Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 31 Aralık 2017, Pazar 10:53
Malas: "Kazanırsam ilk icraatım uzlaşma sağlamak için Akıncı'ya çağrıda bulunmak olacak"
Rum Yönetimi Başkanlığı seçimlerinde aday olan ve AKEL tarafından desteklenen Stavros Malas, kazanması durumunda ilk icraatının, uzlaşma sağlamak için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrı yapmak olacağını ifade etti.
Paylaş  
5
14
7
1

Rum Yönetimi Başkanlığı seçimlerinde aday olan ve AKEL tarafından desteklenen Stavros Malas, kazanması durumunda ilk icraatının, uzlaşma sağlamak için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrı yapmak olacağını ifade etti. 

Politis gazetesine söyleşi veren Stavros Malas, Kıbrıs sorununa ilişkin soruları da yanıtladı. 

Malas, bir soru üzerine, Kıbrıs sorununun kendi taraflarınca idare edilmesinin ve de başkanı kimlerin desteklediği gibi olguların büyük öneme sahip olduğunu, Dimitris Hristofyas’ın başkanlığı döneminde Hristofyas’ın, Anastasiadis tarafından sadece 18 ay desteklendiğini, bu desteğin Eylül 2009’da sona erdiğini anımsattı.

Kıbrıs sorununun çözümlenebilmesi için, Rum Yönetimi Başkanı’nın tezlerinde istikrara sahip olması gerektiğini çünkü resmi olarak Kıbrıs Rum tarafını temsil ettiğini ifade eden Malas, Kıbrıs sorununu tek başlarına çözemeyeceklerini, Kıbrıs sorununun, gerekli olan siyasi iradeyi ortaya koymaları ve uluslararası toplumun, yardım etmeleri durumunda ilerleme sağlayabileceklerini kanıtlamaları durumunda  çözümlenebileceğini belirtti. 

Uluslararası toplum olmadan, Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin söz konusu olmadığını belirten Malas, BM Genel Sekreteri’nin, kendilerine özlü olarak  “sizi tekrar çağırmayacağım, siz beni çağıracaksınız” dediğini de ifade etti. 

Malas, belki de BM’nin yavaş yavaş Kıbrıs’tan çekilmeyi düşünmeye başladığını, bunun da, kendilerine,  savaş halinin artık geçerli olmadığının söylenmesi gibi bir şey olacağını belirtti.   

İlk icraatının BM Genel Sekreteri’ne çağrıda bulunmak mı olacağı şeklindeki soru üzerine Malas, ilk icraatının, uzlaşma sağlamak için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrı yapmak olacağını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kamuoyu önündeki açıklamalarını dinlediğini ancak bunlardan etkilenmediğini ifade eden Malas, Akıncı’ya, nereden başlayacağı ve nerede biteceğine ilişkin müzakere zemini konusundaki duruşunu netleştirmesi çağrısında bulunacağını söyledi. 

Söyleşisinde, başkanlık seçimlerine ilişkin konulara da değinen Malas, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’u, karşılığı olmayacak siyasi çekler dağıtarak, Anastasiadis’in izinde gitmekle suçladı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
31 Aralık 2017, Pazar
Kemal         - Lefkosa
Acele edin de 1-2 seneye kadar Kibrisli Turk bulamayacaksiniz uzlasasiniz.

Güney Kıbrıs ve Ürdün arasında bir dizi mutabakat zaptı imzalandı
Güney Kıbrıs- Yunanistan- Ürdün Üçlü Zirvesi çerçevesinde Rum Başkanlık Sarayında, Rum lider Nikos Anastasiadis ve Ürdün Kralı II. Abdullah’ın huzurunda yapılan özel bir tören sırasında Güney Kıbrıs  ile Ürdün arasınd...
Güney Kıbrıs'ta üçlü zirve bugün
Güney Kıbrıs ile Yunanistan, İsrail ve Mısır’dan sonra bugün de Ürdün ile üçlü işbirliği ittifakı kurmaya hazırlanıyor. Rum Yönetimi bu çerçevede bugün Ürdün Kralı Abdullah ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı ağı...
Rum Avcılık ve Fauna Dairesi'nden uyarı: "Flamingoları rahatsız etmeyin"
Rum Avcılık ve Fauna Dairesi’nin flamingoların rahatsız edilmemesi konusunda uyarı yayılmadığı bildirildi.