Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Aralık 2011, Çarşamba 18:22
banner

Yüzyılın deneyine YDÜ Süper Bilgisayar’ından büyük katkı

Yüzyılın deneyine YDÜ Süper Bilgisayar’ından büyük katkıYakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Süper Bilgisayarı, Dünya bilimine katkı koymaya devam ediyor.
Paylaş  
25
26
20
0

Yakın Doğu Üniversitesi Süper Bilgisayarı, Dünya bilimine katkı koymaya devam ediyor.

19 Ekim 2008 tarihinde YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi yüzyılın deneyi olarak bilinen ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi(CERN) tarafından yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısından (Large Hadron Collider – LHC) elde edilen sonuçları hesaplamaya başlamıştı.
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Fahrettin Sadıkoğlu yaptığı açıklamada deneyle ilgili Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (cern)’de “Higgs Boson” adı verilen atomaltı parçaçacığının izinin bulunduğunu belirterek, Yakın Doğu Üniversitesinin’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  olarak bu araştırmada yer aldığını belirtti. Sadıkoğlu Yakın Doğu Üniversitesi süper Bilgisayarları’nın yakın coğorafyada ki en büyük ve en hızlı bilgisayar. olduğunu ifade ederek bu deneyin de sonuçlarının analizi için süper bilgisayarlara ihtiyaç duyulduğunu, gelen sonuçların  ardından  merkeze gönderildiğii kaydetti.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Cern) bilim adamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve “Higgs Boson” adı verilen atomaltı parçacığının izini bulduklarını, ancak elde edilen verilerin keşif olarak nitelenemeyeceğini açıkladı. Cenevre yakınlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (BHÇ) yürütülen iki deneyden ATLAS’ın sorumlusu Fabiola Gianotti, düzenlenen basın toplantısında 126 giga elektron volt (GeV) aralığında sinyal aldıklarını söyledi.  14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında 27 kilometrelik tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor.
Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlıyor.
Bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığınınanıtlamaya çalışıyor.

Fizikçi Peter Higgs’in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan “Higgs Bosonu”, 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından “tanrı parçacığı” olarak da adlandırılmıştı.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Töre, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya'yı ziyaret etti
image Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya’yı ziyaret etti.
Tarım Dairesi'nin haftalık gıda analiz sonuçları açıklandı
image Tarım Dairesi, ithal ürünlerden alınan 42 numuneden 39’unun temiz, 3 numunede  ilaç kalıntısına rastlandığını, yerli ürünlerden ise 28 numuneden sadece 1’inde ilaç kalıntısına rastlandığını açıkladı.
YÖDAK üyeliği için başvuru kabul edilecek
image YÖDAK boşalan üyelikler için başvuru kabul edecek.