Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Ocak 2011, Salı 14:51
banner

Cypri Cola - Evsu sosyal sorumluluk projesi başlattı

Cypri Cola - Evsu sosyal sorumluluk projesi başlattıCypri Cola-EVSU tarafından hazırlanan “Üç Boyutlu Evsu Sosyal Sorumluluk Projesi”yle KKTC genelindeki 165 okulda plastik kapak ve pet şişe toplanacak. Okullarında, evlerinde ve çevrelerinde plastik kapak ve pet şişe toplayacak çocuklara ödüller verilecek; toplananların geri dönüşümünden elde edilecek gelirle engellilere yardım yapılacak.
Paylaş  
11
12
8
0

“Küçükler temizlerken eğitiyor, eğitirken engelleri kaldırıyor” sloganıyla yürütülecek sosyal sorumluluk projesiyle çocukların ve gençlerin çevreye olan duyarlılığını artırmak; birlikte hareket edebilme olgusunu güçlendirmek ve  engelli vatandaşlara sahip çıkılması konusunda sosyal sorumluluklarının farkına varmaları için ciddi bir bilinçlenme sağlanması amaçlanıyor.

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da desteklenen kampanya ile çocukların ve gençlerin çevre konusunda duyarlı birer birey olarak yetişmelerine katkı yanında vatandaşların da konuyla ilgili duyarlılığının arttırılması hedefleniyor.
Kampanya ile ilgili bilgi vermek amacıyla bugün Lefkoşa Merit Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi.

KAMPANYA İKİ YIL SÜRECEK

Cypri Cola Co Ltd. tarafından oluşturulacak bir Kampanya Koordinasyon Merkezi tarafından yönetilecek olan ve iki yıllık bir zaman dilimini içeren kampanyanın birinci dilimi, 31 Mayıs 2011 tarihinde bitecek; ikinci dilimi ise Eylül 2011 tarihinde başlayarak 31 Mayıs 2012 tarihinde sona erecek.

TOPLANAN ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kampanya çerçevesinde toplanan pet şişelerin geri dönüşümü Kaymaz Plastik Ltd tarafından gerçekleştirilecek. Geri dönüşümden elde edilecek gelir engelli yurttaşların eğitimi için kullanılmak üzere Engelliler Federasyonuna verilecek.

KAMPANYA 5 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Beş bölümden oluşan kampanyanın  birinci bölümünde, KKTC genelinde 165 ilk ve orta dereceli özel ve devlet okulunda plastik kapak ve pet şişe atıkları toplanacak.

Kampanyanın daha çabuk benimsenmesi için de bu aşamada okullara örnek olarak hazırlanan Pet Şişe ve Plastik Kapak Toplama Tabloları dağıtılacak.

EN ÇOK PET ŞİŞE VE KAPAK TOPLAYAN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Dağıtılan bu tablolar, öğrenciler tarafından doldurulacak ve sınıf öğretmenleri tarafından kontrol edilerek Kampanya Koordinasyon Merkezince hazırlanan özel bir yazılım vasıtasıyla okul idaresi tarafından kayıt altına alınacak.  Böylece her çocuğun ne kadar şişe ve kapak topladığı belgelenecek. Bu tablolardaki kayıtlara göre çocukların bu kampanyaya olan inancını ve çabasını arttırmak için teşvik olarak ilk ve orta okullarda en çok pet şişe ve kapak toplayan her okuldan bir öğrenciye Cypri Cola Co Ltd. özel ödülü verilecek.

YARIŞMALAR DÜZENLENECEK

Kampanyanın ikinci bölümünde tüm ilk okulları kapsayan bir “Resimli Kompozisyon Yarışması” düzenlenecek. 1. ve 2. sınıf öğrencileri için “Resim Yarışması”; 3. 4. ve 5. sınıf öğrencileri için ise  “Resimli Kompozisyon Yarışması” düzenlenecek. Yarışma sonucunda dereceye giren yapıtlara çeşitli ödüller verilecek.

Kampanyanın üçüncü bölümünde ise tüm orta dereceli okulları kapsayan bir “Proje Hazırlama Yarışması”  düzenlenecek. Dereceye girenlere e-reader, laptop, i-pod gibi teşvik edici ödüller verilecek.

EN ÇOK ATIK TOPLANAN OKULA ÖDÜL

Dördüncü bölümde de her dönem kendi içinde değerlendirilmek üzere okulların öğrenci sayılarına göre hesaplanacak olan öğrenci başına düşen toplanan plastik kapak ve pet şişe miktarı, Kampanya Koordinasyon Merkezi tarafından tespit edilecek ve bu tespit sonucunda belirlenen en yüksek oranda pet şişe ve plastik kapak toplayan okula plaket ve 3000 TL’lik ödül verilecek.

Yine bu bölümde okulların tamamında toplanan pet şişe ve plastik kapaklar için Kg başına 0,10 TL’lik bir katkı her okulun müdürlüklerine verilecek.

GERİ DÖNÜŞÜMDEN ELDE EDİLEN GELİR ENGELLİLERİN EĞİTİMİ İÇİN VERİLECEK

Son bölümde ise toplanan pet şişe ve plastik kapakların geri dönüşümünden elde edilecek olan gelir KKTC Engelliler Federasyonu kanalıyla tüm engelli yurttaşların eğitimlerine katkıda bulunmak için verilecek.

Pet şişe ve plastik kapakların toplanmasıyla ilgili olarak anlaşma yapılan geri dönüşüm firması toplanan kapak ve pet şişeleri toplama noktasından alacak. Toplanan kapak ve pet şişeler için kilo başına 0,10 TL’lik bir kaynağı Cypri Cola Co Ltd-EVSU, Engelliler Federasyonuna aktaracak.  Toplanan bu kaynak 10000 TL’nin altında olması durumunda  Cypri Cola Co Ltd.-EVSU bu miktarı 10000 TL’ye tamamlayacak.

OKULLARA YERLEŞTİRİLECEK

Bu kampanyanın başlangıcında okullara plastik kapaklar için “BIN”, pet şişeler içinse “BIG-BAG”ler  yerleştirilerek; çocukların topladıkları kapak ve şişelerin bu toplama noktalarında biriktirilmesi sağlanacak.

ÇOCUKLARA TOPLAMA İÇİN DOĞA DOSTU POŞETLER DAĞITILACAK

Çocukların bu kampanya süresince evlerinden ve çevrelerinden toplayacağı plastik kapak ve pet şişeleri toplama noktalarına rahat ve kolay taşıyabilmeleri için doğa dostu poşetler ile kampanya tanıtım broşürleri okul müdürlükleri vasıtasıyla tüm okulların öğrencilerine dağıtılacak.

KONUŞMALAR

Basın toplantısında Cypri Cola Direktörlerinden Ahmet Gürtuna ile Musa Sönmezler, KTEV Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa  Özgü ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu birer konuşma yaptı.

GÜRTUNA

Cypri Cola Direktörü Ahmet Gürtuna, sosyal sorunluluk duygusuyla çalışmalarını sürdürdüklerini, eğitime çok önem verdiklerini anlattı ve kampanya ile ilgili detayları aktardı.

SÖNMEZLER

Cypri Cola Direktörü Musa Sönmezler de, Global Compact oluşumuna üye olduklarını söyleyerek, bunun daha güzel ve yaşanabilir bir dünya için firmaların bir araya gelerek belirli prensipler çerçevesinde hareket ettiği bir oluşum olduğunu anlattı. Sönmezler  her yıl Global Compact Ağı felsefesine uygun kampanyalar gerçekleştirdiklerini  de hatırlattı.

ÖZGÜ

KTEV Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özgü de, KTEV’in gönüllülük prensibiyle eğitime katkılarda bulunduğunu söyledi ve bu projenin hem çocuklara çevreyi temiz tutma alışkanlığı hem de bir şeyler yaratmanın mutluluğunu getireceğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, hızla artan dünya nüfusu karşısında çevre duyarlılığının öneminin arttığına işaret ederek, kampanyanın sloganını çok beğendiğini belirtti.

Çavuşoğlu, projenin asıl kazanımının çevre bilinci olacağına dikkat çekerek, bir turizm ülkesi olan KKTC için temiz çevrenin çok önemli olduğunu vurguladı.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 21/06/2018 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
Buran: "Son 30 yılda en fazla yağış bu haziranda kaydedildi"
image Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, son 30 yılda en fazla yağışın içinde bulunduğumuz haziran ayında kaydedildiğini belirterek, “Serin, nemli, normallerin çok çok üzerinde yağış alan bir ay geçiriyoruz” dedi.
1. Çocuk Sirki, Ercan Yonca Kavşağı yakınlarında yarın gösterilerine başlıyor
image “Kid Circus” adlı çocuk sirki, yarından itibaren Ercan Havalimanı Yonca Kavşağı civarında kuracağı çadırda gösterilerine başlıyor.