Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 25 Mayıs 2011, Çarşamba 08:47
banner

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi cezada olanlara af müjdesi verdi

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi cezada olanlara af müjdesi verdiÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, çeşitli nedenlerden dolayı para cezası olan ve bu sebeple KKTC’ye girişi engellenen kişilere af müjdesi verdi.
Paylaş  
38
28
13
36

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, yabancılar muhaceret yasası ile ilgili bazı değişiklilerin yapıldığını belirterek, vize borcundan dolayı KKTC’ye girişine engel konulan kişilerin yararlanacağı genel afla ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu konuda titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan Ünverdi, “tüm tarafların hassasiyetlerini göz önüne alıp değerlendirme yapılıyor” dedi

EN KISA ZAMANDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Star Kıbrıs’a konuşan Bakan Ünverdi, ziyaretçi izni, ikamet izni, iş kurma izni veya çalışma izni bittiği için para cezası oluştuğundan dolayı KKTC’ye girişine engel konulanlar hakkında yasa gücünde kararname tasarısı öngörüldüğünü söyledi. Çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyleyen Bakan Ünverdi, “af kanun hükmünde kararname ile olacak ve en erken zamanda yürürlüğe girecek” dedi. “Ailelerin bölünmesini istemiyoruz. Sosyal yaşantıyı bozmadan sorunları çözmek için uğraşıyoruz” şeklinde ifade kullanan Bakan Ünverdi, aftan yararlanmak isteyenlere iki seçenek sunulacağını söyledi.

ÇIKIŞ YAPMAYANLAR DA AFTAN YARARLANABİLECEK

KKTC’den çıkış yapmadan aftan yararlanmak isteyenlerin bir asgari ücret tutarında para cezası, KKTC’den çıkış yapmak suretiyle aftan yararlanmak isteyenlerin ise bir asgari ücretin yarısı kadar para cezası ödemesinin öngörüldüğünü söyleyen Bakan Ünverdi, konuyla ilgili çalışmaların halen sürdüğünü para miktarı konusunun netlik kazanmadığını ifade etti.

AFTAN YARARLANMAYANLARIN GERİ DÖNÜŞ ŞANSI KALMAYACAK

Bu aftan mutlaka yararlanmaları lazım” şeklinde ifade kullanan Ünverdi, aftan sonra KKTC’de kayıt dışı yaşam sürdüren hiç kimseye tolerans gösterilmeyeceğini, kayıt dışı olanlar için ciddi tedbirler alınacağını söyledi. Kayıt dışı yaşamı tespit etmek için denetimlerin artarak devam edeceğini belirten Ünverdi, bu aftan yararlanmayıp kayıt dışı yaşam sürdürmeye devam edenlerin geri dönüş şansı kalmayacak” dedi.

AFTAN YARARLANANLARIN İŞ BULMASI İÇİN SÜRE VERİLECEK

Aftan yararlananların iş bulması için makul bir sürenin tanınacağını söyleyen Bakan Ünverdi, böylelikle hem kayıt dışı yaşamın kontrol altına alınacağı hem de ülkede ihtiyaç duyulan çalışan ihtiyacının bu kesimle karşılanacağını söyledi. Kayıt dışı iş gücünün ülke ekonomisine zarar verdiğini kaydeden Ünverdi sözlerini şöyle sürdürdü:“kayıt dışı yaşam ülke ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Haksız rekabete neden oluyor. Ayrıca sağlık alanında, eğitim alanında olumsuz olguların oluşmasına neden oluyor. Üstelik kayıt dışı yaşam süren kesim burada hiçbir haktan yararlanamıyor.”

ÇALIŞMA İZİNLERİNE YENİ DÜZENLEME, ÖN İZİNLERE ESNEKLİK

Çalışma izinleri konusunda da yeni düzenlemelerin yapılacağını kaydeden Bakan Ünverdi, Kuzey Kıbrıs’a ilk kez çalışmaya gelecek kişilerin 4 yıl çalışma izni alabileceğini,4 yıl sonra bu kişilerin geldikleri ülkeye tekrar dönmek zorunda kalacağını söyledi. Bu kişilerin tekrar KKTC’de çalışabilmesi için belli bir süre beklemesi gerekeceğini belirten Ünverdi, bu sürenin netleşmediğini ancak beraber 1 ile 3 yıl arasında olması öngörüldüğünü ifade etti. Ön izinler konusunda da bazı sıkıntıların yaşandığını dile getiren Ünverdi, bu sıkıntıları gidermek için de çalışmalar yapıldığını ifade etti.

BAZILARI VATANDAŞLIĞI HAK EDİYOR

Beyaz Kimlik ve Vatandaşlık konusuyla ilgili sorularımızı da yanıtlayan Bakan Ünverdi, uzun yıllar KKTC’de yaşamış insanların vatandaş olmayı hak ettiğini dile getirdi. “15 yıl,20 yıl burada yaşayan, tüm yasal yükümlülüklerini yerine getiren, bu ülkenin kurallarına uyan ve bu ülkeyi memleket bilen kişilerin vatandaş olmaları gerektiğine inanıyorum” şeklinde ifade kullanan Ünverdi, beyaz kimlik alanların seçme ve seçilme hakkının kısıtlanması ile ilgili ise “o konu tartışılır” dedi. KKTC’de emekli olmaya hak kazanan kişilerin vatandaş olmasını arzu ettiğini belirten Ünverdi, bu konunun da gündemde olduğunu ifade etti.

SON AF YOLDA: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, çeşitli nedenlerden dolayı para cezası oluşmuş ve bu sebeple KKTC’ye girişi engellenen kişileri kapsayan çalışmaların yapıldığını belirterek, af müjdesi verdi. Çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyleyen Bakan Ünverdi, “af kanun hükmünde kararname ile olacak ve en erken zamanda yürürlüğe girecek” dedi. Ünverdi bu aftan yararlanılması konusunda ise uyarıda bulundu: “yararlanmayanlar için geri dönüş şansı yok”

İKİ TÜRLÜ UYGULAMA: KKTC’den çıkış yapmadan aftan yararlanmak isteyenlerin bir asgari ücret tutarında para cezası, KKTC’den çıkış yapmak suretiyle aftan yararlanmak isteyenlerin ise bir asgari ücretin yarısı kadar para cezası ödemesi öngörülüyor…

SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ: Bundan böyle Kuzey Kıbrıs’a ilk kez çalışmaya gelecek kişiler 4 yıl çalışma izni alabilecek.4 yıl sonra bu kişiler geldikleri ülkeye tekrar dönmek zorunda kalacak. Bu kişiler KKTC’de tekrar çalışabilmek için bir süre beklemek sorunda kalacak. Bu süre kesin olmamakla beraber 1 ile 3 yıl arasında olması öngörülüyor.

ÖN İZİNLERE ESNEKLİK GETİRİLECEK: İşverenlerin ön izin çıkartma konusunda yaşadığı sıkıntılar giderilecek. Sadece kalifiye eleman getirtme sınırı kalkarak düz işçilerin gelmesine de olanak sağlanacak.

EMEKLİLERE VATANDAŞLIK: KKTC’de emekli olmaya hak kazanan kişilerin vatandaş olması da öngörülüyor.

Suna Erden - Star Kıbrıs


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
36
ONAY BEKLEYENLER
2
30 Kasım 2014, Pazar
zekeriya bektaş         - girne
1991 den bu yana kıbrısda çalışıyorum.ocak 2015 de emekli oluyorum.kıbrısdan kimlik almam için 2019 yılında hak ediyormuşum. bu gibi yanlışlara ben değil gargalar dahi güler

24 Kasım 2014, Pazartesi
Kadir barıtcı         - lefkoşa
Sicil affı ne zaman çıkacak 4 ay önce çıkacaktı neden çıkmadı hala

14 Ekim 2014, Salı
resul tuegut         - gaziantep
türk vatandaşı olak kktc ne girişimizin yasaklanmasını yanlıs buluyorumorosı turkıye korumasında bu yasanın kalkması gerekiyor

2 Ekim 2014, Perşembe
hasan Kiriş         - magosa
Af çıktımı acaba

21 Ağustos 2014, Perşembe
şazye koçakgöl         - gaziantep
Af ne zaman çıkacak bilgisi olan varmı yardımcı olurmusunuz lütfen

22 Ocak 2014, Çarşamba
semih         - Ankara
Biz türkler dost dedigimizi asla arkadan vurmayiz o yüzden ailemizede dostumuzada sahip cikariz kktc bizim bir ailemiz ve sözüm dost olmayanlara dostlar alinmasin lütfen atalarimiz sizler icin kan döktü biz de dökeriz evel allah vatanimiza el sürecek sahislar ölümü göze alir bizde vatan namustur kktc vatanimiz TC gibi sözün detayi bu lütfen paylasin bunu siz bizi sevmesenizde unutmayinki basiniz agrida tc ilk orda olcak kanat gercek vatan ugrunda ölenindir . Türk olmak budur iste

22 Ocak 2014, Çarşamba
Semih         - Ankara
Anlamadigim bu kbris vatandasi neden sevmez tc yi be siz türkiyeye elinizi kolunuzu salayarak girip cıkıyorsunuz la size hesap soranmı var vatandas sayılıyonuz yavru vatanmıs neresi yavru bee yavru anayı sevmezmi kusura bakmayin aqalar tc olmasa sizi iki günde sileceklerdi dünya üzerinde kuzey kbrıs vatandasi olmazdi rum olurdunuz sizede galiiba bu yakisirdi türk olmak sereftir anlata bildimmi sözüm kendini bilmezlere türk vatandasi size makkum degil ama unutmayınki sez türkiyeye mahkumsunuz aqamm gercekler bu yayinlayin bari kimseler de kusura kalmasin fasulyede kendini nimetten sayar iste ben bu mesaji taa libyadan yazdim kbrisi biz vatanimiz bildik lütfen sizde türkiyeyi bilin biz kktc yi seviyoruz peki kktc neden türkü sevmez bunacyorum yapin özürdilerim mesaj da kusurum olduysa ama gercekler kendini bilmezler yazmis öyle arkadasim tc vatandasi orda sana amelelik yapiyo bea yalanmi inssatta olsun bahcede olsun pazarda olsun markette olsun peki siz nerede islersiniz desenize birde türkler kötü eyvallah suç türkün aqa deveye diken yani kalin salicakla bunu yayinlarsaniz simdiden teşekkürler .

27 Kasım 2011, Pazar
mahmut şerefoğlu         - şanlıurfa
türkiye çıkış cezalılara nezaman af gelecek

14 Kasım 2011, Pazartesi
halil köseoğlu         - adana
çok iyi bir çalışmanın üstündesiniz başarılar

13 Kasım 2011, Pazar
osman boğa         - türkiye
bence doğru olan bu kktc tc siz tc kktc siz yapamaz kıbrıslıların tc lilere ihtiyacı var bence af çıksın bence

31 Ekim 2011, Pazartesi
zeynep şan         - girne
beraber yaşadığim erkek arkadaşim sınır dışı oldu sirkattan dolayı oda bu aftan yararlanabilir mi o benim herşeyim onu seviyorum teşekkürler

29 Ekim 2011, Cumartesi
murat uygur         - gazimagosa
iki kelime biz imralı canavarı değiliz hapsettiniz bizi adaya.özgürlüğümüzü elimizden aldınız ondan sonrada insa hakları ya geçin bu işleri en büyük utanç budur ve büyük sorun da budur.

12 Ekim 2011, Çarşamba
Murat         - Magosa
ulen ogrenci olmasa, asker olmasa, calisan olmasa acliktan geberecek milletin dediklerine bak..birbirlerini pisirir yerler.azcık ekonomiden anlasanız TC lilerin Allahın size lutfu oldugunu anlayacanız ama..nerdee nato kafa nato mermer.(sözüm agresiflere,bizi kardeş gören kıbrıslı kardeşlerime değil)

12 Ekim 2011, Çarşamba
raha genç         - ist
salih kıbrıslı diye bi vatandaş var ona yazdının üzerine şunu söyliyim rumların kktclilerin kızlarına kendi mallarına hasar vermesi tatlı geliyo alışmış rumlardan gelen darbelere tc olmasa sizleri sinek kadar bicanlı görürler herkesi aynı kefeye koymadan yorum yap ben kktcde 5yıl yaşadım kimin ne oldunu iyi biliri

7 Ekim 2011, Cuma
esen akcay         - gazıantep
net bır tarıh verebılırmısınız turkıyeye cezalı cıkıs yaptım evım esım orada

22 Eylül 2011, Perşembe
ozbek-ozbek1@hotmail.com         - girne
türkiyeye cezalı çıkış yapanlara nezaman af çıkacak ve kaç para ödeyecekler

16 Eylül 2011, Cuma
zeynep sarı         - girne
sürekli alışmalar devam ediyor deniliyor ama konu hakkında kesinlik tam olarak ne zaman kazanılacak.. çünkü ailemiz arkadaşlarımız burada. artık düzenimizi burada kurduk işimiz calışma iznimiz sigortamız olsun istiyorum daha yapmak istediğim cok sey var en basiti ehliyet alamıyorum. lütfen bu konuyu sizden en kısa zamanda halletmenizi rica ediyorum.

13 Eylül 2011, Salı
bayram babakulyyev         - lefkosa
kacaklar ucun ne zaman af cykacak

9 Eylül 2011, Cuma
fatma aksu         - antalya
şerife ünverdi hanıma saygılar oradaki kktc,li arkadaşım doğum yapacak ve ben o mutlu gününde orada olmayı çok isterdim malesef işyeri mağduruyum çalışma izni yaptık diye kandırıldık yani işyerimiz iyi niyetimizi suistimal etmiş oldu yazıklar olsun öyle yapanlara

7 Eylül 2011, Çarşamba
hüseyin körükcü         - antalya
şerife hanıma katılıyorum iş yeri ihmali sebebiyle cezaya düştüm şuanda qiriş yapamıyorum bu affın yürürlüqe qirmesini herşeyden çok istiyorum

25 Ağustos 2011, Perşembe
zehra         - konya
bu af ne zaman uygulanacak kesin bi tarih yokmu lütfen artık uygulamaya koyun benim dedem öldü ve cenazesine gidemiyorum lütfen yalvarırım bunu artık bi devreye koyun en azından mezarına gitmek istiyorum :(

21 Ağustos 2011, Pazar
elnura kurmanalieva         - istanbul
lutfen disarda olanlara da af cikartin.sevenler kavusamiyor benin cocugum var kocam kibrista ona gidemiyorum lutfen disardakilere da af cikartin ne olur lutfen.rica ediyorum

14 Temmuz 2011, Perşembe
serdar özkan         - adana
ben kktc de 8 yil kadar calişma izinli çaliştim fakat sınır dışı oldum çalışma iznsiz çalıştığım için bu af yasasındna bende faydalanıyrmuyum bilgilendiriseniz sevinirim şimdiden tşkler

26 Haziran 2011, Pazar
yaren         - ankara
ben kıbrısta unıversıte okuyordum okula borcumdan dolayı cıkarken ogrencı belgesı alamadım sımdıde masterımı orda yapmak ıstıyorum fakat cıkarken cezalı cıktıgım ıcın gıremıyorum lutfenn bu af bızıde kapsasın gırıp egıtımımı alayım lutfennnnn

23 Haziran 2011, Perşembe
emrah turan         - mersin
slm ben kıbrısta ailemle yaşıyan biriydim askerlik için türkiyeye geldim kaçak oldugum için şimdi giriş yapamıyorum bakanım yazıları okudum kesin bir tarih yok ailem orda ve onlar yasal bir şaekilde kalıyorlar bende ailemin yanına gitmek ve hasretimi dindirmek istiyorum iki yıldan sonra bakanıma saygılarla

29 Mayıs 2011, Pazar
murat gezer         - iskenderun
para cezası olanlara afçıksın sabıkalı olanlarıda bılmem onlarada allah yardım etsın ama önce kıbrıslı sabıkalıları adadan temizleyın sonra tclılere laf atın

26 Mayıs 2011, Perşembe
engin         - magusa
Erdem turkiyeliye.On milyonlarca Ortaasya Turk cumhiriyetlerinin vatandaslarinin yasadisi olarak T.C.'ye gelip yerlesmelerini ve sonra da sizi ulkenizden kovmasini kabul ediyor musun, etmiyor musun?Arap ve Turk devletleri nicin ayri ayri birer Arap ve Turk devleti olmadilar?.Arastir ve ogren.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
erdem türkiyeli         - girne
tc ülkesi deyip duruyorsunuz evet burası bir tc ülkesidir bunu ister kabul edin ister etmeyin rumların yaptıklarını sindirip türkleri kınıyacagınıza oturun biraz tarih kitabı okuyun bugün bu ada kötü durumdaysa sizce neden nedenmi: ben cevap verim tclilerin gönderilmesidir aslını inkar edenin zaten bi ülkesi yoktur ve sadece burda vukaatları sadece tclilermi işliyor bak ceza evlerine %80 kktc li göz ardı etmeyelim lütfen gelin birlik olalım el ele verelim düsmanlarımızı sevindirmeyelim

25 Mayıs 2011, Çarşamba
selma yıldır         - girne
lütfen buna yorum getirin bunu gazetenizde yayınlayın benim babam mahmut yıldır 1992 yılında kktc vatandaslıgını aldıgında ben 12 yasındaydım ama evin en büyük kızı oldugum için annem sizofreni hastası oldugundan türkiyede anneme bakmak zorundaydım 5 kardesim ve annem vatandaslıgını aldı ben ihmal sonucu alamadım evde tek ben vatandas olamadıgımdan hiç bir yasal hakkımın ve orda oturabilmem için cok ugras vermem gerekiyor buranın imkanlarından okullarından hiç bir seyinden yararlanamıyorum ailemden kopuk yasamak zorunda kalıyorum aileyi birlestirme kanununa ne yorum yapabilirsiniz

25 Mayıs 2011, Çarşamba
kemal         - lşa
75 milyonu KKTC vatandaşı yapın olsun bitsin. Ve tüm orjinal Kıbrıslıları da KKTC vatandaşlığından çıkararak güneye ya da başka bir ülkeye sınır dışı edin. Ama lütfen meclisi kapatıp hükümetçilik oynundan da vazgeçin. artık yeter bir an önce yapın ki bitsin bu pembe siyah masal. da biz da bilelim napacağımızı

25 Mayıs 2011, Çarşamba
Ilker KILIC         - Londra
Birileri soyler mi dunyanin hangi ulkesinde bir hukumet yasal suclarindan dolayi sinirdisi ettiklerine TOPTAN AF cikartir? Ben soyleyeyim KKTC.

Serife Hanim;sinirdisi edilenlerden bir de OZUR dileseniz bare.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
songul mhtaroglu         - kbrıs gonyelı
suctan sınır dısı olanları neden dusunmuyorsunuz kı benım esım yuz kızartıcı sucu yok bır ca kırmayla sınır dısı olması yasal degıl lutfen bu konuylada ılgılenın hersy para degıl bence sız yuvasını yıkmaya calısanları onlegın kımseın hakı yok yumamızın yıkmaya benım gıbı cok magur ınsan var

25 Mayıs 2011, Çarşamba
GONNARA         - girne
TAMARA arkadaşım yazdıklarınızı çok beğendim ve takdır ettim. Bu memlekette en çok hükümet eden ve halkı idare eden kimdir UBP hükümeti bu 30-35 yıl içinde MAL DAĞITMA, DAİRELER MÜNHALSİZ YANDAŞLARINI ALMA, YANDAŞLARINA MÜDÜRLÜK VE TERFİ VERME, VATANDAŞ YAPMA, İHALELERİ KENDİ YANDAŞLARINA VERME aklına gelen bunlar başka ne yaptılarki zaten KKTC meydanda bu sürede ne yaptıkları belli. KKTC battı bunu TC. DEVLET BAKANI CEMİL ÇİÇEK SÖYLEDİ BASIN ÖNÜNDE nedir daha uğraştıkları anlamadım. TC. KKTC'yi kapalı kapılar arkasında İŞGAL etti. Başımıza da son olarak bir vali gönderdi hepsi bu.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
deli ozi         - lefkosa
biz burdakilerden kurtulmaya çalışırık onlar cezalı olanları da gerı cağırır yazıklar olsun

25 Mayıs 2011, Çarşamba
tamara         - lefkoşa
gerçekten bu ülkeninin her şeyini sattınız. yazıklar olsun. hangi ailenin bölünmesine müsade etmiyorsunuz. Kıbrıslılar yıllardır ailesinden ayrılıyor bölünüyor. yakında ülkede kıbrıslı kalmayacak. siz ne biçim bir kişiliksiniz ve bakansınızki kendi ülke insanlarını geri planda tutuyorsunuz. affa uğrayan kişilerin sicilleri incelenerekmi girişi yapılacak. vatandaşlıklar neye göre verilecek. yazıklar olsun. gerçekten....

25 Mayıs 2011, Çarşamba
salih kıbrıslı         - angolem
Bu memleketi GİDEN TÜRK GELRN TÜRK zihniyetiyle maffettiniz bunu düzelmeye çalışmazsınız ve daha af çıkartarak daha da bu memleketi daha da kötüye sürükleyeceksiniz. Zatan KKTC Bir KRİMİNAL OLAYLAR cenneti oldu sayenizde gazetelerin İlk 6 sayfası kriminal olaylarla dolu bu demektirki 24 sayfaya kadar krımınal olay okuyacayız artık. Neden mi? Çünkü TC. deki tüm sabıkalılar yine dolacak bunun içine zaten halk dolanlardan bıktı daha da daşıyın. bakalım bu Nifus daşımasıynan ne olacak bu memleket zaten olacağı kadar oldu ya.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de ilerleyen yangının KKTC'ye sıçrama ihtimaline karşı tedbir
image Güney Kıbrıs'ın Pirgo köyünde başlayan yangın geniş bir alana yayıldı.
Yataklı Tedavi Kurumları Yasa Tasarısı'na komitede oybirliği
image Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, Yataklı Tedavi Kurumları Teşkilat Yasası'nda değişiklik öngören tasarıyı oybirliğiyle onayladı.
Zümrütköy bölgesinde yarın elektrik kesik
image Orta gerilim elektrik şebekesindeki çalışmalar nedeniyle Çamlıbel bölgesinde bazı yerlerde yarın elektrik kesintisi olacak.