Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Ekim 2017, Pazar 18:08
Dürüst: "Değirmenlik - Girne Yolu ihalesini alan firma belirlendi"
Dürüst: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Değirmenlik – Girne yolu ihalesini alan firmanın belirlendiğini kaydetti.
Paylaş  
15
22
13
0

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Değirmenlik – Girne yolu ihalesini alan firmanın belirlendiğini kaydetti.

Dürüst; Pınarlı köyünü ziyaret ederek, köylünün taleplerini dinledi; gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Serdarlı’dan Pınarlı köyüne ulaşımı kısaltacağı inancıyla, Pınarlı köylülerinin, toprak olan yolun asfaltlanmasını talep etmeleri üzerine Pınarlı köyüne ziyaret gerçekleştiren Dürüst, burada Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar ve köy halkı ile görüştü.

Serdarlı - Pınarlı yoluyla ilgili talepleri haklı bulduğunu, konuyla ilgili karayolları teknik personelinin çalışma yapacağını dile getiren Dürüst, Pınarlı halkının talebini, şartlar ve imkanlar çerçevesinde yerine getirmeye çalışacaklarını belirtti.

“DEĞİRMENLİK – GİRNE YOLU İHALESİNİ ALAN FİRMA BELİRLENDİ”

Değirmenlik – Girne yolunun yenilenmesi çalışmaları ile ilgili gelinen aşama hakkında bilgi veren Dürüst, “Kolay bir proje olsaydı, çok önceden yapılabilecekti. Ancak göreve gelir gelmez, yol ile ilgili projelerimizi tamamladık, geçtiğimiz yıl Ekim ayında KKTC’yi ziyaret eden TC Ulaştırma Bakanı’na projemizi sunduk ve şu an gelinen aşamada, yolun yenilenmesi ile ilgili olarak çıkılan ihale sonuçlanmış, ihaleyi alan firma belirlenmiş ve ihaleyi alan firma şu anda KKTC’dedir” dedi.

Bakan Dürüst, Girne dağ yolu yenileme projesi ihalesini kazanan firmanın, ihale şartnamesini imzalayarak KKTC’ye geldiğini ve şu anda firmanın şantiye oluşturmak için başlatmış olduğu çalışmalarının sonuna gelindiğini belirtti.

Dürüst yol projeleriyle ilgili şunları söyledi:

“KKTC’ye gelen firmalar 3 tanedir. Birincisi Değirmenlik – Girne yolunu yapacak olan firmadır. Bu proje, yonca kavşağından başlayarak, bölünmüş yol olarak Acapulco kavşağına kadar olan kısmını kapsamaktadır. İkinci firma, Acapulco kavşağından Girne merkezine kadarki güzergâh, üçüncüsü ise Girne merkezinden Gönyeli çemberine kadarki güzergah ile ilgilidir. Bu projelere ilaveten Büyükkonuk’tan Acapulco’ya olan sahil yolunun düzenlenmesi projesi de yakın zamanda başlayacak.”

“SÜRÜCÜLER DİKKATSİZ VE SÜRATLİ ARAÇ KULLANMAYA DEVAM ETTİKÇE KAZALAR KAÇINILMAZ”

Dürüst şöyle devam etti:

“Her ne kadar dağ yolunun, bozuk bir yol, güvensiz bir yol olduğunu sadece söylesek bile, sürücüler olarak bizler de, gerek cep telefonu ile konuşarak veya mesajlaşarak, dikkatsiz ve süratli araç kullanmaya devam ettiğimiz müddetçe, kazaların olması maalesef kaçınılmaz olacaktır. Böylesi dikkatsiz ve süratli araç kullanmaya devam edersek, yol ne kadar da düzgün ve güvenli olsa da, maalesef ki kazalar kaçınılmaz olacaktır.

Bu ikazları ya da tespitleri, mazeret olsun diye söylemiyorum. Bizim bugünkü görevimiz, imkanlar ölçüsünde yollarımızı düzeltmek ise, biz görevimizi elbette ki yapacağız. Bir şeyi yapacağımızı söylüyorsak onu mutlaka yaparız. Devletimizin kısıtlı imkanları ile halkımıza hizmet götürmeye devam edeceğiz. Bununla devletimizin acizliğini söylemiyorum. Bizler nereden nereye geldiğimizi çok iyi biliyoruz.”

“PARA GELİYOR DA PROJE YAPILMADIĞI İÇİN GERİ GİDİYOR SÖYLEMLERİ BİZİM BAKANLIĞIMIZ İÇİN GEÇERLİ DEĞİL”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, projeler için ayrılan bütçenin kullanılamadan geri gittiği yönündeki eleştirilere de cevap vererek, “ ‘Para geliyor da proje yapılmadığı için geri gidiyor’ söylemleri bizim bakanlığımız için geçerli değildir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda şu an için, hangi bakanlıkta ne kadar bütçe artarsa tümüne talip olabilecek kadar projemiz vardır” dedi.

Bakanlık olarak eleştiriler yapılsa da, icraatların, yapılanların ortada olduğunu söyleyen Dürüst şunları kaydetti:

“Akıncılar yolu, Gönyeli Boğaz yolunun yenilenmesi, Gönyeli çemberi kaçış yolları projesi ki bugün bakıyorum Girne istikametinden gelen araçlar kaçış yolları sayesinde çembere takılmadan geçiş yapabiliyorlar. Bizlerin bu projeyi ortaya koyarken, Gönyeli çemberindeki tıkanıklığı yüzde yüz çözeceğiz iddiasını ortaya koymadık. Bunun, kısmi olarak bir rahatlatma getirecek birinci etap proje olduğunu hep vurguladık. Ardından Paşaköy – Aslanköy yolu, Görneç – Alevkayası, Büyükkonuk – Sazlıköy, Alevkayası – Yayladağ yollarını yaptık. Boğaziçi – Kuzucuk yolu ile Paşaköy – Vadili yollarının yapımı için de ihale aşamasına geldik.”

Bakan Dürüst, bütün bu yatırımların ve çalışmaların, KKTC Devleti’nin imkanları çerçevesinde ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımları ile gerçekleştirildiğini belirterek, “Hizmetlerimiz halkımız için, halkımızın güvenliği, rahatlığı ve daha iyi şartlarda, vatan topraklarında yaşam sürdürmeleri içindir” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Örgütler, "Barış ve Demokrasi Yürüyüşü" için yarın toplanacak
Sendikal Platform, Cuma günü düzenlenecek “Barış ve Demokrasi Yürüyüşü”  kapsamında sendikalar, örgütler ve siyasi partileri yarın toplantıya çağırdı.
4 parti liderinden açıklama: "Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini UBP'ye v...
4 Siyasi parti başkanlarının bugünkü görüşmesi tamamlandı.
TKP-YG, Afrin Operasyonu'na destek verdi, Afrika ve Meclis'e saldırıyı kınadı
Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Başkanı Mehmet Çakıcı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin’deki operasyonunu emperyalist ülkeler destekli terör yapılanmaları ve sınır güvenliği anlamında haklı, ancak Türkiye...