Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 30 Kasım 2011, Çarşamba 13:55

YDÜ Hastanesi'nde "Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi"

YDÜ Hastanesi'nde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun tanı ve tedavisi için, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniğinde “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi” paketleri uygulamaya geçirildi.
Paylaş  
13
14
15
0

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun tanı ve tedavisi için, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniğinde “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi” paketleri uygulamaya geçirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniği'nden Doç. Dr. Aliye Tosun; 'Osteoporoz'un düşük kemik yoğunluğu ve kemik yapısında bozulmayla karakterize olduğunu ifade ederek, kemiğin kırılmaya eğilimini ve özellikle de omurga, el bileği ve kalça kırığı riskini arttıran sistemik bir hastalık olduğunu söyledi.

Kemikleri çalan “Sessiz Hırsız” olarak da tanımlanan osteoporoza bağlı kırıkların, sakatlığa ve ölüme bile yol açabilecek önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Tosun, hastalığın çoğunlukla farkına varılamadığını, ancak düşmeden sonra oluşan kırıklarla farkedilebildiğini bildirdi.

Doç .Dr. Aliye Tosun, 50 yaş üzeri kadınlar ve erkeklerde osteoporoz riskinin daha yoğun olduğunu söyleyerek, 50 yaşından sonra mutlaka 'osteoporoz' riskinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Tosun, osteoporozu önleyebilmek için, yaşam boyunca diyetteki kalsiyum ve D vitamini miktarına önem verilmesi gerektiğini, düzenli ve yeterli düzeydeki egzersiz programlarının, özellikle de kemiklere yük bindiren egzersizlerin her yaşta faydalı olabildiğini belirtti.

Doç. Dr. Aliye Tosun Yakın Doğu Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi Polikliniği'nin uygulamaya geçirdiği “Osteoporoz Tanı ve Egzersiz Eğitimi Paketleri” nin halkın hizmetine sunulduğunu söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Özyiğit: "Bir gösteri ile ilgili sosyal medya paylaşımım bir yerlere çekilmey...
Bütçe görüşmeleri sırasında önerileri ve eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, eğitimin sürekli konuşulması gerektiğini belirterek eğitimin dinamik süreç olduğuna vurgu yaptı.
Gürçağ: "Girne 23 Nisan İlkokulu bin öğrenciye eğitim veriyor, aileler kayıt ...
Bütçe görüşmelerinde meclis kürsüsünden bir konuşma yapan UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, eğitimin önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında, ülkedeki eğitim kalitesini irdeledi.
Arıklı: "Türkiye'den gelen din öğretmenlerinin Kıbrıs'ta eğitim vermesi zor.....
Bütçenin görüşülmesi sırasında konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, eğitime milli eğitim demenin güç olduğunu söyleyerek, tarih kitaplarının CTP hükümeti döneminde yeniden ele alındığını ve milli olmaktan uzaklaşıl...