Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 30 Ekim 2012, Salı 12:01
Gece Kulüpleri, birlik oluşturdu: Birlik yakında açıklanacak
Gece Kulüpleri, birlik oluşturdu: Birlik yakında açıklanacakÜlkemizde ünü ülke dışına taşan gece kulüplerinin, işletmecileri ve ‘Konsomatris’ olarak çalışan kadınlar Star Kıbrıs’a konuştu.
Paylaş  
11
22
9
1

KKTC yasalarında, “Fuhuş yoluyla kazanç sağlamak” suç sayılsa da ülkedeki bazı gerçekler ve sektör temsilcilerinin anlattıkları bu durumun tam tersi olduğunu ortaya koyuyor. Star Kıbrıs’ın yaptığı araştırmaya göre, KKTC’de eğlence merkezi adı altında 42 gece kulübü bulunuyor ve burada sayıları 500’ü bulan konsomatris çalıştırılıyor.

Bu gece kulüplerinden her ayın 25’in de vergi adı altında 30 bin TL’ye yakın para alınıyor. Aylık olarak verilen vergi oranı gece kulüplerinin sayısı göz önünde bulundurulduğunda yıllık oranı 20 Milyona ulaşıyor. Ülkede cazip hale gelen bu “fuhuş pazarı”na, bir zamanlar Türkiye’nin vergi rekortmeni genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın oğlunun da talip olduğu iddia edildi. Elde edilen bilgiye göre, Manukyan’ın tek varisi olan oğlunun, KKTC’de gece kulübü açmak için girişimde bulunduğu ve KKTC makamları ile irtibata geçtiği öne sürüldü. 

Star Kıbrıs’a konuşan bir işletme sahibi, Ada genelinde faaliyet gösteren tüm gece kulüp işletmecilerinin katılımıyla bir birlik oluşturulduğunu, kısa süre sonra birliğin açıklanacağını ifade etti. 

Öte yandan Star Kıbrıs’ın ulaştığı 3 gece kulübü çalışanı, ülkelerini bırakıp KKTC’deki gece kulüplerine çalışmaya gelmelerinin nedenlerini anlattı. Kendi ülkesinde kuaförlük yapan, Özbekistanlı 25 yaşındaki N.A, ekonomik şartlardan dolayı bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi. Moldovyalı 26 yaşındaki S.B.K ile 28 yaşındaki T.ŞW ise para biriktirip kendi ülkelerinde rahat bir gelecek kurmayı hedeflediklerini anlattı.

Yaptıkları iş konusunda ise konsomatrisler, “Biz insanları mutlu ediyoruz. Onların güzel vakit geçirmesini sağlıyoruz. Bu işi meslek olarak görüyoruz. Amaç para kazanmaksa zor gelmiyor. Zaten ailemiz ve akrabalarımız bu işi yaptığımızı bilmiyor. Bir gün emekliye ayrılmayı düşündüğümde bankada birikmiş param olacak. O zaman kendi ülkemde istediğim hayatı kurabileceğim. Açlık çekmeyeceğim, yokluk içinde yaşamayacağım” ifadelerini kullandı. 

KADIN BEDENİNDEN DEVLET KASASINA

Böylelikle yasalarca yasaklanmış olan fuhuş kazancından devlet kasasına yıllık olarak 20 Milyona yakın para giriyor. Sermayesi “Kadın bedeni” olan bu pastadan sadece devlet değil, başka sektörlerde faydalanıyor. Devletten sonra gece kulübü işletmecisinin cebine yüklü miktarda para girerken, çalışan kızların ulaşımını sağlayan taksicilerde bu işten gelir sağlıyor. 

SIFIR NOKTASINDAN BAŞLIYOR

Fuhuşa giden yolun en başındakiler ise kadınların geldiği ülkelerdeki komisyoncular oluyor. Komisyoncular, KKTC gece kulüplerinde çalışacak kızları buluyor, sonra gece kulüpleri ile irtibata geçiyor. Gece kulüplerinden talep gelmesi halinde yaklaşık 6 bin dolar pay aldıktan sonra kadınları ülkeye gönderiyor. 

FUHUŞ YOKSA PROSEDÜR NİYE

Gece kulüpleri bundan sonraki aşamada, konsomatris çalıştırmak talebi ile izin için ilgili mercilere başvuruyor. Bu kızlara konsomatris adı altında çalışma izni verilse de, uygulanan prosedürler aslında fuhuşun devlet tarafından peşin peşin kabul edildiğini gösteriyor. Kızlar adaya ayak basar basmaz önce devlet hastanesine götürülüp kontrollerden geçiriliyor. Ve bu kontroller çalıştıkları süre içerisinde haftada 1 tekrarlanıyor. Ayrıca ilk etapta 6 ay izin verilen bu kadınların sosyal hakları devlet tarafından peşin talep ediliyor. 

MANUKYAN’IN OĞLU DA TALİP

Ülkede cazip hale gelen bu “fuhuş pazarı”na, bir zamanlar Türkiye’nin vergi rekortmeni genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın oğlunun da talip olduğu iddia edildi. Elde edilen bilgiye göre, Manukyan’ın tek varisi olan oğlunun, KKTC’de gece kulübü açmak için girişimde bulunduğu ve KKTC makamları ile irtibata geçtiği öne sürüldü. 

İSYETEN SATACAK, İSTEYEN MİRAS BIRAKACAK

Öte yandan devletin sayıları 42’yi bulan gece kulüpleri ile ilgili yeni düzenlemeler yapmak üzere olduğu da öğrenildi. Yeni düzenlemede, mevcut yasaya göre devredilmesi ve satılması yasak olan gece kulüplerinin önü açılacak. İddiaya göre, işletmeci isterse gece kulübünü başka birine devir edecek veya satabilecek. Ancak devir ya da satış işlemlerinde Maliye Bakanlığı’na 500 bin TL ödenmesi şart koşulacak. 

TÜRKİYE’DEN TALİMAT GELDİ

 Gece kulüpleri ile ilgili başka bir düzenlemede ise, yol kenarlarında bulunan kulüplerin taşınması öngörülüyor. İddiaya göre, Türkiye yetkililerinin KKTC ziyareti esnasında Lefkoşa-Güzelyurt yolu üzerindeki gece kulüplerinden rahatsız oldukları ve daha içeride bir yere çekilmesi için talimat verdiği öne sürüldü. Bunun üzerine harekete geçen KKTC makamlarının yeni yer arayışına girdiği ve gündemde Lefkoşa Merkezi Cezaevi bölgesinin arka kısmının bulunduğu öğrenildi. 

BİRLİK KURDULAR

Önceleri şehir içinde şu anda Lefkoşa-Güzelyurt anayolu arasındaki bölgede faaliyet gösteren kulüplerin yeniden taşınmasının gündeme gelmesi, işletmecileri kızdırdığı öğrenildi. Devlete ödenen vergi oranından rahatsız oldukları öne sürülen işletmecilerin, yeni yere taşınma konusunda isteksiz olduğu, bu nedenle harekete geçtikleri bilgisi elde edildi. Ada genelinde faaliyet gösteren tüm gece kulüpleri işletmecilerinin katılımıyla bir birlik oluşturulduğu, kısa süre sonra birliğin açıklanacağı öne sürüldü. 

DEVLET DAHA KARLI

Gece kulüplerinde konsomatris adı altında çalışan ancak fuhuş yaparak para “kazandıkları” ve “kazandırdıkları” inkâr edilemez bir gerçek olan bu kadınlar, aylık olarak ortalama 4, 5 veya 6 bin dolar para kazandıklarını söylüyor. Gece kulüplerinin devlete aylık 30 bin TL vergi alıdığı belirtiliyor. 

BİRE ALIYOR, İKİYE VERİYOR

Öte yandan Ülkeye gelen turistleri Ercan Havalimanı’ndan alan bazı taksicilerin, aracına binen müşterinin “para karşılığı seks” arayışı üzerine, gece kulübü ile irtibata geçerek 300 TL’ye aldığı konsomatris adı altında seks işçiliği yapan kızları, iki katı paraya otele bıraktığı ileri sürüldü. 

HİKAYELERİNİ STAR KIBRIS’A ANLATTILAR 

Star Kıbrıs’ın ulaştığı 3 gece kulübü çalışanı, ülkelerini bırakıp KKTC gece kulüplerine çalışmaya gelmelerinin nedenlerini anlattı. Kendi ülkesinde kuaförlük yapan, Özbekistanlı 25 yaşındaki N.A, ekonomik şartlardan dolayı bu işi yapmaya kara verdiğini söyledi. Moldovyalı 26 yaşındaki S.B.K ile 28 yaşındaki T.ŞW ise para biriktirip kendi ülkelerinde rahat bir gelecek kurmayı hedeflediklerini anlattı. 

KKTC’ye nasıl ve neden gelmeye karar verdiniz? 

N.A: Özbekistanlıyım, kendi ülkemde kuaförlük yaparak yaşamımı kazanmaya çalışıyordum. Ancak ekonomik şartların kötü gidişatından dolayı 3 yıl önce KKTC’ye gelmeye karar verdim. Ülkemde 2 yıl içerisinde kazandığım parayı burada 6 ayda kazandım. Kazandığım parayla ülkemde yatırım yaptım. Ailem burada bu işi yaptığımı bilmiyor. Ülkeme dönünce güzel bir hayat kuracağım; evlenip çocuk yapacağım. 

S.B.K, Moldavya’dan geldim, 26 yaşındayım. Buraya altıncı gelişim. İlk olarak geldiğimde 19 yaşındaydım. Lise bitmişti. Ülkemde ekonomik şartlar ağırdı. Daha önce buradaki gece kulübünde çalışmış olan birini tanıyordum. Emekli olmuştu, ev almıştı, işyeri açmıştı. Onun vasıtası ile geldim. Amacım para biriktirip kendi ülkemde iyi bir hayat kurmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak. 

T.Ş.W: Ben de Moldovya’dan geldim, 28 yaşındayım.7 yıldır gece kulübünde çalışıyorum. Ülkemde aşçılık yapıyordum. Bizim ülkemizdeki ekonomik şartlar çok kötü. Aylık 200 dolar para kazanabiliyorsun. Ve kazandığın o paraya bir hayat kurman imkânsız. Bizi burada tanıyan yok, ailemiz bu işi yaptığımızı bilmiyoruz. Paramı biriktirip kendi ülkemde güzel bir hayat kuracağım. 

KKTC’deki gece kulüplerinden nasıl haberiniz oldu? 

N.A:Ben bir tanıdığın vasıtası ile geldim. Daha önce buradaki gece kulüplerinde çalışmıştı. Moldovya’da ev, araba aldı ve işyeri açtı. Ben de gelmek istedim, onun vasıtası ile geldim. 

S.B.K: Ben de yaptığım işten para kazanamıyordum. Şartlar çok ağır, geçinmek çok zor.İnternetten araştırdım,ülkemdeki komisyoncularla temasa geçtim ve buraya geldim. 

T.Ş.W: Bazı söylentiler duymuştum. İnternetten araştırdım,temasa geçtim ben de çıkıp geldim. 

KKTC’ye geldiğinizde yapacağınız işin ne olduğunu tam olarak biliyor muydunuz? 

N.A: Evet biliyordum, zaten bu işi yapan bir tanıdığın aracılığı ile geldim. 

S.B.K: Ben de biliyordum, bile bile çıkıp geldim. 

T.Ş.W, Paraya ihtiyacım vardı, kazanamıyordum. Bu işi yapmaya karar verdim ve geldim. 

Yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz, zor değil mi? 

N.A: Biz insanları mutlu ediyoruz. Onların güzel vakit geçirmesini sağlıyoruz. Bu işi meslek olarak görüyoruz. Amaç para kazanmaksa zor gelmiyor. Zaten ailemiz ve akrabalarımız bu işi yaptığımızı bilmiyor. Bir gün emekliye ayrılmayı düşündüğümde bankada birikmiş param olacak. O zaman kendi ülkemde istediğim hayatı kurabileceğim. Açlık çekmeyeceğim, yokluk içinde yaşamayacağım. 

S.B.K: Evet, insanları mutlu ediyoruz. Biz onları mutlu ederken onlar bizim para kazanmamızı sağlıyor. Karşılıklı alış veriş gibi. Ben bunu bir iş olarak görüyorum. Bu benim işim ve ben bu işten para kazanıyorum. Kazandığım para ile geleceğe yatırım yapıyorum. 

T.Ş.W: Bütün işler zor, bu işin en zor tarafı uzun ve uykusuz geceler. Uzun süre ayakta kalıp dans etmek zorunda kalıyoruz. Ya da bazı geceler uzun sürdüğü için yorgun ve uykusuz oluyoruz. Bunun dışında benim için herhangi bir zorluğu yok. İş olarak görüyorum, aylık gelirim iyi, kazandıklarımı bankada biriktiriyorum. Bir gün bu işten kazandığım para ile çok rahat bir hayat süreceğime inanıyorum. 

Peki ya AŞK(Gülüyorlar) 

N.A: Aşık olmaya gelmedim. Para kazanmaya geldim. Aşık olursam bu işi nasıl yaparım. Para biriktirmeyi hedefledim, bu nedenle aşk meşke bakmıyorum… 

S.B.K: Aşka inanmıyorum. Olsa da geçici bir şeydir. Benim iyi şartlarda yaşamam aşktan daha önemli. Tek amacım para biriktirip ülkemde bir gelecek kurmak. 

T.Ş.W: Aşk olursa bu iş olmaz. Bu nedenle işimizi yaparken duygularımızı karıştırmamamız lazım.Elbette bir gün biri karşıma çıkar, bir hayat kurmayı düşünebilirimama öncelikli hedefim kafamda tasarladığım hayat için para biriktirmek. Zaten gerisi gelir…

Star Kıbrıs – Suna Erden


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
30 Ekim 2012, Salı
Oğuz Özdeş         - Mağusa.
Dikkat ettiyseniz bu zavallılar hep eski Sovyetler Bitliğinin uydu ülkelerinden geliyorlar. Gösterdikleri sebepler de ülkelerindeki fakirlik. Yani biziz eski sosyalistlerimiz ülkemize ve dolayısıyle bize bu düzeni mi getireceklerdi?

Nami: "Gerginlik atmosferi iki tarafın da ekonomisini olumsuz etkiliyor"
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, yeni kurulan hükümetin önemli hedefleri bulunduğunu, ekonomiyi çalışmaların odağına yerleştirdiklerini, refahı, istihdamı ve milli geliri artırmanın şaşmaz hedefleri olduğunu vurgu...
Hemşire ve Ebeler Sendikası: "Ek mesai değil ailemize zaman ayırmak istiyoruz...
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, hastanelerdeki, sağlık ocaklarındaki ve sağlık merkezlerindeki hemşire ve ebe eksikliğinin giderilmesini istediklerini vurgulayarak, "Meslektaşlarımız t...
Kıbrıs Türk Kültür Derneği'nin başkanlığına Ahmet Zeki Bulunç getirildi
Faaliyetlerini Ankara’da sürdüren Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin başkanlığına Ahmet Zeki Bulunç getirildi.