Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Ağustos 2017, Cumartesi 09:30
Dijitalleştirilen "Kıbrıs Dosyası" Yunan Parlamentosu'na teslim edilecek
Kıbrıs Temsilciler Meclisi uzman ve yetkililerinden oluşan komite, 1974 darbesi ve arkasında Kıbrıs’ta Türk müdahalesi ile ilgili arşiv malzemelerini içeren ‘Kıbrıs Dosyası’nı dijitalleştirme çalışmalarını Cuma günü tamamladı.
Paylaş  
15
18
14
0

Kıbrıs Temsilciler Meclisi uzman ve yetkililerinden oluşan komite, 1974 darbesi ve arkasında Kıbrıs’ta Türk müdahalesi ile ilgili arşiv malzemelerini içeren ‘Kıbrıs Dosyası’nı dijitalleştirme çalışmalarını Cuma günü tamamladı.

Malzeme Yunan Parlamentosu’na teslim edilecek.

Temsilciler Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, konuyla ilgili Yunan Parlamentosu tarafından yapılan bir soruşturmanın bulgularını içeren ‘Kıbrıs Dosyası, 14 Temmuz 2017’de Yunanistan Parlamento Başkanı Nikos Voutsis tarafından Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris’e iletilmişti.

Malzeme, dosyaya kolay erişebilmek amacıyla, Yunanistan Parlamentosu’yla Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi arasında imzalanan bir İşbirliği Protokolü çerçevesinde, dijitalleştirildi.

Açıklamada, malzemenin parlamentoda, bilimsel ve tarihi amaçlar için kullanılması çabalarında önemli bir adım olduğu kaydedildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Anastasiadis'in Ocak ayı ajandası dolu
Yeni işbirlikleri için çalışmalar yapan Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Güney Kıbrıs’ta İsrail ve Ürdün ile yapılacak üçlü görüşmeler öncesinde, körfez ülkelerine açılım yaparak Suudi Arabistan’ı zi...
Rum Yönetimi "Crans Montana görüşmelerinde Türkiye ile Güney Kıbrıs'ın eşit t...
Rum Yönetimi’nin, Crans Montana görüşmelerinde Türkiye ile Güney Kıbrıs’ın, müzakerelerde izlenen siyasi tutum ve gösterilen iradeyle ilgili eşit tutulduğu Avrupa Komisyonu belgesine müdahale ettiği bildirildi.
Başkanlık seçimi anketlerinde Papadopulos ile Malas "başa baş gidiyor"
Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimi için yapılan anketlerde, DİKO’nun Başkan adayı Nikolas Papadopulos ile AKEL destekli bağımsız Başkan adayı Stavros Malas’ın “başa baş gittiğinin” gözlemlendiği bildirildi.