadar ileri gittiklerini anlamamıza yeter. Bu kafayla gidiyoruz ya yakın bir gelecekte darısı değil darı tarlası bizim başımıza gelirse hiç şaşmam!

Ataoğlu: "Son 1.5 yıl turizmde önemli bir başarı hikayesi"
Kuzey Kıbrıs markası, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’nda MITT 2018’de temsil edildi.
Savaşan: "Postmodern döneme kitleselleşmenin yerini bireysellik aldı"
Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın turizm sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla OTEM’de gerçekleştirdiği eğitimler kapsamında “sürdürülebilir kalkınma ve alternatif turizm çeşitleri” konulu seminer Sağlık Turizm...
"Rum tarafının 'biz doğal gaz arayalım, çözüm olursa size payınızı vereceğiz'...
Haftalık Kathimerini gazetesi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy’un Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesine yer verdi.