Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Mart 2012, Cumartesi 09:46
banner

Öldürücü Lannate ilacı halen reçetesiz satılıyor

Öldürücü Lannate ilacı halen reçetesiz satılıyorGüney Kıbrıs dahil AB'de yasak olan ve Erülkü çiftinin hayatını kaybetmesine yol açan öldürücü 'Lannate 90' ilacı, 3 yıl önce yapılan uyarılara karşın KKTC'de reçetesiz satılıyor.
Paylaş  
20
24
14
4

Ali Cansu - Kıbrıs Gazetesi

Güney Kıbrıs dahil olmak üzere AB üyesi ülkelerde satışı yasak olan ve zehirli ilaçlar arasında ‘en tehlikelisi’ olarak bilinen ‘Laneit 90’ (Lannate), Kuzey Kıbrıs’ta serbestçe satılıyor ve hiçbir denetime tabi tutulmuyor.

Kıbrıs, Oktay ve Ülgen Erülkü çiftinin ölümüne yol açan Laneit 90 ilacıyla ilgili olarak 19 Haziran 2009’da yetkilileri uyarmış ve bu ilacın AB ülkelerinde yasak olduğunu bildirmişti.

KKTC Tarım Bakanlığı yetkilisi, Kıbrısın uyarıları karşısında “elimizde böyle bir bilgi yok. Ancak Türkiye ile AB’nin eş zamanlı yasakladığı ilaçları burada da yasaklıyoruz” demişti.

Laneit 90 ilacının, Türkiye’de satışı devam ettiği için KKTC hükümeti de bu ilacın ithaline yasak koymadı. Uzmanların ‘çok tehlikeli’ olarak adlandırdıkları Laneit ilacı, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan, zirai ilaç satıcılarından temin edilebiliyor. Tarım ürünlerinde böcek ve haşerelere karşı önlem olarak kullanılan bu ilacın bilinçsiz kullanılması ve mahsullerin zamanından önce toplanması halinde insan sağlığına çok ciddi zararlar verebildiği ifade ediliyor.

HEPGÜLER DOĞRULADI

Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Hüseyin Hepgüler, ‘Lannate 90’ adlı tarım ilacının Güney Kıbrıs’ta kullanımının ve satışının yasak olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ta ise satışının devam ettiğini doğruladı.

Hepgüler, söz konusu tarım ilacının çok zehirli olduğunu belirterek, toz olarak atılması durumunda günlerce etkisinin kalabileceğini, sulandırılıp atılması durumunda ise ürünlerde kalıntı bıraktığını söyledi.

İsteyen herkesin zirai ilaç satıcılarından bu ilacı satın alabileceğini belirten Hepgüler, tüm tarım ve hayvan ilaçlarının reçete ile satılması gerektiğini belirtti. Hayvan ilaçlarının veteriner hekim tarafından, tarım ilaçlarının ise ziraat mühendisi tarafından yazılması gerektiğini vurgulayan Hepgüler, üreticilerin kullanım konusunda bilinçlendirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Ülkedeki kanser vakalarının artmasındaki esas tehlikenin ilaç kalıntıları olduğuna dikkat çeken Hepgüler, “Şu anda merkeze kalıntı analiz laboratuarı kuruluyor. Devreye girdiği zaman analizler yapılacak” dedi.

SON KULLANIM TARİHİ 2013

Kıbrıs’a konuşan zirai ilaç satıcısı, ‘Laneit 90’ ilacının ithalinin yasaklandığını iddia ederken “Ancak eldeki stok bitinceye kadar satışlar devam ediyor” dedi.

Bazı kişilerin bu ilacı fare, yılan, kedi ve köpek öldürmek için kullandığına dikkat çeken firma yetkilisi, kuzeye geçen bazı Rumların da satış yaptıklarını söyledi. Firma yetkilisi, “Eldeki stoklar bitinceye kadar satışlar devam edecektir. Elimizdeki ürünün son kullanma tarihi ise 13 Şubat 2013’tür” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
2
 
2
 
2
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Mart 2012, Cumartesi
kemal         - cyp
erulkunun olduruuldgnu dusunurum.Kafama dakılan şu oldu,neden olay duyulur duyulmaz asker ordaydı?neden askeri ambulans aldı ? bunlar sorgulanması gereken seyler..

10 Mart 2012, Cumartesi
Mehmet Barışsever         - Lefkoşa
Yaşasın internet:
Bu gün bütün ös zamanımı internetin başında bu LANNATE meselesini araştırarak geçirdim. Yüzlerce makaleye baktım.
Herhalde aşağıdaki bilgi tam aradığımız bilgiydi. Her ne kadar da ilaç gelişmiş batı ülkelerinde halen kullanılıyorsa da; Lannate (Methomyl)'in Çin, Hindistan, Kıbrıs ve Şeysel adalarında amaç dışı kullanımı nedeniyle yasaklama kararı alındığını saptadım. Bizde degerekli görülürse benzer bir karar üretilebilir.

10 Mart 2012, Cumartesi
Mehmet Barışsever         - Lefkoşa
Değerli arkadaşlar,
Yukarıdaki yazı ile ilgili olarak, kendi uzmanlık alanım olması dolayısıyla, kısa bir araştırma yapıp söz verdiğim şekilde bilginize sunuyorum. Bu tür konularla ilgilenecek arkadaşların konunun uzmanlarını bulup konuşmalarında büyük yarar vardır.
Konu edilen ilaç aşağıda referanslarını verdiğim kaynaklardan anlaşılacağı şekilde Avrupa'da halen kullanılmakta olan bir ilaçtır. Araştırıldığında Amerika'da da kullanımda olduğu saptanacaktır. İlacın Kıbrıs Rum kesiminde ruhsatlı olmadığı bilgisi doğrudur. Bu yasaklı olduğundan değil, orada kayıt için başvurmadığından kaynaklanmaktadır. Konu ilaç halen Türkiye'de de kullanımdadır. Kısa dönem içerisinde yasaklanmak üzere bu ilaç hakkında işleyen bir süreç bulunduğuna dair herhangi bir yayına rastlamadım.
Bizim ülkemizde bu ilacın yukarıdaki yazıda belirtilen; ilacın ruhsatlandırılması amaçları dışındaki kullanımları nedeniyle, Tarımsal İlaçlar Kurulu gerek görürse bu ilacı yasaklayabilecek yetki ile donatılmıştır. Ancak bu amaçla zehir arayanlar için, bu ilacın yerine koyabilecekleri başka benzer preparatlar bu piyasa içerisinde mevcuttur. Buradaki konu teknik bir konu değil, polisiye bir suçtur. Bu alanda kalıntı analizleri yapılamadığı için Giberallic asitin bütün dünyada kullanılırken ülkemizde yasaklanması örneğine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Kaydettiğim gibi; bu alanda yetkilendirilmiş organlar eliyle, ihtiyaç duyulması halinde bu ilacın ülkeye getirilmesine izin verilmeyebilir.
Kurulan bu sistem içerisinde, bütün zehirli maddelerin, ilaç satıcılarının Zehir Defterleri'ne işlenmesi ve ortaya çıkacak bu tür polisiye vakalarda faillere süratle ulaşılması önemlidir. Bu ilacın doğrudan alımıyla empoze edilen istenmeyen durumu karşısında; ilaç uygulandıktan sonraki hasat aralığının 1-3 gün olması ilacın sağladığı bir avantajdır.
İLACIN AB ÜLKELERİNDEKİ STATÜSÜ:
http://ec.europa.eu/sanco_pesticides/public/index
Methomyl (Lannate 90 Ticari bir preparat olup aktif madde veya kimyasal isiim Methomyl'dir)
Status under Reg. (EC) No 1107/2009 (repealing Directive 91/414/EEC)
Status: Approved Current Legislation:
2009/115/EC , Reg. (EU) No 540/2011
Date of approval: 01/09/2009 Expiration of approval: 31/08/2019
MEHMET BARIŞSEVER
MSc. Crop Protection

10 Mart 2012, Cumartesi
Mehmet Barışsever         - Lefkoşa
Değerli dostlar,
Eğer bu konuyu bu yaklaşımla ellersek çok komik duruma düşeriz!
Öncelikle Tarımsal İlaçlar konusunda danışılması gereken meslek grubunun Veteriner Hekimler olmadığını, bu alanda görüşü alınmak istenen veteriner hekimin de doğru adresi göstererek, bu alanda uzman meslek grubuna ve üniversite kürsülerine yönlendirerek doğrunun bulunmasına yardımcı olması gerektiğini kaydetmek isterim. Tarımsal İlaçlar konusu Ziraat Fakülteleri'nin Bitki Koruma, Bitki Sağlığı, Plant Protection, Pesticide Chemistry bölümlerinde akademik formasyon kazanmış Ziraat Mühendisleri'nin konusudur. Bu alanda uzman olmayan kişi veya kuruluşlardan alınacak bilgiler ortalığı daha fazla karıştırmaktan öte bir işe yaramayacaktır.
Ülkemizde bu alanda yürürlükte bulunan mevzuat, bu ilacın kullanım sorumluluğunu satın alan kimselere yükleyerek bu ilacın her satıcının tutmak zorunda olduğu zehir defterine kaydedilmesini empoze etmekle birlikte bu konudaki sistem maalesef çalıştırılmamamaktadır.
Lannate 90 halen Türkiye'de ve Avrupa'da bildiğim kadarıyla ruhsatlı bir ilaçtır. Bütün tarımsal ilaçların üretim tarihinden sonraki kullanma süresi 2 yıl olup, burada ilaç satıcısının kaydettiği 2013 tarihi ithal ettiği ilacın son kullanma tarihidir. Bahsekonu ilacın tarımsal alanlarda kullanımına yasak getirildiği konusunda herhangi bir bilgiye erişemedim. Burada yapılması gereken şey sistemi bu ilacın amaç dışı kullanacak şahısların eline geçmesini engelleyecek şekilde örgütlenmesini sağlamaktır. Zehir özelliği olan bütün tarımsal ilaçlar başka canlıları zehirlemede kullanılabileceğinden burada sözü edilen sistemin bu kontrolu tümü için uygulamaya geçirmesidir çare olan. Yoksa şu ilacı veya bu ilacı yasaklayarak bu sorunu çözmek olanaksızdır. Bu konuda toparlayacağım ayrıntılı bilgiyi paylaşacağım.
Literatürden ilaç hakkında araştırma yapacak arkadaşlar için kaydediyorum. İlacın Kimyasal ismi Methomyl olup Lannate 90 Dupont Firmasınca üretilen Ticari preparatıdır. Bu isimde başka ticari preparatlar da vardır..

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Arıklı: "Belediye Meclisinde en çok oy alan ve en çok meclis üyesi çıkaran 3....
image YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, dün yapılan seçimlerin ardından kısa bir değerlendirme yaptı.
LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor
image LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor.
Akıncı: "Uygar bir ortamda seçimini yapmasını bilen halkımız kutlanmaya değer...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün yapılan yerel seçimlerin büyük bir demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.