Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 21 Mart 2017, Salı 06:52
banner

Hüda Hüdaverdi'den, yeni dönem 'akademisyen politikacılara' gönderme...

Hüda Hüdaverdi'den, yeni dönem 'akademisyen politikacılara' gönderme...DP içinde önemli görevlerde bulunmuş ve uzun süre Serdar Denktaş'la yakın mesai harcamış, Akademisyen-Ekonomi Uzmanı Hüda Hüdaverdi, yapısal açıdan ciddi sorunlar yaşayan KKTC'nin, artık başkanlık sistemini iyice tartışması gerektiğini söyledi.
Paylaş  
21
32
21
0

Kıbrıs Postası

DP içinde önemli görevlerde bulunmuş ve uzun süre Serdar Denktaş'la yakın mesai harcamış, Akademisyen-Ekonomi Uzmanı Hüda Hüdaverdi, yapısal açıdan ciddi sorunlar yaşayan KKTC'nin, artık başkanlık sistemini iyice tartışması gerektiğini söyledi.

Siyasetin, aslında vatandaşın profilini yansıttığını belirten Hüdaverdi, akademisyen anlayışın siyasette çok farklı bir açılım getirmeyeceğini ifade ederek, “Bilim faşisttir. Ahmet’e farklı, Mehmet’e farklı konuşamaz. Bilim insanı için 2+2=4'tür, değişmez” yorumunu yaptı

Levent Kutay'ın BRT 'de hazırlayıp sunduğu “HABER TOPLANTISI” programında, ekonomi ve siyaset üzerine çarpıcı değerlendirmeler yapan Hüda Hüdaverdi, ülkede artık ciddi kararlar alma vaktinin geldiğini söyledi.

“SİYASET TIKANDI, YENİ KARARLAR ALINMALI”

Siyasetin tıkanma noktasına geldiğini, üretkenliğin durduğunu belirten Hüdaverdi, siyasetin aslında vatandaşın yansıması olduğunu kaydetti.

Hüdaverdi, “Siyasetçiden herkes şikayet ediyor. Tamam da siyaset başka bir dünyadan gelmedi ki. İnsanımız aslında bu siyaseti benimsiyor. Onu istiyor. Siyasetçi de vatandaşın istediğini uyguluyor. Artık, vatandaşın değişimi gerçekten istemesinin vakti geldi. Değişim vatandaştan başlarsa, siyaset de o oranda değişir” dedi.    

“BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART”

Artık başkanlık sistemini tartışmak ve gerekirse uygulamak gerektiğini de vurgulayan Hüdaverdi, seçimlere kadarki süreyi bu konuya ayırarak, gerekirse seçimlere başkanlık sistemi ile gidilmesi gerektiğini söyledi

Hüdaverdi, KKTC'nin kaybedecek bir 4 yılı daha olmadığını da ekledi.   

Başkanlık sistemi yanında, kamu reformunun da kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Hüdaverdi, ancak bu şekilde kamuda verimliliğin sağlanabileceğine ve hantal yapının ortadan kalkacağına vurgu yaptı.

Vergilerin bir yerde toplanmasını yanlış bir politika diye nitelendiren Hüdaverdi, fonların spesifik amaçlar için kullanılması, örneğin memur maaşına gitmemesi gerektiğini söyledi

“ÖZELLEŞTİRMELERİN ÖNÜ AÇILMALI”

Hüda Hüdaverdi, özelleştirmeden korkmamak gerektiğini, iyi bir özelleştirme politikası ile ülkenin önünün açılabileceğini, kimsesinin de işsiz kalmayacağını savundu.

Kamuda etkin denetimin de şart olduğunu ifade eden Hüdaverdi, 360 derece denetimli performansa dayalı mekanizmayı hayata geçirerek, uluslararası düzeyde bir kamu yapısına kavuşmanın çok da zor olmadığını anlattı 

“BİLİM FAŞİSTTİR; ‘ONA BAŞKA, BUNA BAŞKA’ KONUŞAMAZ”

Ülkenin siyasi geleceğinin sorulması üzerine ise Hüdaverdi, akademisyenlerin siyasete ilgisini değerlendirdi.

Hüdaverdi, “Ben akademisyenlerin siyasi yapıyı çok değiştirebileceklerini düşünmüyorum. Bilim faşisttir. Bilim insanı Ahmet’e başka, Mehmet’e başka konuşamaz. Özü sözü birdir. Her sorunun cevabı tektir. Bilim insanına göre 2+2=4'tür. Akademisyenlik başka bir şey, siyaset başka bir şeydir. Hele de bizim ülkede” yorumunu yaptı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erhürman: "Genel olarak bakıldığında çok büyük bir değişiklik olmadı"
image Başbakan ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, belediye başkanlığı seçim sonuçlarına göre CTP açısından pek bir değişiklik olmadığını, başarılı bir seçim dönemi geçirdiklerini kaydetti.
Senin: "Başkan çıkaramadık ama oyumuzu koruduk"
image Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Özgürgün: "Halk genelde Belediye Başkanlarına bir şans daha verdi"
image UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün BRT’ye yaptığı değerlendirmede, halkın birkaç yer dışında Belediye Başkanlarına birer şans daha varmeyi uygun bulduğunu söyledi.