Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 28 Nisan 2012, Cumartesi 16:02
banner

GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü'nün temeli Başbakan Küçük tarafindan atiliyor

GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü'nün temeli  Başbakan Küçük tarafindan atiliyorGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Karpaz Yaşam Kampüsünün temeli KKTC Başbakani İrsen Küçük tarafından 8 Mayıs 2012 Salı günü saat 11.00’de düzenlenecek resmi törenle atılıyor.
Paylaş  
21
29
21
2

GAÜ'den verilen bilgiye göre, Girne Amerikan Üniversitesi tarafından Kıtalararası Kampüsleri İngiltere, Singapur, ABD yanında Türkiye Yerleşkesi’nin ilk eğitim binasının geçtiğimiz günlerde Başbakan İrsen Küçük tarafından eğitime açılmasının ardından Kuzey Kıbrıs’taki ikinci kampüsü Karpaz Yaşam Kampüsü ile ilgili bir açıklama yapıldı.

“27 Yıllık Bilimsel Bilgi Türkiye’den Sonra Karpaz’a Taşınıyor”

 Konuyla ilgili GAÜ’den yapılan açıklamada Klasik kampüs yapısı dışında farklı bir statüde kurulacak kampüsün doğal gölleri yanında  sosyal yaşam  ağırlıklı olacağı ifade edildi. Kampüs bünyesinde bilgi merkezi, Arkeoloji ve Doğa müzesi, eko köy, sağlık merkezi, spor merkezi, konaklama birimleri, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik AR-GE merkezi, arıcılık AR-GE merkezi ve tiyatro ve sinema gibi sosyal alanların doğal yapıyı koruyan ve içine alan mimari teknikler ile kurulacağının altı çizildiği açıklamada sağlık merkezi başta olmak üzere kampüs içerisinde yer alan sosyal ve kültürel merkezlerin bölge halkına 24 saat hizmet vereceği belirtildi.

“Karpaz İlk Kampüs, Sinema ve Tiyatro Yanında Sağlık Merkezine Kavuşacak”

GAÜ Karpaz Yaşam Kampsü ile birlikte karpaz bölgesinin ilk müze, tiyatro,sinema ile kültür ve sanat merkezi yanında ilk kampüsüne de kavuşacağına dikkat çekilen açıklamada ilk etapta 500 öğrenciyle eğitime başlaması hedeflenen Karpaz Yaşam Kampüsü’nde  İngilizce Hazırlık Okulu ile Turizm Bölümü yanında çevre ve doğa ile ilgili çeşitli araştırma enstitülerin de eğitim ve araştırmaya başlayacağı vurgulandı.

Ayrıca yapılan açıklamada GAÜ’nün Kuzey Kıbrıs Girne Kampüsü ile İngiltere, ABD ve Singapur’daki Kampüsleri yanında Türkiye Yerleşkesi’nin ilk eğitim binasında öğrenime başlayacak öğrencilerin de dönemsel eğitimlerine Karpaz Yaşam Kampüsü’nde devam edecekleri de ifade edildi.

“Çok Kültürlü Araştırma Kampüsü Olacak”

Karpaz Yaşam Kampüs’nün KKTC ve Karpaz bölgesinin ekonomisine önemli katkılar yapacağına da işaret edilen açıklamada kampüsün,  GAÜ’nün Singapur, İngiltere ve ABD kampüsleri ile Türkiye’deki eğitim merkezinde  eğitimlerine devam eden öğrencilere de ev sahipliği yapacağını ve çok kültürlü uluslararası araştırma kampüsü olarak kurulacak kampüsün bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında çekim merkezi oluşturulacağına dikkat çekilerek  bölge halkına da ekonomik katkılar yanında tarımsal ve hayvansal üretimler temelinde bilimsel eğitimler ile de fayda sağlayacağı ifade edildi.

“Karpaz Yaşam Kampüsü Mimarlık Tarihi İçerisinde Örnek Olacak”

Çevreyi koruyan ve çevreyi dikkate alan mimari tasarımların mimarlığın ahlakı olduğunun da vurgulandığı açıklamada Yaşam Kampüsü içerisinde Karpaz ruhunu, yalnızlığını, dokunulmamış çevresiyle birlikte flora ve faunasını koruyacak yapı tasarımlarının uygulanacağının altı çizilerek GAÜ’nün ortaya koyduğu vizyon ve gelişim stratejisi doğrultusunda tasarlanan ve uygulanacak yapıların dünya mimarlık tarihi içerisinde sayılı örneklerden biri olacağına dikkat çekildi.

Eko-köy ve Çevre Enstitüleri Kurulacak

Karpaz 'da kurulacak Kampus, Eko Köy ile çevre araştırmalarının yapılacağı Enstitülerin doğal alanı zedelememesi, aksine oradaki doğal yaşamı zenginleştirmesi için alanın dokusunun incelendiğini ve potansiyel görüşlerin akademik yıl içerisinde uzmanlarca tartışıldığının da hatırlatıldığı açıklamada bölgenin sosyolojik ve doğal yapısı ile uyumlu ve sürdürülebilir çevre ve kültür prensibi ile Karpaz Yaşam Kampüsünün Karpaz yarımadasının doğası ve kültürü ile birlikte ekonomik olarak da gelişmesi için GAÜ’nün ortaya koyduğu bilimsel çalışmaların merkezi olacağı ifade edildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Nisan 2012, Pazar
eko meko         - petrol dolum tesisi veya tas ocagi izni yakinda yaninda
eko koyun yanina yakinda petrol dolum tesisi /tas ocagi acilacak mi.Kurdelayi da basbakan ve bakanlari mi yapacak.

28 Nisan 2012, Cumartesi
magusalı         - magusa
irsen küçüğün asli görevi zaten gurdela kesmekdir.nerde bir açılış varsa ordadir.arada bir da halkın önünde maaşının kaç para olduğunu söyler o kadar

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erhürman: "AB çatısı ne kadar gerçekçi değilse konfederasyon da o kadar gerçe...
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT ekranlarında Levent Kutay’ın sunduğu Haber Merkezi isimli programa konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erhürman, "AB çatısı ne kadar gerçekçi değilse konfeder...
Erhürman: "Hükümetin açıklamaları 'özerklik olmasın' anlamını taşıyor"  
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT ekranlarında Levent Kutay’ın sunduğu Haber Merkezi isimli programa konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erhürman, “hükümetin açıklamaları ‘özerklik olmasın’ an...
Akıncı'dan taziye mesajı
image Cumhurbaşkanı Akıncı, Ahmet Haluk Dursun'un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.