Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 6 Eylül 2016, Salı 14:47
banner

Akıncı: "Çözüm sürecinin sonuna geldik"

Akıncı: Çözüm sürecinin sonuna geldikLeymosun Kültür Vakfı tarafından 4. Geleneksel Leymosunlular Herse Gecesi Döveç Düğün Parkı’nda dün akşam yapıldı. Gece'de Akıncı çözüm süreci hakkında açıklamalarda bulunarak çözüm sürecinde halkın istemediği hiçbir şeyin olmayacağını belirterek, "yüzdük yüzdük sonuna geldik, yılsonuna kadar geçecek süreç son derece iyi değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
37
52
31
0

Leymosun Kültür Vakfı tarafından 4. Geleneksel Leymosunlular Herse Gecesi Döveç Düğün Parkı’nda dün akşam yapıldı. Gece'de Akıncı çözüm süreci hakkında açıklamalarda bulunarak çözüm sürecinde halkın istemediği hiçbir şeyin olmayacağını belirterek, "yüzdük yüzdük sonuna geldik, yılsonuna kadar geçecek süreç son derece iyi değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Leymosun Kültür Vakfı Üyesi Ahmet Cemal Gündüz anısına düzenlenen geceye Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı da katıldı. Leymosunlular’ın oldukça ilgi gösterdiği geceye ayrıca Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, milletvekilleri Erkut Şahali ve Menteş Gündüz de katıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin destek verdiği gecede belediyenin halk dansları topluluğunun gösterisi ve Kıbrıs Türk geleneğinde düğünlerde verilen herse ikramı yapıldı. Gecede, Leymosun’a özgü garavolli tatlısı, lokma, pastelli, üzüm sucuğu gibi yiyecekler de satıldı. Vasfiye Çakırtaş ile Kadir Carlos’un müzikleriyle eğlenen Leymosunlular, gecenin sonunda tombala çekilişi de yaptı. Gecede dağıtılan herseleri yapanlara da hediyeler verildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da etkinlikte yaptığı konuşmada,  iki yıl önce de vakfın herse gecesine katıldığını belirterek, bir Leymosunlu olarak gecede bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Merhum Ahmet Gündüz’ü rahmetle anan Cumhurbaşkanı Akıncı, gecede emeği geçen herkese teşekkür etti.
AKINCI, ÇÖZÜM SÜRECİNE DEĞİNDİ

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, bu haftada üç defa liderler toplantısı olacağını, belki de bunun müzakereler tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. 14 Eylül’de son toplantının yapılacağını ve New York'a gidileceğini dile getiren Akıncı, "Kıbrıs Türkünün özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilmesini temin etmeye çalışıyoruz" dedi. “Kendi haklarımızı savunurken karşı tarafın da hakları olduğunu unutmamalıyız” şeklinde konuşan Akıncı, kalıcı bir çözüm için adil davranmak gerektiğini vurguladı.

Akıncı, "adil olmak zorundayız kalıcı bir anlaşma için kendi hakkımız için diğer toplumun da bu topraklarda hakkı olduğunu düşünmeliyiz, yoksa bu topraklara adalet gelemez aynı şey onlar için de geçerli bizim için de" ifadelerini kullandı.

İki toplumlu iki kesimli federal bir yapıda, eşitlik kaygısı olmayan bir çözümden yana olduğunu dile getiren Akıncı, 1974 den sonra gelen en iyi fırsatın ise iki kesimlilik olduğunu vurguladı. "Sabırla çalışıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk Halkı için en iyisini yapmaya çalıştığının altını çizdi.

Varılan anlaşmanın her iki toplumda referanduma sunulacağını anlatan Akıncı, "önümüzdeki süreci serinkanlı, akılcı ve  Türkiye ile istişare içinde değerlendireceğiz,  bu ülkenin geleceğinin esas karar sahipleri sizler olacaksınız, siz istemeden hiçbir şey olmayacak Yüzdük yüzdük sonuna geldik, yılsonuna kadar geçecek süreç son derece iyi değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

Akıncı, önümüzdeki süreçte diğer tarafın yaklaşımları da akıl ve gerçekçilik yolunda sürdürülürse, Kıbrıs sorununa bir çıkış yolu bulunmasının mümkün olabileceğini ifade etti.

“HAKLARIMIZI KAZANMANIN ZAMANI GELDİ”

Kıbrıs Türk halkının kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nden 53 yıldır dışlandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Şimdi iki bölgeli, iki toplumlu yeni bir federal yapı kurarak, toplumsal haklarımızı yeniden kazanarak geleceğe taşımanın zamanı geldi” dedi.

“Bu, önümüzde ciddi bir fırsat olarak duruyor” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “eğer Kıbrıs Rum tarafı da aynı yaklaşımla hareket ederse, bu ciddi fırsatı değerlendirebilirsek -ki biz sonuna kadar değerlendirmek istiyoruz- iki kesimli, iki toplumlu federal yeni bir yapıyı oluşturmamız mümkündür. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yeni bir gelecek inşa ederek, medeni, çağdaş bir yapıyı kurmamız mümkündür” şeklinde konuştu.

“53 yıldır dünyada tanınmış devlete, ortak olduğumuz o devlete, tek başlarına sahip çıktılar” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eşitliğimizin, özgürlüğümüzün, güvenliğimizin güvencelerini alacağımız ve bir daha dışlanma kaygısı taşımayacağımız iki kesimli, iki toplumlu yeni bir yapıyı kurmamız mümkündür.

Adil olmak zorundayız. Kalıcı bir anlaşma için kendi hakkımız için çaba harcarken, diğer toplumun da bu adada hakkı olduğunu unutmamalıyız. İki taraf da adil ve makul ölçüler içerisinde davranmalıdır. Yoksa bu topraklara adalet gelemez, başka türlü çözüm ve barış olmaz”.

“HAKLARIMIZI GÖZBEBEĞİMİZ GİBİ KORUYACAĞIZ”

Kıbrıs Türk toplumunun haklarını sonuna kadar savunurken bu adada başka bir toplumun da yaşadığının unutulmaması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasında, “Kalıcı bir çözüm için, haklarımızı sonuna kadar savunacağız meşru hak ve çıkarlarımızı gözeteceğiz, bu haklarımıza halel gelmemesi için haklarımızı gözbebeğimiz gibi koruyacağız; diğer toplumun da haklarının olduğunu aklımızda tutacağız, çünkü adaleti başka türlü gerçekleştiremeyiz” ifadelerini kullandı.

“Sadece kendimizi düşünerek bir yere varamayız. Sadece kendimizi düşünürsek, diğer tarafı düşünmezsek bu adaya adalet gelemez. Bu ada, gelecek nesiller için barış içinde, mutlu, huzurlu bir geleceği yaşatabilmemiz için hepimize yeter” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, aynı yaklaşımın diğer toplum ve liderliği açısından da geçerli olması gerektiğini anımsattı.

“EN ÖNEMLİ FIRSAT İKİ KESİMLİLİK”

1974 sonrasının getirdiği en önemli fırsatın iki kesimlilik olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, “İki kesimliliği muhafaza ederek, çağdaş bir toplum olarak dünya toplumları arasında yerimizi alalım” diyerek, bir yılı aşkın bir zamandır, bunun için bıkmadan usanmadan sabırla çalışıldığını vurguladı.

“BİR TEK HEDEFİMİZ VAR”

“14 Eylül de yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turunun en son toplantısını yapıp New York’a gideceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bir tek hedefimiz var: İyi niyetle Kıbrıs Türk halkının gerçek çıkarlarını koruyarak eşitliğini, özgürlüğünü, güvenliğini, sağlıklı bir toplum olarak geleceğe uzanabilmesini temin etmek” dedi.

“VERECEK CEVABIMIZ ÇOKTUR”

Her Allahın günü söylenenlere cevap yetiştirmeye çalışmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sanmasınlar ki verecek cevabımız yoktur, verecek cevabımız çoktur. Ama sabırla, iyi niyetle sizin için en iyisini yapmaya çalışırken şunu da akıldan çıkarmamanızı rica ediyorum: Birinin birşeyi alıp da bir yere kaçtığı yok. Eninde sonunda kararı referandumda halk verecek. Her iki toplumda da yapılacak referandum için de yeterli zaman olacaktır” dedi.

“ESAS KARAR SAHİBİ HALKTIR”

Referandumda oy vermek için sandığa gidilirken, herkesin iyice inceleyip, dinleyip okuyarak en doğru kararı verecek şekilde bilinçli davranabileceği sürecin yaşanacağını da belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu yolu Türkiye ile yakın bir istişare ve diyalog içerisinde yürüyeceğiz” dedi.

Akıncı, Kendi geleceğinin esas karar sahibinin Kıbrıs Türk halkı olduğunu kimsenin akıldan çıkarmaması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Halkın istemediği hiçbir şey, bu topraklarda geçerli olamaz. Birileri bir şey istedi diye, hiçbir şey olmaz. Halk isteyecek, ben de halkın isteği olduğu için, sizler talep ettiğiniz için bu yolu yürüyeceğim.”

ARTER, VAKFA HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAYACAK

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de konuşmasında, vakfın çalışmalarını takdirle takip ettiğini, gönüllü olarak çalışan vakfa Gazimağusa Belediyesi olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu ifade etti. Etkinliğe katılanların heyecanı ve coşkusundan bu tür etkinliklerin ihtiyaç olduğunu gördüğünü ifade eden Arter, Mağusa’da çok kültürler barındığını, her bölgede bu tarz sosyal ve kültürel etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini ifade ederek, aramızda olmayan Leymosunlular’ı ve Ahmet Cemal Gündüz’ü rahmetle andı.

Leymosunlular Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yücem Rasimoğlu yaptığı konuşmada, gecenin geçen yıl hayatını kaybeden merhum mütevelli heyeti başkanı Ahmet Cemal Gündüz anısına yapıldığını, geleneksel hale gelen herse gecesinin 4’sünü düzenlendiğimi, geçtiğimiz günlerde Leymosun şehitliğini düzenlediklerini, önümüzdeki günlerde Anılarla Leymosun belgeseli yapacaklarını aktardı.

Merhum Ahmet Cemal Gündüz'ün oğlu Hasan Gündüz de gecede yaptığı konuşmada,  gecenin babasının anısına düzenlendiği için vakfa teşekkür ederek, babasının hayatından kesitler anlattı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Üç Ressam Üç Ritim" yarın AKM'de
image Kıbrıslı Türk Sanatçılar Emin Çizenel ve Ümit İnatçı ile Türkiye’den İsmet Değirmenci, “Üç Ressam, Üç Ritim” adıyla ortak etkinlikte buluşuyor.
Zülfü Livaneli okurlarıyla buluştu
image Edebiyatın önemli isimlerinden Zülfü Livaneli, okur-yazar buluşmasında okuyucuları ile buluştu.
Gazimağusa HASDER'in ziyaretçileri vardı...
image Lefkoşa İpek Hobi Merkezi'nin Lefkoşa ve Lapta kursiyerleri eğitmenleri İpek Mutlu Rinter ile birlikte HASDER Gazimağusa Kültür-Sanat Evi'ni ziyaret ettiler.