Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 7 Ocak 2018, Pazar 22:12
banner

Erhürman: "UBP ile bir koalisyon kurmasına Parti Meclisimizin onay vereceğini hiç düşünmüyorum"

Erhürman: UBP ile bir koalisyon kurmasına Parti Meclisimizin onay vereceğini hiç düşünmüyorumCTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, seçim sonucunu değerlendirdi.
Paylaş  
13
22
15
3

Kıbrıs Postası

Erhürman, basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sonuçlar gelmeye devam ediyor. Elimize ulaşmaya başlayan sonuçlar yüzde 60’ı ortaya çıkmış görünüyor. Bu sonuçlara göre UBP birinci, CTP de 2. Parti gibi görünüyor. Tabloyu daha net görmek için yarın sabahı görmek gerekecek. Sonuçlar böyle olduğuna göre halkımızın kararına sonsuz saygı duyduğumuzu açıklamak isterim. Arzu ettiğimiz bir sonuç değildi ama CTP olarak 47 yıllık bir partiyiz ve bu yıl içinde partimizin iniş ve çıkışları oldu. Bu seçimde halkımızın takdiri bu yönde oluştu ve bizim açımızdan mücadele devam ediyor. Ülkede hakim olan sistem gelecek kuşaklara hak ettikleri bir ülke bırakacak bir sistem değil. CTP için mücadele yarın sabahtan itibaren daha da yükselerek devam edecek. Bizim için herhangi bir şeyin bitişi değil, hatta bir başlangıçtır. Biz sol bir partiyiz. İniş çıkışlardan gerekli dersleri çıkarmış bir partiyiz. Mücadelenin bir evresinin kapanıp yeni bir evresinin başladığı bir durumdur. Seçim öncesi söylediğimiz gibi haysiyet için, adalet için, üreterek var olmak ve halkın hak ettiği insan onuruna yaraşır kamu hizmetlerinin verilmesi için mücadelemiz devam edecek. Nerede olursak olalım CTP’nin ideallerinden hiçbir şey değişmez. Şu ana kadarki değerlendirmelerimiz bunlar.

"KOALİSYON KONUSUNDA ÖNCEKİ SÖYLEMLERİMİZDE DURUYORUZ"

Biz seçimden önce tavrımızı koyduk, bu tavırla bağlıyız. Tavrımızı değiştirecek değiliz. UBP ile bir koasliyon kurmasına Parti Meclisimizin onay vereceğini hiç düşünmediğimi paylaşmıştım. CTP Genel Başkanı olarak düşüncem aynıdır. Koalisyon konusunda önceki söylemlerimizde duruyoruz. Seçimden önce başka sonra başka söyleyen bir parti hiçbir zaman olmadık. Rakamlar netleştikten sonra parlamento aritmetiği de ortaya çıkacak ve buna göre koalisyon görüşmeleri yapılabilecek gibi görünüyor. Ama bu konularda konuşmak için çok erken. Seçim öncesi söylediklerimiz şu an için düşüncelerimizdir. Aritmetik ortaya çıktıktan sonra yetkili kurullar toplanıp değerlendirmelerini yapar. Nasıl bir hükümet tablosu ortaya çıkacak, ülkeyi yönetecek aritmetik tabloya sahip olacak mı görmemiz lazım. Bizim için yarından itibaren mücadelenin yeni evresi başlıyor. Kimse CTP’den yuvasına çekilme falan beklemesin, yarından itibaren yine köylerde, sokaklarda olacağız. Halkımızın layık olduğu bir sistem eninde sonunda kurulacak, CTP de bunun öncülüğünü yapacak. Hangi koalisyon kurulur, erken genel seçim olur mu diye konuşmak için çok erken ama biz ne yapacağımızı biliyoruz.

CTP seçimden önce ne söylediyse hepsini yapacak. Tüm yolsuzluk iddiaları CTP tarafından polis ve savcılık nezdinde yetkili makamlara ulaştırılacak, davalar açılmaya devam edecek, parlamentoda aynı şeyler devam ederse halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yapanın yanına kar kalmaması için CTP en yoğun çabayı koyan parti olacak. Yolsuzluk iddialarıyla ilgili tavrımız seçim sonuçlarıyla bağlı değildir. Sonuç alınması için elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız.

Seçime katılım oranı düşük. Yüzde 62’lerde kaldı. Siyasi partiler gerçekten halkın siyasete katılımı için çok daha yoğun çalışmak zorunda. Yeniden sokakta, köylerde olacağız dediğim şey de bununla bağlantılı. Halkın sadece %62’si sandığa gidiyorsa hiçbir partinin sevineceği bir şey değil. Halkımıza ulaşmakta tüm siyasi partiler olarak çok daha fazla çalışma ortaya koymak zorundayız. Halkımızın mesajını aldık. Mücadele öyle bir günde başlamaz, bir günde bitmez. Bizde mücadele de gelecek de çok uzun sürer. Bu görevi de hakkıyla yerine getireceğimiz konusunda halkımıza verdiğimiz sözün arkasındayız.

18 ayda yaptıkları hukuksuzlukların, adaletsizliklerin sandıkta aklanabilecek şeyler olmadığını söyledim. Bu yaptıklarının aklanacağı yer yargıdır, denetim organlarıdır. Bunları harekete geçirmek konusunda bize düşen işin yapılmasının arkasındayız.

En yetkili karar organımız kurultaydan sonra parti meclisimizdir. Parti meclisinde koalisyon da dahil vereceği her karar hepimiz için bağlayıcıdır. En kısa zamanda toplanacak, değerlendirmesini yapacak ve bu karar hepimiz için bağlayıcıdır".


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Ocak 2018, Çarşamba
Lefkoşalı Seçmen         - Lefkoşa
Özgüven tavan yapmış ve şımarıklık gad safhada , seçim yenilgisinden değil der çıkarmak neyin ne olduğunun farkında değil sn başkan. ister beğen ister beğenme , UBP bölündükçe çoğalır.

8 Ocak 2018, Pazartesi
Osman         - Lefkoşa
Bu kafayla gitmeye devam et bir sonraki seçimde 5 millet vekilini zor görün. 1 arpa boyu yol gidemediniz , çalışıp yapamadınız , egolarınızdan gurtulamadınız.

7 Ocak 2018, Pazar
Magusalı         - Magusa
Son üç günde mitinglerde atılan sloganlar halkı korkuttu. CTP sloganları ile özüne dönmüş. Ilımlı CTP gitti DGD ruhu ile yetişenler öne geçti. Halkı kucaklama yerine sol eller havada slogan attılar. Ben ve ailem karma oylarla destek verecektim. Son anda bu hareketlerden vazgeçtim. Halkın çoğunluğu bir daha federasyon ismi duymak istemiyor. Bunu bütün siyasi liderler denedi olmadı. Barış istemeyen Rumlar olduğu halde sanki sağ partililer olduğu sloganı atılıyor. Vazgeçiniz. Ektiğinizi biçtiniz.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'ye ön izinle getirilen 10 Bangladeşli kayıp
image Çalışma Bakanlığı'nın tüm uyarılarına ve yasak olmasına rağmen Saleh Danışmanlık şirketi aracılığı ile Kırmızıgil adına ön izinle ülkeye getirilen 10 Bangladeşli ön izinleri bulunan iş yerine hiç uğramadan ortadan kay...
Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: "Güçlü yanıt vermeyi sürdüreceğiz..."
image Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan gerilimle ilgili konuşan Erdoğan, “Bu tür dayatmalara karşı cevabımızı hem sahada hem diplomatik alanda en güçlü şekilde vermeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Bu hafta yağmurlu geçecek...
image Meteoroloji Dairesi, yarından itibaren bir hafta boyunca havanın yağışlı olmasının beklendiğini açıkladı.