Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Nisan 2017, Perşembe 15:13
Burcu: "Cumhurbaşkanı, Paskalya Yortusu nedeniyle yapılacak bu tür ibadetlerin engellenmesinin yanlış olduğu inancındadır"
Burcu: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay İkserino Kilisesi’nde 3 yıldan bu yana Kıbrıslı Rumlar tarafından tekrarlanan ve Mağusa’daki sivil toplum örgütleri ve esnafının da yararlı bulduğu “Kutsal Cuma” törenine bu yıl KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmemesi ile ilgili açıklama yaptı.
Paylaş  
23
31
22
2

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay İkserino Kilisesi’nde 3 yıldan bu yana Kıbrıslı Rumlar tarafından tekrarlanan ve Mağusa’daki sivil toplum örgütleri ve esnafının da yararlı bulduğu “Kutsal Cuma” törenine bu yıl KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmemesi ile ilgili açıklama yaptı.

Sözcü Burcu'nun açıkalması şöyle:

“Sözcü Açıklaması Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay İkserino Kilisesi’nde 3 yıldan bu yana Kıbrıslı Rumlar tarafından tekrarlanan ve Mağusa’daki sivil toplum örgütleri ve esnafının da yararlı bulduğu “Kutsal Cuma” törenine bu yıl KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmediği anlaşılmaktadır.

Bu kararın gerekçesi olarak olayın siyasallaştırılmış olması gösterilmektedir. Kanımız odur ki, asıl siyasallaştırma bu engelleme ile birlikte yaşanacaktır; nitekim Rum tarafındaki bazı çevreler fırsat bilerek bu olayı kullanmaya başlamış bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, Paskalya Yortusu nedeniyle yapılacak bu tür ibadetlerin engellenmesinin yanlış olduğu inancındadır.

Cumhurbaşkanımız bu düşüncesini 10 Nisan Pazartesi günü Meclis’teki siyasi parti liderleri ile yaptığı toplantıda hükümet partilerine de iletmiştir.

BM yetkilileri tarafından da gündeme getirilen bu durumun KKTC aleyhine olumsuz yansımalarının giderek artacağı görülmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı kendi kendimizi zor duruma sokacak bu tür davranışlara gerek olmadığı inancını bir kez daha ifade etmektedir”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
4
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Nisan 2017, Perşembe
ismail yeküncü         - gönyeli
barış burcu bey bu rum komşularımız papaz denize haç atar ve bunlarda çıkarır ve diğer bazı ibadetler bunlar bildiğim kadarıyla mağusa da yapılmaktadır. şimdi kıbrıslı türkler ve rumlar eşittir tezinden yola çıkarak biz ne yazıkki dini vecibelerimizi fazla yerine getiremiyoruz dolayısıyla rumlarda bunu kısmen azaltabilir.bunu sn akıncı masada konuşması gerekir bence.

13 Nisan 2017, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzey Tarafı
Asıl siyasallaştırma işi, bir yönetimin bir makamının kendi yetki sınırları içerisinde vermiş olduğu bir kararı aynı yönetimin başka bir makamının benimsemeyip bir de üzerine sessiz kalmayarak zıt yönde yorumlar yapmasıdır. Buna en güzel örnek te Kıbrıs sorunu ile ilgili konularda Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlıklarının açıklamalarıdır. Kapalı kapılar ardında istedikleri kadar tartışsınlar, birbirlerini yesinler ama makamlar devletindir ve kamuoyu önünde bu tarz yani tirbünlere oynayan ancak topa vurmayı bilmeyen futbolcular gibi göstermelik beyanatlardan kaçınsınlar... Toplumumuzun bu tarz şovlara değil icraatlara ihtiyaç duyulan bir döneminde bunları duyduk sonra ümitsizlik sarıyor...

Dış Basın Birliği'nden Afrika Gazetesi'ne kınama...
Dış Basın Birliği bugün yazılı bir açıklama yaparak, Afrika Gazetesinin yayınlamış olduğu, manşetinde yer alan yorumun Dış Basın Birliği üyeleri tarafından üzüntü ile karşılandığını bildirdi.
Erhürman: "Umudumuz, bölgede yaşanan terörün daha fazla can kaybına yol açmad...
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman kişisel hesabından Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili açıklama yaptı.
Atun: "Zeytin Dalı operasyonu düzenleyen şanlı mehmetçiklerimizi Allah Muzaff...
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.