Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 30 Kasım 2011, Çarşamba 13:55
banner

YDÜ Hastanesi'nde "Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi"

YDÜ Hastanesi'nde Osteoporoz Tanı ve Egzersiz EğitimiYakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun tanı ve tedavisi için, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniğinde “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi” paketleri uygulamaya geçirildi.
Paylaş  
15
17
17
0

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun tanı ve tedavisi için, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniğinde “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi” paketleri uygulamaya geçirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniği'nden Doç. Dr. Aliye Tosun; 'Osteoporoz'un düşük kemik yoğunluğu ve kemik yapısında bozulmayla karakterize olduğunu ifade ederek, kemiğin kırılmaya eğilimini ve özellikle de omurga, el bileği ve kalça kırığı riskini arttıran sistemik bir hastalık olduğunu söyledi.

Kemikleri çalan “Sessiz Hırsız” olarak da tanımlanan osteoporoza bağlı kırıkların, sakatlığa ve ölüme bile yol açabilecek önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Tosun, hastalığın çoğunlukla farkına varılamadığını, ancak düşmeden sonra oluşan kırıklarla farkedilebildiğini bildirdi.

Doç .Dr. Aliye Tosun, 50 yaş üzeri kadınlar ve erkeklerde osteoporoz riskinin daha yoğun olduğunu söyleyerek, 50 yaşından sonra mutlaka 'osteoporoz' riskinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Tosun, osteoporozu önleyebilmek için, yaşam boyunca diyetteki kalsiyum ve D vitamini miktarına önem verilmesi gerektiğini, düzenli ve yeterli düzeydeki egzersiz programlarının, özellikle de kemiklere yük bindiren egzersizlerin her yaşta faydalı olabildiğini belirtti.

Doç. Dr. Aliye Tosun Yakın Doğu Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniği'nin uygulamaya geçirdiği “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi Paketleri” nin halkın hizmetine sunulduğunu söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

MDP, dini liderlerin ortak açıklamasını eleştirdi
image Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Sekreteri Aktaç Atai, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ın da yer aldığı dini liderler tarafından yapılan ortak açıklamayı eleştirdi.
Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi yürürlüğe girdi!
image Ülke genelinde haftalarca tartışılan Gazimağusa İskele Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi, bugün, 10/12/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
"Özel sektör çalışanına ek maaş için tüzük hazır, başsavcılıktan görüş bekliy...
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 2019 yılında Sosyal Sigortalar’da gerçek maaş üzerinden yatırım yapılması yönünde yeni bir yasa değişikliği önerisi hazırlandığını ve yapılacak değişiklikle ciddi denetiml...