Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Mart 2017, Pazartesi 11:29
Eide: "Kıbrıslılar, birlik olarak mı yoksa ayrı olarak mı daha güçlü olduklarına karar vermeliler"
Eide: BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıslıların bir birlik olarak mı, yoksa bölünmüş olarak mı daha güçlü olacaklarına inandıkları konusunda bir seçenek önünde bulunduklarını ve bu seçeneği erken zamanda yapmaları gerektiğini vurguladı.
Paylaş  
19
21
24
1

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıslıların bir birlik olarak mı, yoksa bölünmüş olarak mı daha güçlü olacaklarına inandıkları konusunda bir seçenek önünde bulunduklarını ve bu seçeneği erken zamanda yapmaları gerektiğini vurguladı.

Lefkoşa'daki Büyük Han'da, her cumartesi kahve için toplanan bir grup Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk dostlarla bir araya gelen ve Kıbrıs Haber Ajansının sorularını yanıtlayan Eide, sivil toplum örgütlerinin çözümü destekleyen bir ses olarak oynadıkları role değindi.

Eğer insanlar Kıbrıs'ta bir çözüme inanıyorlarsa bunun lehinde konuşma zamanı geldi, çünkü, içtenlikle, durumun birkaç ay önce olduğu gibi, iyi olmadığına inanıyorum” dedi.

Eide sözlerine devamla şunları söyledi: “Zamanımız yok ve bunu sadece liderlere bırakamayız”.

“Liderlerin olması da gereklidir, ancak, onların da toplumun desteğine ihtiyaçları var”.

“İnsanlar günün sonunda ne tür seçenekler yapmaları gerektiğine karar vermelidirler. Birlikte mi, yoksa ayrı olarak mı daha güçlü olduklarına inandıklarına karar vermeliler. Bu, her Kıbrıslının kendi seçeneğidir ve en erken bir zamanda karar vermelidirler”.

Sivil toplum örgütlerinin barış sürecindeki önemiyle ilgili olarak “şimdi artık liderlerin buluşmadığı bir dönemde, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları içinde bulunanların ve barış çabalarının ürün vermesi gerektiğini destekleyenlerin bunun lehine konuşma zamanı geldi”.

“Müzakere açısından durum biraz sakin olduğu için sivil toplum örgütlerinin organize olmamaları için bir neden yoktur”.

Orada bulunanlara hitaben, birisinin cumartesi gününü geçirmek için bu alana gelmesinin çok güzel olduğunu belirtti. Burada bulunan insanların çok muhteşem olduğunu, geçit noktalarının açıldığı günden beri bu alanda buluştuklarını ve kendisinin de buraya çok sık geldiğini söyleyen Eide, “bu insanların, anlaşmadan önce masadan ayrılmayacaklarına emin olabilirsiniz” dedi.

“Cumartesileri burada buluşuyorlar ve buradaki hava çok üretici ve barış için gerçekten çalışan insanlar tanımak çok güzel”.

Bu dostane konuşmayı ilerletmek isteyip istemediğiyle ilgili bir soruya, Büyük Han'da, kahve içerek birbirleriyle tartışan bu arkadaş grubunun “bir örgüte dönüşmelerini istiyorum. Bunu yapmak istemediklerini sanmıyorum”.

“Bunun yanı sıra, bununla uğraşan sadece basit halk değil, platformlar, örgütler, iş örgütler, sendikal örgütler, sivil toplum örgütleri dini örgütler var” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Mart 2017, Pazartesi
Hasan Gemici         - Gönyeli
Sn Eide birlikten tabikide kuvvet doğar ama ben rum komşularımızla birlikte yaşamak istemiyorum onlara güvenmiyorum

Kıbrıs Postası'nın "90 günde vatandaşlık" haberi, Güney Kıbrıs'ı harekete geç...
Geçtiğimiz aylarda Kıbrıs Postası'nın Dubai menşeli "Zengin Araplara 90 günde Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı" başlıklı haberi üzerine Güney Kıbrıs Yönetimi harekete geçti. Rum Bakanlar Kurulu, yabancı uyruklulara Gün...
Rum Savunma Bakanı, ABD'nin Avrupa'daki Kuvvetler Komutanı Tuğamiral Pyle ile...
Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, dün adada temaslarda bulunmakta olan ABD'nin Avrupa'daki Kuvvetler Komutanı Tuğamiral Pyle ile görüştü.
Güney'de 20-64 yaş arasında istihdam oranında düşüş kaydedildi
Güney Kıbrıs İnsan Kaynakları Geliştirme Kurumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2013 yılında yaşanan ekonomik krizden dolayı 20-64 yaş arasında istihdam oranında önemli bir düşüş kaydedildiğini ve kaydedilen ...