Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Ağustos 2017, Cumartesi 09:30

Dijitalleştirilen "Kıbrıs Dosyası" Yunan Parlamentosu'na teslim edilecek

Dijitalleştirilen Kıbrıs Temsilciler Meclisi uzman ve yetkililerinden oluşan komite, 1974 darbesi ve arkasında Kıbrıs’ta Türk müdahalesi ile ilgili arşiv malzemelerini içeren ‘Kıbrıs Dosyası’nı dijitalleştirme çalışmalarını Cuma günü tamamladı.
Paylaş  
22
24
24
0

Kıbrıs Temsilciler Meclisi uzman ve yetkililerinden oluşan komite, 1974 darbesi ve arkasında Kıbrıs’ta Türk müdahalesi ile ilgili arşiv malzemelerini içeren ‘Kıbrıs Dosyası’nı dijitalleştirme çalışmalarını Cuma günü tamamladı.

Malzeme Yunan Parlamentosu’na teslim edilecek.

Temsilciler Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, konuyla ilgili Yunan Parlamentosu tarafından yapılan bir soruşturmanın bulgularını içeren ‘Kıbrıs Dosyası, 14 Temmuz 2017’de Yunanistan Parlamento Başkanı Nikos Voutsis tarafından Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris’e iletilmişti.

Malzeme, dosyaya kolay erişebilmek amacıyla, Yunanistan Parlamentosu’yla Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi arasında imzalanan bir İşbirliği Protokolü çerçevesinde, dijitalleştirildi.

Açıklamada, malzemenin parlamentoda, bilimsel ve tarihi amaçlar için kullanılması çabalarında önemli bir adım olduğu kaydedildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Anastasiadis'in kızı ve damadı, Nusret'in restoranında yemek yedi, birlikte f...
Rum lider Nikos Anastasiadis’in kızı Inos Anastasiadis ve damadı Yannis Misirlis, ünlü Türk şef Nusret’in restoranında yemek yedi.
"Med Surveyor" 10'uncu parselde!
Exxon Mobil için çevresel ve arkeolojik araştırmalar yapmak üzere bölgeye gelen iki gemiden biri olan “Med Surveyor” 10’uncu parsele ulaştı.
İtalyan Büyükelçi: "Doğal gaz konusunda iki toplum uzlaşsın"
İtalya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Andrea Cavallari, “doğal gaz konusunun iki toplum tarafından çözülmesi gereken bir konu olduğunu” belirtti.