Ana Sayfa >> İSKELE 9 Haziran 2016, Perşembe 12:01
Afik Grup Yılanlı Dere'yi sivrisinek bahanesiyle doldurdu
Yıllar önce yanlış ölçüm ve bilgilerle inşaat izni alarak İskele Kumsalı’nda 14 katlı bina yapma girişiminde bulunan ancak izni iptal edilen İsrailli Afik Grup, şimdi de sivrisinekleri bahane ederek bölgedeki Yılanlı Dere’nin sahile yakın bölümünü doldurdu. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, derenin doldurulduğuna dair bilgisi olmadığını, izin makamının Kaymakamlık olduğunu, ancak derelerin kamuya ait olduğunu ifade ederek, doldurulmaması gerektiğini belirtti.
Paylaş  
55
70
63
0

Yıllar önce İskele Kalecik Kumsalı’nda 14 katlı yap-sat konutları inşa etme izni, verdiği bilgi ve ölçümlerin yanlış olduğunun ortaya çıkması ile iptal edilen İsrailli Afik Grup şirketi, bu kez Yılanlı Dere’nin sahile yakın olan kısmını doldurarak kapattı.

Yılanlı Dere’nin sahile yakın kısmı sivrisinekler bahane edilerek İsrailli Afik Grup şirketi tarafından kum ve toprakla doldurularak kapatılması, bölge sakinlerini tedirgin ederken, şirket çalışanları İskele Kaymakamlığı’nın izni ile sivrisinekleri kurutmak için dereyi doldurduklarını öne sürdü.

Afik Grup şirketi, Yılanlı Dere için 2008 yılında köprü yapılması için girişimlerde bulunmuştu. Kalecik’teki arazinin inşaata açılması için 2008 yılında görev başında olan CTP Hükümeti İçişleri Bakanı Özkan Murat’ın yol ve köprü yapılması için verdiği izinde 36 ayak genişliğinde bir köprü inşa edilmesine karar verilmiş, böylece kumsal alanın yapılaşmaya açılmasının önündeki ilk engel ortadan kaldırılmıştı.

İskele Kalecik kumsalında İsrailli şirketin yapacağı 14 katlı yap-sat konutlara yol olanağı sağlayan dere üzerine köprü izninin CTP tarafından verilmesinden sonra köprü ayağının oturacağı hali arazi UBP tarafından bu şirkete köprü yapabilmesi için verilmişti.

SADIKOĞLU: “İZİN MAKAMI KAYMAKAMLIKTIR”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu yaptığı açıklamada, derenin doldurulduğuna dair bilgisi olmadığını, izin makamının kaymakamlık olduğunu ifade ederek, “Konuyla ilgili bilgim yok. Zaten belediyenin uhdesinde olan bir durum değildir. İzin makamı kaymakamlıktır” dedi. Sadıkoğlu derenin kamuya ait olduğunu ve doldurulmaması gerektiğini belirtti.

ÇED RAPORU DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Afik Grup, CTP-ÖRP Hükümeti döneminde İskele Kalecik kumsalında 14 katlı yap-sat inşaat izni alabilmek için ilgili dairelere başvuruda bulunmuş, ancak Çevre Koruma Dairesi Komisyonu’nda değerlendirilen 14 katlı projeyle ilgili olarak ilk olarak 21 Ocak 2010 tarihinde olumsuz ÇED raporu verilmişti.

Çevre Koruma Dairesi’nin bağlı olduğu dönemin Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Hamza Ersan Saner de çıkan karar üzerine bölgeye giderek incelemelerde bulunmuş, ikinci kez ÇED komisyonun gündemine getirilen rapor için 03 Kasım 2010 tarihinde ikinci kez olumsuz yanıt verilmişti. Dönemin Turizm; Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst de bölgeye giderek yerinde inceleme yapmış ve “Böyle bir yere bu izni vermek katliam olur” demişti.

Proje için iki kez olumsuz rapor alan şirket, UBP hükümeti döneminde Çevre Koruma Dairesi’ne farklı bir parsel ve farklı bir proje sunmuş, 21 Ocak 2011 tarihinde bu kez olumlu ÇED raporu almıştı. İddiaya göre, 22 Mart 2011 tarihinde, Afik şirketinin sahipleri ve ortaklarıyla, UBP’li bir siyasetçi buluşmuş, İsraillilerin işyerindeki restoranında meydana gelen görüşmenin ardından iki defa olumsuz çıkan ÇED raporu hızla olumluya çevrilerek imzalanmıştı.

Haber: Suna Erden/Star Kıbrıs


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

İskele'nin batı girişi trafiğe kapatıldı
Geçtiğimiz günlerde ihalesi sonuçlanan İskele Batı girişi (Anfora) güzergâhı projesinde çalışmalar başladı.
İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu: "KKTC sonsuza kadar yaşayacak"
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.
Sadıkoğlu: "Atatürk'ün düşünce ve ilkeleri kıbrıs türk halkının da en önemli ...
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 79’uncu ölüm yıldönümünde İskele’de de anıldı.