Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 5 Nisan 2012, Perşembe 15:58
banner

Aslanbaba'dan "Yurt Dışı Türkler" yorumu

Aslanbaba'dan Yurt Dışı Türkler yorumu

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba da “Yurt Dışı Türkler” konusunda konuştu.

Paylaş  
8
10
7
7

Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı Birimi’nin kurulmasında yöntemin yanlış olabileceğini belirten Aslanbaba, amacın yurt dışındaki Türklere hizmet etmek ve yatırım yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın protokol dışına çıkamayacağını belirten Aslanbaba, Dışişleri’nin lobicilik yapamayacağına dikkat çekti.

“Muhalefetin amacı yurt dışında yasayan Kıbrıslı Türklerin gelmesini, KKTC’ye yatırım yapmalarını önlemekse bunu söylemeleri gerekir” diyen Aslanbaba, birimin “yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yardım edip, onları adaya getirip Cumhurbaşkanının elini kuvvetlendirmek” amacında olduğunu söyledi.

Basını ve milletvekillerini birimi gidip görmeye davet eden Aslanbaba, birim için “sanal” değerlendirmesini eleştirdi.

“Biz yurt dışında yasayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diyen Aslanbaba, birimin kendisinin değil Kıbrıs Türkü’nün olduğunu söyledi.

Bankalara olan borçları ve alacakları konusunda da bilgi veren Aslanbaba, ilk lobicik faaliyetini yapmakta olduklarını kaydetti.

Dünyada bir milyon Kıbrıslı Türk bulunduğunu, 300’ünün KKTC’de, kalanının yurt dışında bulunduğunu belirten Aslanbaba, “Bırakın yurt dışındaki vatandaşlarımız güvenle KKTC’ye gelsin, yatırım yapsın” dedi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de, “1974 Barış Harekatı ve Anamur’la Geçitköy Arasında İnşa Edilecek Su Projesi” konusunda yaptı.

1974’ü Kıbrıslı Türklerin uzun süre beklediğini, İngilizlere ada kiralanırken Osmanlı geri gelmek düşüncesiyle bunu yaptığını ifade eden Töre, dönemle ilgili tarihi bilgi verdi.

İngilizlerin amacının boğazları kontrol altına alma düşüncesi bulunduğunu ifade eden Töre, 96 yıl sonra Türk Askerinin anlaşmalardan doğan hakkını kullanarak adaya geldiğini kaydetti.

Girit’teki Türklerin durumu konusunda bilgi veren Töre, Atatürk’ün Kıbrıs’a verdiği değeri de anlattı.

1974 sonrasında KKTC’de ekonomik kalkınma için büyük seferberlik başladığını anlatan Töre, Türkiye’nin su sıkıntısını gidermek için KKTC’ye 17 gölet yaptığını, 2 tanesinden sulama suyu olarak kullanıldığını, diğerlerinden istenilen düzeyde yararlanılamadığını, bunların ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’den su getirilecek olmasının büyük bir katkı olduğunu, “su kaça satılacak” düşüncesini doğru bulmadığını belirten Töre, Kıbrıs Türkü ile TC’nin bir bütün olduğunu ve adada kalıcı olduğunu kaydetti.

Töre, KKTC’de su politikalarının iyi takip edilmesi gerektiğini de vurguladı.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay da, Brüksel temasları ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.

UBP Milletvekili Hasan Taçoy ile Brüksel de grup başkan vekilleri ve Yüksek Temas Grubu ile görüşmeler yaptıklarını ifade eden Uluçay, Yüksek Temas Grubu 2011 raporunu sunduğunda bazı üyelerin raporu beğenmeyerek alternatif rapor sunduğunu, amaç doğrultusunda fazla bir mesafe kat edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.

Kendilerinin de gruba eleştiriler sunup alternatif çözüm önerileri sunduklarını belirten Uluçay, grubun KKTC’ye geçmesinde ve burada gecelemede sıkıntılar olduğundan öngörülen hedeflere ulaşılamadığını anlattıklarını, grup üyelerinin bu konuda sıkıntı çekmeyecek kişilerden oluşması gerektiğini aktardıklarını ifade etti.

Bir yıl içerisinde Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesi gerektiğini birçok parlamenter ve grupla paylaştıklarını ve birçok parlamenterden olumlu yanıt aldıklarını söyleyen Uluçay, Türkçe’nin resmi dil olması ile AB ile ilişkileri daha ileri götüreceğini ve gençlerin Avrupa’da iş bulmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Kıbrıslı Türk gençlerinin staj imkanlarından yararlanamadığını, bunun değişmesi gerektiğini ifade eden Uluçay, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geçmesi gerektiğini de vurguladı.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü geçerse Kıbrıslı Türklerin politik statüsünün yükseleceği düşüncesinin hakim olduğunu ve kendilerinin bunun doğru olmadığını belirtmekte olduklarını ifade eden Uluçay, ekonomik yapının gelişip AB’a uyumlu olması için bu tüzüğe ihtiyaç olduğunu parlamenterlere ilettiklerini söyledi.

Uluçay, Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunu da gündeme getirdiklerini kaydetti.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
7
ONAY BEKLEYENLER
1
7 Nisan 2012, Cumartesi
engin irfan         - melbourne-magusa
1974'den beridir hic oy kullanmadim.Hem seciyorsunuz, ki ayni mezokortolari ustelik,hem de sikayet ediyorsunuz!Once ejderi sectiniz,yetmedi aslanini da sectiniz.O da donup size babayi verdi! Yani Ejderli, aslanli babayi!Afiyet olsun.He he heeee!!!

5 Nisan 2012, Perşembe
Hasan         - Girne
Ben artik iddia ederim ki DP kokenli ubp milletvekil Aslanbaba ya yanlis hap kullanir yada birseyler alir.Yahu Kibris'in neresin de 300bin Kibrisli Turk var,dunyanin hangi ulekelerindedir bu 1milyon Kibrisli Turkler da biz bilmeyik.Yahu atmanin da bir limiti var yani.Bir da sormak isterim Aslanima" be gardas acaba kac Londrali Kibrisli Turk seni baskan olarak gormek ister?".Ben vereyim cevabi ayip olmazsa "Zero,yani sifir".

5 Nisan 2012, Perşembe
Mehmet Osman         - Lefkoşa
Kıbrıslı Türk tanımını yapsın da bizde öğrenelim,Kıbrıs adasında bulduğu 300 bin Kıbrıslı Türkü nasıl hesapladığını.

5 Nisan 2012, Perşembe
ER SA         - LSA
Sayin Aslanbaba yurt disinds yasayan Kibrisli Turkler geldiler Ingilizler da ama cogu nere gittilerse kazziklandilar paralarini da car cur edip geri kacmak zorunda birakildilar. Geri gelmeleri icin hicbir sebep yoktur artik bu yoldan cikmis duzene.

5 Nisan 2012, Perşembe
ahmet eryıldızlı         - lefkoşa
hala daha konuşuyor . Ayıptır artık. insanların gözünün içine baka baka ben rüşvet aldım alırım ve alacağım diyor adam yahu. Başka memlekette olsa seni de başbakanını da hapse atarlar. Bu sahte düzende olur böyle şeyler ancak.

5 Nisan 2012, Perşembe
çevir şiş yanmasın         - kıbrıs
getir da soyup, dolandırıp öbürleri gibi geri yollarsınız.

5 Nisan 2012, Perşembe
gokhan karpazli         - magusa
SAYIN ASLAN BABA INGILTEREDE BUYUK SERMAYE VAR KIBRISLI TURKLERDE BU GERCEK...AMA BURDAKI SENDIKALAR HER SERMAYEYE KARSI.. BU DUZEN DEVAM ETSIN ..YIYELIM ICELIM HAVASINDA BU SENDIKALAR...SONU GELDI ARTIK..OZELLESTIRME VE GUZELLESTIRME BASLIYOR...7 MILYAR MAAS YOK ARTIK...

banner
banner
banner
banner
banner

Uluçay: "Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek inşa etmek hepimizin görevi"
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, çocuklara daha temiz bir çevre, daha iyi bir gelecek, çatışma kültüründen uzak, uzlaşı kültürü içerisinde savaşların son bulduğu barış içerisinde yaşayan bir dünya inşa et...
Denktaş: "Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir"
image Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, yayımladığı mesajla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.
Sol Hareket: "Çavuşoğlu ile gerçekleşen görüşmelerin içeriği açıklanmalı"
image Sol Hareket, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrıda bulunarak, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirilen görüşmelerin içeriğini ve ne konuşulduğunu kamuoyu ile paylaşmasını talep etti.