Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Ekim 2011, Salı 12:00

YDÜ Hastanesi'nde "Commando Operasyonu" başarıyla gerçekleştirildi

YDÜ Hastanesi'nde YDÜ Hastanesi’nde, ağız tabanında yerleşmiş kanserli doku, “Commando Operasyonu” denilen yöntemle ameliyat edilerek alındı. Ameliyatın başarılı geçtiği, iyileşme döneminin uzun süreceği ancak hastanın bundan sonra daha kaliteli bir yaşam süreceği kaydedildi.
Paylaş  
13
19
12
1

KIBRIS’TA, İLK ‘COMMANDO’ AMELİYATI YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ağız içi, dil veya çene kemiğini tutan kanserlerde, kanserli doku ve çevre yapılarının çıkarılması için yapılan “Commando Operasyonu” olarak adlandırılan cerrahi işlemin, Kıbrıs'ta ilk defa olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatın ardından bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek basının sorularına cevap veren, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak ; Hastanın ağız tabanında, 4 cm'yi aşan bir kanseri bulguladıklarını söyleyerek, aynı zamanda kanserin boyun bölgesine de sıçramış olarak müşahade edildiğini hatırlattı. “Bu nedenle genellikle ağız lezyonlarında, ağız içi yapılarının tutulduğu kanserlerde
yani, ileri evre dil kanserleri, çene altı ve dil altı tükrük bezleri kanserleri, dudak kanserleri gibi hastalıklarda uygulanan ve “Commando Operasyonu” adı verdiğimiz geniş boyutlu bir ameliyata karar vererek, başarıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Ameliyat öncesi; Ağız ve çene içinde büyük bir açıklık oluşacağını hesaplamış olduklarını, cerrahi sahanın onarılması için de göğüs bölgesinden damarsal yapıları korunmuş dokuların ağız tabanına taşınması ile, çene kemiğinin de titanyum plaklar yardımıyla yeniden oluşturulmasına yönelik bir tıbbi plan yaptıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Şafak, “Ağız tabanına yerleşmiş ileri evre bir kanserin, artık tabiri caizse tren kaçmak üzereyken, yapılabilecek en büyük boyutlu operasyon ile çene kemiğinin çıkarılması şeklinde tedavisi gerçekleştirildi. Ancak, oluşan açıklıkların kapatılması planladığımızın dışında geri kalan dokularla yapıldı, bu bizim için memnuniyet verici oldu. Bu yüzden, hastamızın bundan sonraki yaşamı, planladığımızdan biraz daha kaliteli olacak, ameliyat sonrası daha iyi geçecek, hızla sağlığına kavuşacak.” şeklinde konuştu.

BİLGİLİ, TECRÜBELİ VE UYUMLU EKİP OLMADAN OLMAZ!

Bu tip kanserlerde, uzun süre alkol ve sigara kullanımının çok ciddi sebepler arasında yer aldığına işaret eden Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, operasyonun tüm ada genelinde ilk defa Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde yapılmış olmasının önemini de vurguladı.

Prof. Dr. Şafak“ Öncelikle, böylesine büyük bir operasyonu gerçekleştirebilmek için iyi bir ekibe sahibiz. Bu, en büyük şansımız. Bilgili, tecrübeli ve uyum içerisinde çalışan bir ekip olmadan bu operasyon da yapılamazdı. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi.

Basını bilgilendirme toplantısında ayrıca söz alan, KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Erkan Tarhan da bekledikleri ameliyatı yaptıklarını belirterek, “Bundan sonraki safha hem hastamız, hem de bizim için güzel, ama aynı zamanda zor da olacaktır. İyileşme süreci uzun süren bir ameliyat gerçekleştirildi. Ancak, tümörden kurtulmuş durumdayız. Sigaradan uzak durulmasını herkese tavsiye ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs’ta ilk kez gerçekleştirilen “Commando Operasyonu” adı verilen cerrahi işlem, Tıp Fakültesi Öğrencileri tarafından gözlemlenirken, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden, Dünya’ya canlı yayın olarak internet aracılığıyla ulaştırılan ilk tıbbi operasyon olarak ta tarihe geçti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Ekim 2011, Salı
özkan ali         - magosa
Oncelıkle hastamıza acıl sıfalar dıelr doktorlarımızı tebrık ederım.merak ettıgım normal bır vatandas devlet hastahanelerıne gıtse bu operasyon ıcın ydu sevk edılırmı?
yoksa gazı magosadakı gıbı comondo elfatıhamı yapılırdı kucuk bır pansumanla?

Özersay: "Ankara'da TMK'nın finans modeliyle ilgili temaslarda bulunduk"
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası, bu akşam saat 20.00 sıralarında yurda döndü.
Tatlısu'da ruhsatsız tarım ilacı satan bir depo mühürlendi
Tarım Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamada, ruhsatsız tarımsal ilaç satan bir deponun mühürlendiği belirtildi.
Özersay: "Türkiye garantörümüz ve stratejik ortağımızdır"
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, "Eğer tek taraflı işlemler konusunda ısrarlarında devam ederlerse Türkiye Cumhuriyeti ile istişare halinde, KKTC de yetki verdiği Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı üz...