Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Mart 2017, Pazartesi 07:46
Soysan'dan 'özelleştirme' tepkisi: "Eylem ve greve gideceğiz"
Bakanlar Kurulu kararı ile Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirme programına alınması sonrası Kıbrıs Postası'na konuşan Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Genel Başkanı Tamay Soysan, “Madem yapılacak işlem özelleştirme değil o zaman ortaya çıkan bu Bakanlar Kurulu kararı nedir?” diyerek tepkisini dile getirdi.
Paylaş  
13
14
12
0

Kıbrıs Postası – Ahmet Vamık

Bakanlar Kurulu kararı ile Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirme programına alınması sonrası Kıbrıs Postası’na konuşan Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Genel Başkanı Tamay Soysan, “Madem yapılacak işlem özelleştirme değil o zaman ortaya çıkan bu Bakanlar Kurulu kararı nedir?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Soysan, “Özelleştirme sonrası fiyat politikalarını sermaye belirleyecek ve sosyal devletin gerekliliği hizmet ve denetim ortadan kalkarak sermayenin tekeline girecektir” ifadelerini kullandı. Soysan, “Eylem ve grev dahil her türlü yasal hakkımızı kullanacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Dürüst’ün özelleştirmede çalışanların mağdur edilmeyeceğine yönelik söylemleri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Soysan, “Özelleştirme Yasası incelenirse, çalışanların ne kadar mağduriyet yaşayacağı anlaşılır” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu kararı ile Telekomünikasyon Dairesi'nin özelleştirme programına alınmasının ardından tartışmalar alevlendi. Dairenin, günün teknolojik gelişimine paralel değişen ihtiyaçları karşılar duruma getirilerek geliştirilmesi, verimliğinin ve etkinliğinin artırılması amacıyla Özelleştirme Yasası’nın 5’inci maddesi uyarınca ön rapor hazırlanacağı belirtilirken; Bakanlar Kurulu’nun 23 Şubat tarihli kararına göre ayrıca gelir ortaklığı yöntemi ve pazarlık usulü ihale uygulanacağı da açıklandı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirilmeyeceğini, telekomünikasyonda kamu – özel ortaklığı sisteminin uygulanacağını açıklaması da kamuoyunda yankı uyandırmıştı. Kıbrıs Postası’na gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Genel Başkanı Tamay Soysan, “Madem yapılacak işlem özelleştirme değil, o zaman ortaya çıkan bu Bakanlar Kurulu kararı nedir?” diyerek tepkisini dile getirdi.

“ÖZELLEŞTİRME SONRASI FİYAT POLİTİKALARINI SERMAYE BELİRLEYECEK”

Bakanlar Kurulu kararı ile Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirilme programına alınması sonrası, konuyla ilgili, Kıbrıs Postası’na konuşan Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Genel Başkanı Tamay Soysan, Tel-Sen’in özelleştirmelere karşı duruşunun geçmişte olduğu gibi bugün de devam ettiğini vurguladı. Yaşanan süreçte siyasi partiler ile bir araya geldiklerini ve çalışanlarla görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Tamay Soysan, “Çalışanlar huzursuzdur. Önemli olan çalışanların yaşayacakları mağduriyet ve halkın değerlerinin sermayeye devredilecek olmasıdır. Özelleştirme sonrası fiyat politikalarını sermaye belirleyecek ve sosyal devletin gerekliliği hizmet ve denetim ortadan kalkarak sermayenin tekeline girecektir” diyerek, “Eylem ve grev dahil her türlü yasal hakkımızı kullanacağız” şeklinde konuştu.

“DENETİM GÜCÜMÜZ SIFIR OLMASINA RAĞMEN ELİMİZDEKİLERİ ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİYORUZ”

Soysan, “Şubat ayında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün telekomünikasyonun özelleştirilmeyeceği ve bunun bir özelleştirme olmadığı yönünde yaptığı açıklamalara tepki göstermiştik. Bu, özelleştirmenin temelidir. Atılacak bu adım ile sosyal devletin bir gerekliliği iletişim hizmetini tamamen sermayenin tekeline devrediyoruz. Ülkemizde denetim gücü sıfır olmasına rağmen biz hâlâ daha elimizdekileri özel sektöre veriyoruz” dedi.

“ 'ÖZELLEŞTİRME DEĞİL; KAMU – ÖZEL ORTAKLIĞIDIR' SÖYLEMLERİ MANİPÜLASYONDUR”

Maliye Bakanlığı'nın yıllarca telekomünikasyonun gelirlerine el koyduğunu ve bilinçli bir şekilde Telekomünikasyon Dairesi’ne yatırım yapılmadığını savunan Soysan, halkın malının sermayeye devredileceğini ifade etti. Bakan Dürüst’ün açıklamalarının düşündürücü ve çelişkili olduğunu söyleyen Tamay Soysan, “ 'Bu bir özelleştirme değil; kamu – özel ortaklığıdır' söylemleri manipülasyondur” şeklinde konuştu.

“ÖZELLEŞTİRME YASASI’NDA ÇALIŞANLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHDİTLER VAR”

Bakan Dürüst’ün, özelleştirmede çalışanların mağdur edilmeyeceğine yönelik söylemleri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Soysan, “Özelleştirme Yasası incelenirse çalışanların ne kadar mağduriyet yaşayacağı anlaşılır. Özelleştirme sonrası alacağı görevi kabul etmeyen çalışanların görevine son verilebilecek olması bile o yasada çalışanları bekleyen en büyük tehdittir” diyerek endişelerini dile getirdi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Arıklı, TC Üsküp Büyükelçisi Kara'yı ziyaret etti
Türk Birliği Dayanışma Derneği (TBDD) Başkanı Güven Arıklı, TC Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’yı ziyaret etti.
2017-2018 Adli Yılı Açılış Töreni 18 Eylül'de yapılacak
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’i kabul etti.
Hala Sultan Tekkesi'ne yapılacak ziyaret için kayıtlar yarına kadar uzatıldı
Din İşleri Başkanlığınca, Kurban Bayramı dolayısıyla 5 Eylül Salı günü, Hala Sultan Tekkesi'ne gerçekleştirilecek ziyaret için kayıtlar yarına kadar uzatıldı.