Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Mart 2017, Pazartesi 17:24
banner

KTÖS: "Eğitim Bakanı'nın 'sevk ve idare bendedir' anlayışı, eğitimde sorunları çözümsüzlüğe hapsetmiştir"

KTÖS: Eğitim Bakanı'nın 'sevk ve idare bendedir' anlayışı, eğitimde sorunları çözümsüzlüğe hapsetmiştirKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın, eğitim konusunda yanlış bir tutum sergilediğini belirterek eğitim öğretim işlerine çözüm bulmaktan çok partizanlık yaptığını iddia etti.
Paylaş  
24
31
28
0

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın, eğitim konusunda yanlış bir tutum sergilediğini belirterek eğitim öğretim işlerine çözüm bulmaktan çok partizanlık yaptığını iddia etti.

KTÖS tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Eğitim Bakanı’nın “sevk ve idare bendedir” anlayışı gibi sorunlu bir bakış açısına sahip olması, eğitimde sorunları çözümsüzlüğe hapsetmiştir. Diyalog ve uzlaşıdan eksik bir anlayışla hareket eden Eğitim Bakanı’nın tutumları artık eğitim öğretime zarar vermektedir.

Sn. Berova okullardaki ilkokul, ana okul, özel eğitim öğretmeni, yönetici ve rehber öğretmen eksikliklerine karşı; öğretmen nakil tüzüğü, MEDDKY tüzükleri, okullara bütçe tüzüğü, 100 öğretmen kadrosunun artırılması için yapılan ve teknik komiteden geçen yasa değişikliği karşı üç maymunu oynamaktadır.

Sn. Bakanın marifetleri eğitim öğretim işlerine çözüm bulmaktan çok partizanlık üzerine gelişmiştir. Hipokrat yemini etmiş birinin, iş yasa ve tüzüklere uymaya gelince, kendisini yasalar üzerinde görmesi üzücüdür.

Sn. Berova, “YDÜ ilkokul öğretmenliği ön izni” meselesinde YÖDAK eski başkanı gibi görevini kötüye kullanmıştır. YÖDAK eski başkanı görevden el çektirilirken, Sn. Berova’nın halen daha görevde olması hiçbir siyasi etiğe sığmamaktadır.

Sn.Berova emekli olan 18 tane ilkokul öğretmeni kadrosunu Kamu Hizmeti Komisyonu’na devretmeyerek, yerlerine partizanca geçici öğretmen atamıştır. Sn. Bakan Öğretmenler Yasası’nı çiğneyerek, KHK’nın yetkilerini yasadışı bir şekilde kullanmıştır.

Sn. Berova,  Öğretmenler Yasası’nın 84. Maddesine göre disiplin suçu işleyen öğretmenler ile ilgili işlem yapmıyor, Kamu Hizmeti Komisyonu’na gerekli bilgileri vermiyor ve partizanca olayları ört bas ediyor. Şiddet ve istismar içeren, görev suistimali ve yüz kızartıcı suç gibi hukuki ceza gerektiren olayların örtbas edilmesi Fasıl 154 Ceza Yasası’na göre görevi ihmal ederek, görevini kötüye kullanmaktır.

Sendikamız tüm bu konular ile ilgili Ombudsman’ı, Kamu Hizmeti Komisyonu’nu ve toplumu bilgilendirmiştir. Sn. Bakan tüm bu olaylardan haberdar olmasına rağmen, halen daha hiçbir şey olmamış gibi davranmakta, hiç yüzü kızarmadan 21 Mart Salı günü Alasya İlkokulu’ndaki yeni sınıflarının açılış törenine katılacağını beyan etmektedir.

Görevini ihmal eden, görevini kötüye kullanan, okulların sorunlarını çözmeyen, Mart ayında tamamlanan sınıflara açılış töreni isteyen, çocuklara şiddet uygulayan bir öğretmeni yargılamak için KHK’ya sevk etmek yerine bakanlıkta oda vermeyi teklif eden, uyuşturucu gibi kriminal bir suç işleyen bir öğretmeni KHK’ya göndermek yerine master yapma izni veren, Alasya İlkokulu, Canbulat İlkokulu, Maarif Anaokulu ve diğer 14 okulda öğretmen eksikliklerini tamamlayamayan Eğitim Bakanı’nın topluma gerçekleri anlatacağına dair bir inancımız kalmadığını kamuoyu ile paylaşırız.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erhürman: "Genel olarak bakıldığında çok büyük bir değişiklik olmadı"
image Başbakan ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, belediye başkanlığı seçim sonuçlarına göre CTP açısından pek bir değişiklik olmadığını, başarılı bir seçim dönemi geçirdiklerini kaydetti.
Senin: "Başkan çıkaramadık ama oyumuzu koruduk"
image Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Özgürgün: "Halk genelde Belediye Başkanlarına bir şans daha verdi"
image UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün BRT’ye yaptığı değerlendirmede, halkın birkaç yer dışında Belediye Başkanlarına birer şans daha varmeyi uygun bulduğunu söyledi.