Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 28 Mayıs 2014, Çarşamba 17:02

DAÜ Fone Film Festivali başlıyor

DAÜ Fone Film Festivali başlıyorDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Radyo,Televizyon, Sinema ve Gazetecilik Bölümü tarafından 29 - 30 Mayıs tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Fone Film Festivali, kısa filmcilere üretken ve heyecan dolu iki gün yaşatacak.
Paylaş  
9
12
8
0

Festivalin “Beden Politikaları” temalı uluslararası kategorisinde 36, “Kanka/Gomma” temalı lise öğrencilerine yönelik yarışma kategorisindeyse 14 kısa film yarışıyor. DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda 29 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek olan festivalin ilk gününde, geçen yılki festivalde ödül alan filmler gösterilecek. Saat 14.15’te Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Materyal” temalı bir film gösterimi ve söyleşi gerçekleşecek. Saat 15.30’daysa Nurşen Bakır tarafından düzenlenen Deneysel Sinema Atölyesi’nde çekilen kısa deneysel filmler gösterilecek.

Festivalin ikinci günündeyse her iki kategoride yarışan filmlerin gösterimi ve değerlendirmesi yapılacak. Festivalde dereceye giren filmler, Cuma günü saat 18.00’de İletişim Fakültesi’nin bahçesinde yapılacak olan ödül töreninde açıklanacak ve ödüller verilecek.

Katılımcıları, iktidarın bedenin anlamını nasıl tanımladığı konusunda düşünmeye ve sorgulamaya davet eden “Beden Politikaları” kategorisinin jürisinde DAÜ İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü öğretim kadrosunda bulunan Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim, Kıbrıslı Rum film yönetmeni Panicos Chrysanthou, akademisyenler İzlem Kanlı ve Jonathan Stubbs ile Türkiyeli video sanatçısı Zeyno Pekünlü yer alıyor. Liselilere yönelik kısa film yarışmasının jürisi ise fotoğraf sanatçıları Buket Özatay ve İsmail Gökçe ile film yapımcısı Uygar Erdim’den oluşuyor.

Kazananlara para ödülleri

Halkbank’ın sponsorluğunda gerçekleşen 2. Uluslararası Fone Film Festivali’nde Beden Politikaları dalında birinciye 4.000TL, ikinciye 2.500TL, üçüncüye 1.500TL; Kanka/Gomma hikâyeleri dalında birinciye 2.000TL, ikinciye 1.500TL, üçüncüye de 1.000TL’lik ödüller verilecek.

DAÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pembe Behçetoğulları, eskiden zorlukları daha fazla olan ve herkesin gerçekleştiremeyeceği bir alan olan film alanının, günümüzde, dijital teknolojiler sebebiyle daha demokratik bir alana dönüştüğünün, artık cep telefonlarıyla bile film çekilebildiğinin altını çizerek, Fone Film Festivali ile filmseverlerle film yapmanın mümkün olduğu bir buluşma gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Behçetoğulları, lise öğrencilerine yönelik yarışmanın ise, öğrencileri mobil teknolojiyi yaratıcı kullanmaya teşvik etmeyi ve öğrenciler arasında film üretimini yayarak, geleceğin sinemacılarını yaratmayı amaçladığını söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Özden Selenge 50. sanat yılını sergi ve kitapla kutluyor
Sanatçı Özden Selenge, 50. sanat yılını “Bir Tadımlık Dinleti” ile kutlayacak.
İlseven'in 6. kişisel resim sergisi pazartesi açılıyor
Sanatçı Serkan İlseven’in 6. kişisel resim sergisi pazartesi saat 18.30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Cunhurbaşkanı Mustafa Akıcı tarafından açılacak.
"Daha Neler Olacak" yarın akşam yeniden Lefkoşa AKM'de izleyiciyle buluşacak
Daha Neler Olacak” isimli tiyatro oyunu, ikinci kez izleyiciyle buluşacak.