Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 31 Aralık 2017, Pazar 08:45
banner

UKÜ'de Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri proje sergisi açtı

UKÜ'de Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri proje sergisi açtıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Eski Binalar, Yeni Hayatlar: Kültürel Mirasın Korunması ve Yeniden İşlevlendirilmiş Binalar” adlı mimarlık öğrencilerinin proje sergisi açıldı
Paylaş  
9
16
8
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Eski Binalar, Yeni Hayatlar: Kültürel Mirasın Korunması ve Yeniden İşlevlendirilmiş Binalar” adlı mimarlık öğrencilerinin proje sergisi açıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran, düzenlenen serginin dünya genelindeki koruma olgusunu ve farkındalığını gözler önüne serdiğini kaydetti. Ayıran, öncelikle bu sergiyi düzenleyen ve özveriyle çalışan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Mesda ile görev alan tüm öğrencileri tebrik ettiğinide açıkladı.

UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Mesda,  serginin Restorasyon ve Koruma dersi kapsamında öğrenciler ile birlikte hazırlandığını belirtti. Serginin içeriğinin yeniden işlevlendirilmiş tarihi yapılardan oluştuğunu aktaran Mesda, sergi kapsamında dünya genelinden yeni işlev kazandırılmış binaların seçilerek, poster sunumlarının hazırlandığını vurguladı. Tarihi yapılarda kullanılmış olan geleneksel malzemelerle günümüzün çağdaş malzemelerinin bir araya geldiğini söyleyen Mesda, yapıların mekânsal dönüşümleri ve bu değişimlerin kullanıcılar üzerinde bıraktıkları etkilerin öğrencilerle birlikte değerlendirilip, daha verimli bir öğrenim süreci sağladıklarını aktardı. Mesda, mimari değerlerin korunması ve gelecek dönemlere aktarılmasının önemini vurgularken, koruma bilincinin arttırılması için de bu tür çalışmaların olumlu sonuçlar getireceğini belirtti. Mesda, kültürel mirasın gelecek nesillere iletilebilmesi konusunda tarihi binaların aktarım aracı olduğunu ve bu mirasın bilincinde yeni nesiller yetiştirilmesi gerektiğini de savundu.

UKÜ Sanat ve Sosyal Bilimler Merkezi’nde düzenlenen etkinlik sonunda, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran, Yasemin Mesda’ya  teşekkür belgesi takdim etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Polonyalı Piyanist Marek Drewnowski Bellapais'de resital verecek
image 14. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali’nde, Polonyalı Piyanist Marek Drewnowski resital verecek.
Etel Winery, VIP Lounge'ta şarap severleri ağırlamaya devam ediyor
image Kuzey Kıbrıs’ta dünya standartlarında şarap üretimine başlayarak açıldığı günden bu yana şarap severlerin yoğun ilgi gösterdiği Etel Winery, bünyesinde hizmete açılan VIP Lounge ile seçkin misafirlerini ağırlamaya dev...
KKTC yayınları İzmir Kitap Fuarı'nda
image İzmir’de, Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda, 14-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 23. İzmir Kitap Fuarı’nda, Kıbrıs Türk yazın hayatından kitaplar da yer aldı.