Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 5 Ekim 2014, Pazar 13:16
banner

Fokaidis savunma stratejilerinin güncellenmesi gerektiğine işaret etti

Fokaidis savunma stratejilerinin güncellenmesi gerektiğine işaret ettiRum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, Güney Kıbrıs’ın savunma stratejisinin güncellenmesi gerektiği üzerinde durdu.
Paylaş  
54
62
51
0

Kathimerini gazetesine konuşan Fokaidis, Güney Kıbrıs’ın savunma stratejisi, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) durumu ve bölgedeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Habere göre “bölgedeki bugünkü jeostratejik çevrenin RMMO’da hangi savunma gereksinimlerini doğurduğu” sorusuna yanıt veren Fokaidis, bölgedeki jeopolitik gelişmeler ve hidrokarbon keşfine işaret ederek, savunma stratejilerinde güncellenmeye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu ve hava kuvvetleri göz ardı edilmeksizin denize verdikleri önemi bu nedenle artırdıklarını söyleyen Fokaidis, RMMO’nun eskiden özellikle kara ordusu olarak kabul edildiğine değinerek, ülkenin enerji perspektifleri ve yeni jeopolitik çevre ışığında şimdi bu planlamanın nasıl denize de genişletilebileceğine bakmaları gerektiğini vurguladı.

Denizlerin gözetimi ve arama-kurtarma alanlarında boşluklar bulunduğundan söz eden Fokaidis, RMMO’nun yüzer araçlarla desteklenmesi gerektiği üzerinde de durdu.

“Kıbrıs’ın İngilizler ve Fransızlar tarafından cihatçılara karşı saldırı mevzisi olarak kullandığına işaret edilerek, Kıbrıs’ın hedef olma tehlikesinin bulunup bulunmadığı” sorusu karşısında Kıbrıs’ın her durumda olaylar bölgesine yakın olduğuna işaret eden Fokaidis, Kıbrıs’ın çeşitli haritalar temelinde terör örgütünün yaratmayı istediği halifeliğin sınırları içerisinde bulunduğunu söyledi.

Fokaidis, “Sonuç olarak istesek de, istemesek de savaş bölgesine çok yakınız. Kıbrıs uluslararası ittifakın teröre karşı mücadele çabasında namevcut olamazdı” diye konuştu ve bölgede yaşananların tüm insanlık için bir tehdit olduğunu vurguladı.

Bunun Kıbrıs için de bir tehdit olduğunu söyleyen Fokaidis, Güney Kıbrıs’ın AB’deki ortaklarıyla birlikte bu tehdidin önlenmesine katkıda bulunmayı arzu ettiğini ifade etti.

Güney Kıbrıs’ın tutumunun dikkatli ve ölçülü olduğunu da belirten Fokaidis, Güney Kıbrıs’ın savaş alanına katılacak araçlarının olmadığını, kolaylıklar sağlama bölümünde rolü bulunduğunu söyledi.

İngilizlerin Rum yönetimine Ağrotur üssündeki faaliyetleriyle ilgili bilgi verip vermediği sorusuna olumlu yanıt veren Fokaidis, oluşan durumla ilgili RMMO’yu korkutan bir unsurun olup olmadığı sorusu üzerine ise RMMO’nun, planlarda öngörüldüğü üzere durumu sıkı bir şekilde takip ettiğini ve değerlendirdiğini, ancak herhangi bir olağanüstü hal durumunda bulunmadığını belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Başkanlık Sarayı: "Maraş adımı kabul edilemez, Taksim'e hizmet eder"
image UBP - HP Hükümetinin dün aldığı Maraş kararı sonrası gündemdeki yerini korurken, Rum Başkanlık Sarayı bir açıklama yaparak, atılacak adımın 'kalıcı bölünmeye' sebebiyet vereceğini ifade etti.
Kiprianu'dan 'ağır' görüşme yorumu: 'Anastasiadis Ankara'nın gözdesi Özersay ...
image AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Anastasiadis-Özersay arasında gerçekleşen buluşma hakkına yaptığı açıklamada bu buluşma hakkında bilgilerin Kıbrıslı Türk toplumuna sızıp yayınlanması öncesinde Anastasiadis’in hi...
AB Genel İşler Konseyi Kıbrıs Cumhuriyeti'ne tam desteğini ifade etti
image Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi, AB Dış Eylem Servisi (EEAS) ve Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yasadışı eylemler konusunda “daha fazla gecikme olmadan gerekli...