Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 6 Nisan 2017, Perşembe 16:59
banner

Vatandaşlıklar konusunda Denktaş: "Bu bir insanlık ayıbıdır. Sorgulamayın!"

Vatandaşlıklar konusunda Denktaş: Bu bir insanlık ayıbıdır. Sorgulamayın!Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV ekranlarında Mustafa Alkan’ın hazırlayıp-sunduğu “Er Meydanı” isimli programa konuk olarak canlı yayında soruları yanıtladı.
Paylaş  
32
43
30
5

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV ekranlarında Mustafa Alkan’ın hazırlayıp-sunduğu “Er Meydanı” isimli programa konuk olarak canlı yayında soruları yanıtladı.

“Emekli maaşlarından yapılan kesinti Haziran’da başlayıp Eylül’de sonuçlanacak”

Denktaş ilk olarak gündemin sıcak iki noktası olan ‘7 yıl önce emekli maaşlarından yapılan kesintilerin ödeneceği’ ve bir diğeri ‘vatandaşlıklar’ konusuna açıklık getirdi.

İlk olarak, emekli maaşlarından yapılan kesintiler konusuna açıklık getiren Serdar Denktaş bunu göre, 1000 TL altında alacak emeklilere ödemenin Haziran ayı maaşlarına, 1000 ile 3000 TL arası alacak emeklilere ödemenin Temmuz ayı maaşlarına, 3000 ve üzeri alacak emeklilere ise ödemenin yarısının Ağustos, diğer yarısının ise Eylül ayında yapılacağını kaydederek; “Eylül ayında bu olayı sonuçlandırmış olacağız” diye konuştu.

Vatandaşlıklar konusunda Denktaş: “Bu bir insanlık ayıbıdır. Sorgulamayın!”

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ‘vatandaşlıklar’ konusunda ise oldukça hassas olduğunun altını bir kez daha çizerken, bu konunun istismar edilmemesi gerektiğini söyledi.

“Bu konu, bir insanlık ayıbıdır” diyen Denktaş, bu söylemini muhalefetteyken gündeme getirdiğini bugün de aynı düşüncede olduğunu belirtti.

Serdar Denktaş, hem sağlık, hem güvenlik soruşturması temiz gelen ve 11 çalışma izni mühürü bulunan insanların vatandaş yapıldığını, Bakanlar Kurulu’nda verilen vatandaşlığın ise burada doğmuş, burada büyümüş daha çok 18 yaşını geçmiş bu memleketin çocuklarının böyle bir haktan yararlandığını kaydederek; “sorgulamayın” dedi.

Anne-Baba’ya Beyaz Kimlik…

‘Vatandaşlık Yasa Tasarısı’nın masasına geldiğini ancak henüz daha ‘Beyaz Kimlik Yasa Tasarısı’nın gelmediğini de açıklayan Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, DP’nin aklında var olan ‘Beyaz Kimlik’ uygulamasının ise şunları içermesi gerektiğini söyledi.

“15-20 sene evvel buraya çalışmak için gelmiş ailelerin, burada doğmuş veya bebek yaşta buraya gelmiş çocuklarına biz vatandaşlık verelim. Çünkü o çocuklar bizim de evlatlarımız, bizim kültürümüzle doğmuş büyümüşler. Anne-Babalarına ise seçme seçilme hakkı hariç tüm vatandaşlık haklarından faydalanacak bir Beyaz Kimlik verelim. Bizim aklımızdaki Beyaz Kimlik uygulaması bu şekildedir. CTP döneminde yürürlüğe giren Beyaz Kimlik uygulaması kimseyi memnun etmedi. Hiçbir sosyal haktan faydalanmayan bu insanlar bu kimliği almaya dahi gitmedi” dedi.

“Utanacak hiçbir şeyimiz yok. Ödenecek bir bedel varsa ben ödemeye hazırım”

“Vatandaş yapılan rakam, Kıbrıs Türkü’nün iradesini yok sayar mı?” yönünde ki soruyu da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Denktaş, böyle bir görüş ve söylemin, insanları ötekileştirdiğine dikkati çekerek; “bunu artık sorgulamayın” diye sert çıktı.

Denktaş devamında şunları söyledi;

“Ben ne gocunuyor, ne de çekiniyorum. Ortada var olan insanlık ayıbına karşı verdiğim her mücadele karşısında verilen tepkiye sadece şaşırıyorum. Sürekli bu insanları ötekileştirmek bizi daha da ayrıştırmak olur. Bundan vazgeçelim, sahiplenelim. Çünkü onlarda burada doğdu, büyüdü, bu ülkenin evlatları. İradeye etki eder ne demek? Ben böyle bir görüşe katılmamakla birlikte tepki gösteriyorum. Utanacak hiçbir şeyimiz yok. Ödenecek bir bedel varsa ben ödemeye hazırım.”

“UBP/DP koalisyonu özellikle mali konularda ve ona bağlı diğer ayaklarında son derece uyum içerisinde. En iyi performans gösteren hükümettir”

Hükümetin uyumu ve çalışmaları hakkında yöneltilen soruları da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı serdar Denktaş, koalisyon hükümetlerinde zaman zaman sıkıntıların çıkmasının olağan olduğunu, bırakın koalisyonlar tek partili hükümetlerde dahi sorunların yaşandığını hatırlatarak önemli olanın karşılıklı diyalogla sorunları aşmak olduğunu kaydederek; “UBP/DP koalisyonu özellikle mali konularda ve ona bağlı diğer ayaklarında son derece uyum içerisinde. En iyi performans gösteren hükümettir” diye konuştu.

“Yapılan artışlar ve ödemelerin kaynağı Devletimizin kendi yerel kaynaklardır”

“Doktorlar başta olmak üzere, kamuda yapılan tüm artışların ve geçmiş borçların ödenmesi yönünde oluşturulan kaynağın ne olduğunun sorulması üzerine ise Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş; “yapılan artışlar ve ödemelerin kaynağı Devletimizin kendi yerel kaynaklardır” diye yanıtladı.

Denktaş’ın bu yanıtına program sunucusu, “peki o zaman sizden önceki hükümetler veya Maliye Bakanları bunları neden yapmadı?” diye sordu. Bu kez Denktaş, bu icraatları yapamayan özellikle bazı bakanların şimdi, ‘Serdar Denktaş yapıyor’ diye eleştiri yapmasının abesle iştigal olduğunu ve sadece gülümsediğini söyledi.

Denktaş, Özgür’; “Gölge etmesin, başka ihsan istemem”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş en fazla eski Maliye Bakanı Birikim Özgür tarafından eleştirilmesini ise; “en sevdiğim insan ama bu konularda henüz tecrübesiz. Bizi izlemeye, izleyerek tecrübe kazanmaya devam etsin. Gölge etmesin başka ihsan istemem” diye konuştu.

Denktaş başarısının sırrını Maliye’nin kadrosuna bağladı:

“Müsteşarım Havutcu, Bütçe Dairesi Müdürüm Çoli ve ona bağlı kadro kurumsal hafızaya sahip”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, başarısının sırrını ise ekibine bağlarken şunları söyledi: “Maliye Bakanlığı’nın kadrosu son derece iyi. Gerek Müsteşarımız Ahmet Havutcu, gerek Bütçe Dairesi Müdürü Cengiz Çoli ve ona bağlı Vergi, Hazine, Para Kambiyo müdürleri. Bu ekip kurumsal hafızayı içinde besleyen güçlü bir ekip. Maliyeyi devraldığımda, diğerleri gibi değişim yapmadım. Aynı ekiple uyum içinde çalışıyorum. Yaptığım tek şey, ‘şunu yapalım’ dediğimde ve ‘olmaz’ yanıtını aldığımda nedenini sorgulayabiliyorum. Devleti iyi tanıyan, 27 yıllık tecrübeye sahip biri olarak sorgulama suretiyle yönlendirebiliyorum. Ve neticede istediğimiz noktaya varıyoruz. Ben Maliye’nin başarısını buna bağlıyorum. Tek yaptığım orkestra şefliği”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Nisan 2017, Pazar
Altan         - Lefkosa
Sayın Serdar Denktaş diyor ki, "Oldukça hassas bir konu istismar edilmemeli".Hangi konu?Vatandaşlıklar konusu!Tabii i çok hassas!Birincisi, ülkenin kültürünün ve siyasi geleceğinin ciddi anlamda tehlikeye düşmesine sebep olacak nüfus aktarımları uluslararası bir sıkıntı olabilir. Yani demografik yapının değişmesi, "Savaş suçu" haline dönüşebilir.
İkincisi, kimlerin vatandaş yapıldığı da önemlidir.
Hassas bir konu tabii ki... Daha dün bu ülkeye gelen ve hiç hakkı olmayanla, gerçekten hakkı olanı ayırt etmiyorsunuz ki!Sadece secim yatirimi gibi birsey.

7 Nisan 2017, Cuma
Kamil         - Lefkosa
KULAK DELİYORLAR
Sözde Vatanseverler,
Kıbrıs'ı Vatan Bilmeyenlere VATANDAŞLIK ! Dağıtmayı,
Hala Vatani Ve Milli Görev Sanıyorlar Babaları Gibi. Alanlar İse, Avrupalı Olduklarını Kıbrıs'ta.
DÜNYA ALEM DE...
YERLİ EHALİ DE AHMAK YA, BİZİM SÖZDE VE YARIM YAMALAK, VATANSEVERLERİMİZE GÖRE.
MANDRANIN KAPISINI TUTMUŞLAR...
HALA, İÇERİ TAŞIDIKLARI KARŞI KEÇİLERİNİN KULAKLARINA DELİK AÇIYORLAR BİZİM ÇOKBİLMİŞLER.
BİZİM KULAKLAR ÇOKTAN
DELİK YA.
KULAĞI DELİKLERİ ÇOĞALTIYORLAR GÜYA
VATAN AŞKINA ADA'DA...

6 Nisan 2017, Perşembe
ali mehmet         - londra
Sen onune cikana sir oy icin vatandaslik veriyorsun sonra da ayiptir sorgulamayin diyorsun.esas ayibi yapan sensin.Az kaldi

6 Nisan 2017, Perşembe
Ergun         - Lefkoşa
Esas insanlik ayibi kendi halkini kendi ulkesinde azinlik durumuna dusurmektir.

6 Nisan 2017, Perşembe
Garga         - Mağusa
Kendi yerli insanını illegal nüfus ithal ederek azınlığa düşürmek ve başkalarının mallarını getirdiğin nüfusa dağıtmak insanlık ayıbı değil heralde senin kitabında ?

banner
banner
banner
banner
banner

TC Adalet Bakanlığı'ndan KKTC'ye Çiftlik Bank yazısı!
image Şirket merkezi KKTC olan Çiftlik Bank’la ilgili Türkiye’deki Adalet Bakanlığı adlî makamlarımıza yazı yazarak Çiftlik Bank’ın eylemleriyle ilgili bilgi, belge ve el koyma taleplerinde bulundu...
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu KKTC'den ayrıldı
image KKTC’ye gelerek dün gün boyunca resmi temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu KKTC’den ayrıldı.
KTBK Komutanı Tümgeneral Yıldırım'dan Öksüzöğlu'na madalya
image KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım dün şair-yazar Oktay Öksüzoğlu ve eşini makamında kabul etti.