Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 6 Nisan 2017, Perşembe 09:54
Özgürgün: "Kıbrıslı diye bir şey yoktur, Türkler ve Yunanlılar vardır"
Özgürgün: “Kıbrıslı diye bir şey yoktur. Yunanlılar vardır, Türkler vardır. Kıbrıs’ta mesele budur” diyen Başbakan Özgürgün, Rumların Yunan bayrağı altında mücadele verdiğini anlattı.
Paylaş  
63
41
28
10

Başbakan Hüseyin Özgürgün, katıldığı bir etkinlikte Kıbrıs konusunda konferans verdi. Kıbrıs konusunun BM gündemindeki en eski sorun olduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, adanın jeopolitik önemine işaret etti, tarihi hakkında bilgi verdi.

İngilterenin adayı tek taraflı ilhakının ardından Kıbrıslı Türklerin adayı terk etmeye başladığını ve Yunanistan’dan Kıbrıs’a nüfus aktarımı yapıldığını anlatan başbakan, 1931 yılından sonra Rumların ENOSİS taleplerinin arttığını kaydetti. Başbakan Özgürgün, 1950 yılında ENOSİS Plebisitinin yüzde 95 ile kabul edildiğini hatırlattı, Rum tarafında bugün aynı plebisit yapılsa aynı sonucun çıkacağına emin olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün o dönemden başlayarak Kıbrıslı Türklerin ENOSİS’e karşı verdiği mücadeleyi, 20 Temmuz müdahalesinin gerekçelerini ve KKTC’nin kuruluşunu anlattı.

Yaklaşık 50 yıldır süren müzakerelerde gelinen son aşamanın da Rum Meclisi’nde alınan ENOSİS plebisiti kararı ile bir kez daha durduğunu kaydeden başbakan Özgürgün, “Kıbrıs Türk tarafı olarak Türkiye ile birlikte bu karar ortadan kalkmadan masaya dönmemeliyiz dedik. Hala o noktadayız” dedi.

“Kıbrıslı diye birşey yoktur. Yunanlılar vardır, Türkler vardır. Kıbrıs’ta mesele budur” diyen Başbakan Özgürgün, Rumların Yunan bayrağı altında mücadele verdiğini anlattı.

Başbakan Özgürgün kendilerinin Kıbrıs konusundaki net duruşunu da ortaya koydu. Başbakan “Kıbrıs davası Türkiyesiz halledilemez. Kıbrıs’ta eğer bir adım atılacaksa bu Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının birlikte atacağı bir adımdır” dedi.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
19
 
2
 
30
 
6
 
8
 
2
 
2
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
10
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Nisan 2017, Pazartesi
Alexy Flemming         - Massachusetts
Hüseyin, "Kıbrıslı diye bir şey yoktur, Türkler ve Yunanlılar vardır" derken, TAMAMEN doğruyu söylüyor.

Coğrafya ve Irk anlamında olmak üzere, iki farklı şekilde, "Kıbrıslı" düşünülebilir.

Kıbrıs Türk'ü, "Kıbrıslılık"tan COĞRAFYA'yı anlamaktadır.
Kıbrıs Rum'u ise, "Kıbrıslılık"tan, böyle bir ırk olmadığını bildiği halde, IRK'ı anlamaktadır.
"böyle bir ırk olmadığını bildiği halde" derken, Makarios "Adada, Kıbrıslı olan SADECE Karpaz'daki eşeklerdir" diyerek öte taraftan bağırıyor.

Dolayısıyla, "Kıbrıslı" sözcüğünü öne çıkaratarak, Rumlar, Türkleri, AZINLIK POTASINDA ERİTEBİLECEĞİ bir yöntemi uyguluyorlar.

Lefke'li Mustafa Arap, Lisi'li Luricadi Isgele, Lefkoşa'lı Kamil, Ergün, Girne'li Hasan ve de Mağusalı Garga,

1974'ten önce, adadaki Türkler arasında, bugün bazılarımızın "TÜRKİYELİ" dediği bir grup var mıydı? YOKTU.
Hepimiz, 1571 sonrasının Türk'üydük.
Rumlar, kendilerine "KIBRISLI" derken, siz de kendinize "KIBRISLI" derken, madem öyleysek, Rum bize niye 1974 öncesinde saldırdı?

KIBRISLI, MIBRISLI yok. 74 öncesinde bunu göremeyenlere, Rum, bunu göstermek için elinden geleni yaptı.
Bunu hala anlamayanların, beyninde algılama sağlayıcı nöronu kalmamış demektir.

Hüseyin'i sevmeyebilirsiniz, ama, bozuk saat bile günde, en az 2 kez doğruyu gösterir bre azizler.

8 Nisan 2017, Cumartesi
Ozer         - Lefkosa
Halkı olmayan devlet mi olur Huseyin Bey?Ne kadar laubali oldugunu farkindamisin?Agzindan cikanin manasini bilmezsen niye agzini aciyorsun?

7 Nisan 2017, Cuma
Mustafa Arap         - Lefke
Haram olsun sana Kıbrıslı
ebenin tüm emekleri.
Ağaçlardan, çocukken çalıp yediğin Lefke'nin portokalları da.Yusufları da haram olsun !

7 Nisan 2017, Cuma
Luricadi Isgele         - Lisi
O da bilir Gibrizli oldugnu. Ama goltugda oturmaya devam edmeg icin yag ceker.

7 Nisan 2017, Cuma
Kamil         - Lefkosa
Hade bir tarih dersi de ben vereyim Lefkeli Kibrisliya.Yunan kelimesi ırkı anlatmaz, yunan kelimesi antik farsça kökenlidir (bkz: iyonya / yauna) ve bir ulusun, ve üst anlamıyla bir ülkenin adıdır. örneğin "yunan başbakan, yunan futbolcu, yunan şarkıcı " denmez, "yunanlı başbakan, yunanlı futbolcu, yunanlı şarkıcı" denir. rum, ise "romeikos" yani roma kökünden türemiştir.Kibris'da rumca konusanlar roma kokundendir Huseyin Beyi ve cogu turkce konusan KIBRISLILARIN dnalarinda bol bol vardir,dikkatli ol yoksa sizinde olabilir.

7 Nisan 2017, Cuma
Kamil         - Lefkosa
Kıbrıslıyım demeğe utanıyor mu? Utanıyorsa Gıbrısta işi ne. Gidip uzak ve ıssız bir yere yerleşsin.Biz halis muhlis Gıbrıslıyız. Hem de Lefkeliyiz.Sor babacigina da anlatsin sana.Bir dirhem cekmedin babacigindan.

6 Nisan 2017, Perşembe
Ergun         - Lefkoşa
Ve bu adam basbakan. Öleceyim allahım artık duymak gormek istemiyorum.

6 Nisan 2017, Perşembe
Hasan         - Girne
Gulmek istiyorsaniz sayin Ozgurgun'u dinleyiniz.Allah basimizdan eksitmesin yoksa kim guldurecek bizi.Herseyinda bir limiti olmali artik.Memlekette danisman kalmadi artik.

6 Nisan 2017, Perşembe
Garga         - Mağusa
hah aha gonuştu :)

6 Nisan 2017, Perşembe
Fikret         - Lefkosa
sayin baskan siz tarih dersi okumadiniz herhalde.Her rumca konusan yunanli degildir.Giritlilere siz yunanlisiniz deyin yerler sizi,makedonyalilara yunanli cagirin yasatmazlar sizi,lazlara yunanli deyin kafanizi keserler,gurcilere yunanli deyiniz yakarlar sizi,kibrisli rumlara yunanli dediginiz ulke bile romeos cagirir yani romali ama belli ki siz tarih derslerinden hep sinifta kaldiniz.Siz once Rum olmakla Yunanli olmanin arasindaki farki ogreniniz ve sonra konusunuz.

Gürcafer: "Şiddet olayları üzücü... Bu zihniyetin topluma hiçbir faydası olam...
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer dün Meclis dışında ve içinde yaşanan olayları kınadı.
Tarım Dairesi'nden tahılda mantar, bit ve güve uyarısı
Tarım Dairesi, tahıl arazilerinde mantar, yaprak biti ve yaprak güvesi (Sirividi) hastalıklarına rastladığı uyarısında bulunarak, zirai mücadele çağrısı yaptı ve ilaç tavsiye etti.
Akça: "Afrin'de savaşmak için başvuru yapacağız"
Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği  Başkanı Latif Akça, Afrin’e düzenlenen harekatta gönüllü savaşmak için yarın 09.30'da Asal Şube'ye başvuru yapacaklarını açıkladı.