Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 31 Aralık 2017, Pazar 08:45
UKÜ'de Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri proje sergisi açtı
UKÜ'de Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri proje sergisi açtıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Eski Binalar, Yeni Hayatlar: Kültürel Mirasın Korunması ve Yeniden İşlevlendirilmiş Binalar” adlı mimarlık öğrencilerinin proje sergisi açıldı
Paylaş  
8
13
8
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Eski Binalar, Yeni Hayatlar: Kültürel Mirasın Korunması ve Yeniden İşlevlendirilmiş Binalar” adlı mimarlık öğrencilerinin proje sergisi açıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran, düzenlenen serginin dünya genelindeki koruma olgusunu ve farkındalığını gözler önüne serdiğini kaydetti. Ayıran, öncelikle bu sergiyi düzenleyen ve özveriyle çalışan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Mesda ile görev alan tüm öğrencileri tebrik ettiğinide açıkladı.

UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Mesda,  serginin Restorasyon ve Koruma dersi kapsamında öğrenciler ile birlikte hazırlandığını belirtti. Serginin içeriğinin yeniden işlevlendirilmiş tarihi yapılardan oluştuğunu aktaran Mesda, sergi kapsamında dünya genelinden yeni işlev kazandırılmış binaların seçilerek, poster sunumlarının hazırlandığını vurguladı. Tarihi yapılarda kullanılmış olan geleneksel malzemelerle günümüzün çağdaş malzemelerinin bir araya geldiğini söyleyen Mesda, yapıların mekânsal dönüşümleri ve bu değişimlerin kullanıcılar üzerinde bıraktıkları etkilerin öğrencilerle birlikte değerlendirilip, daha verimli bir öğrenim süreci sağladıklarını aktardı. Mesda, mimari değerlerin korunması ve gelecek dönemlere aktarılmasının önemini vurgularken, koruma bilincinin arttırılması için de bu tür çalışmaların olumlu sonuçlar getireceğini belirtti. Mesda, kültürel mirasın gelecek nesillere iletilebilmesi konusunda tarihi binaların aktarım aracı olduğunu ve bu mirasın bilincinde yeni nesiller yetiştirilmesi gerektiğini de savundu.

UKÜ Sanat ve Sosyal Bilimler Merkezi’nde düzenlenen etkinlik sonunda, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran, Yasemin Mesda’ya  teşekkür belgesi takdim etti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Kafkas'tan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Prematüre Çocuk Bölümü yar...
Müzik Gönüllüleri Derneği (MGD) Korosu Şefi Cem Kafkas, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Prematüre Çocuk Bölümü’ne mali katkıda bulunmak üzere konser veriyor.
UKÜ'lü Akademisyen Yaratan'ın, "Sosyal Bilimler İçin Temel İstatistik: SPSS U...
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı  Doç. Dr. Hüseyin Yaratan’ın sosyal bilimlerde araştırma yapacak yükseköğretim öğrencilerinin kullanab...
"Türk Ressamları Retrospektif Sergisi" 25 Ocak'ta
“Türk Ressamları Retrospektif Sergisi”, 25 Ocak’ta Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) açılıyor.