Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 16 Haziran 2014, Pazartesi 08:26
banner

Nefes Koçu Ayşe Uludağ: "Hatalı nefes alıyoruz!"

Nefes Koçu Ayşe Uludağ: Hatalı nefes alıyoruz!“Her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda hatalı nefes söz konusudur” diyen NLP Uzmanı ve Kıbrıs’ın ilk Nefes Koçu Ayşe Doğruel Uludağ, değişik “nefes alma teknikleri” sayesinde bedenimizin dengesi, beynin çalışma düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı etkiler oluştuğunu, duygu-düşünce ve hareketlerimizde değişim, dönüşüm ve yenilenme sağlandığını anlattı…
Paylaş  
31
31
26
0

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

NLP Uzmanı ve Kıbrıs’ın ilk Nefes Koçu Ayşe Doğruel Uludağ, her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda hatalı nefesin söz konusu olduğunu, değişik “nefes alma teknikleri” sayesinde bedenimizin dengesi, beynin çalışma düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı etkiler oluştuğunu, duygu-düşünce ve hareketlerimizde değişim, dönüşüm ve yenilenme sağlandığını anlattı…

Nefes Koçu Ayşe Doğruel Uludağ, Kıbrıs Postası’nın sorularını yanıtladı.

KP: “Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?”

“1982, Gazimağusa doğumluyum. 2003 yılında Ç.Ü Fen-Ed. Fak. Biyoloji bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 11 yıl sağlık sektöründe Biyolog olarak hizmet verdim. Bu süre içerisinde kişisel gelişim, NLP, kişisel başarı yöntemlerine duymuş olduğum ilgi ile bu alanda araştırmalarıma başladım. Kendim için yapmış olduğum bu amatör çalışmaların olumlu etkilerinin ve faydalarının büyüklüğü beni, bu konuda, profesyonelleşmeye yöneltti.

Çok büyük fayda sağladığım çeşitli kişisel gelişim alanlarını insanlara aktarmaya karşı duyduğum büyük arzu ile bu alanda çeşitli eğitimler aldım. Icf ( International Coach Federation) ve IICA (International Instituteof Coaching Association)onaylı Yaşam Koçluğu, NLP Practitioner, NLP Master, Nefes Koçluğu, Nefes Eğitmenliği, Çocuk Nefes Eğitmenliği, Holoterapi Nefes Terapisti eğitilmeni tamamladım…”

KP: “Yaşam Koçu kimdir ve ne yapar?”

“Yaşam Koçu, birey ve kurumların mevcut durumlarından, olmak istedikleri noktaya gelmelerine katkı sağlayan bir yol arkadaşıdır. Belirlenen hedefe ilerlerken koç kişi veya kurumların, çeşitli teknikleri kullanarak ilerleme hızlarını arttırır, bu yolda karşılarına çıkan içsel veya dışsal engellerle daha rahat başa çıkma yetkinliği sağlayarak kişinin veya kurumun yolda kalmasını sağlar. Bireyler, koçluk görüşmeleri sırasında özgüvenlerini, öz-değerlerini, özsaygılarını arttırarak, mevcut potansiyellerini açığa çıkarırlar, değişim ve dönüşüm sağlayarak hızlı bir gelişme ve ilerleme olanağı bulurlar…”

KP: “Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?”

“Öğrenci koçluğu, Ebeveyn ve aile koçluğu, İlişki koçluğu, Fobi ve korku koçluğu, Zayıflama koçluğu, Kurumsal koçluk, Kariyer koçluğu, Nefes koçluğu hizmet verdiğimiz konulardan bazıları… Ayrıca kurumlara, çalışan ve yöneticilerin performanslarını arttırmasına yönelik çeşitli hizmet içi eğitimler veriyoruz.”

KP:“Nefes Koçluğu, nefes farkındalığı nedir? Nasıl bir ana teknik üzerine kuruludur?”

“Nefes koçluğunun 4 ana hedefi vardır;

 1. Sağlıklı ve uzun yaşam

 2. Sevmek ve sevilmek

 3. Huzur ve mutluluk

 4. Bolluk ve bereket oluşturmak

Nefes koçluğu, katılımcının derin, kapsamlı, bütünsel nefes alış verişlerini öğreterek, hücrelerin enerji ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamasını, duygusal, düşünsel ve fiziksel olarak maksimum performansa ulaşmalarını amaçlamaktadır.”

KP: “Neden doğru nefes almak zorundayız, bize nasıl katkı sağlar?”

“Değişik nefes alma teknikleri ile bedenimizin sempatik-parasempatik ve asid-baz dengesi, beynin çalışma düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı etkiler oluşturarak, duygu, düşünce ve hareketlerimizde değişim, dönüşüm ve yenilenme sağlamaktadır. Her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda hatalı nefes söz konusudur. Kalp ritminin bozulması, kan basıncının yükselmesi, kanser, astım, konuşma bozuklukları, panik atak, depresyon, obsesyon, hiperaktivite, uyku apnesi, horlama, sınav heyecanı, ereksiyon zorluğu, nefes darlığı ve burun tıkanıklığı hatalı nefes sonuçlarından sadece birkaçıdır. Kısacası, doğru nefes, vücudun oksijenlenmesinin kalitesini arttırır. Yanlış nefes ise bu kalitenin düşmesine ve hücrelerimizin boğulmasına sebep olur ki bu durum birçok ruhsal ve fiziksel rahatsızlığı da beraberinde getirir.”

KP: “Neden doğru nefes alamıyoruz?

“Kişi 0-3 yaş arası en doğru ve kaliteli solunumu yapmaktadır. 3 yaştan itibaren korku, endişe, heyecan, çeşitli psikolojik veya fiziksel travmalar ve stres gibi sebeplerden dolayı kaliteli nefes alış verişimiz bozulmaya başlar. Biz, nefes alış verişimizin otomatik olduğunu ve dolayısıyla her zaman doğru solunum gerçekleştirdiğimizi zannederiz ancak her türlü olumsuz durum, solunumumuzu bozar. İyi haber; nefesi düzelterek bu olumsuz durum ve duyguları düzeltebiliriz. Örneğin; heyecanlı olduğumuzda kesik kesik ve hızlı nefes alırız. Nefesimizi kontrol altına aldığımızda ise bu durumdan hızlı bir şekilde çıkmamız mümkün…”

KP: “Holoterapi nedir? Bir felsefemi, bir ibadet mi, bir bilim mi, mistik bir düşünce üzerine mi, anatomi üzerine mi kurulu?”

“Holoterapi, modern bilimin çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkardığı bazı iyileştirme tekniklerini, Doğu felsefesinin iyileştirici uygulamalarıyla birleştirilmesi sonucu ortaya çıktı. Hiperventilasyonun kişiler üzerinde oluşturduğu olumlu etkiler, çeşitli mistik disiplinlerle harmanlandı ve bu yöntemin inanılmaz bir iyileştirici gücü olduğu keşfedildi. Ünlü psikiyatrist Dr. Stanislav Grof ve ekibinin binlerce kişi üzerinde yaptıkları uzun süreli bilimsel deney ve gözlemler sonucu, bilimin kabul ettiği holoterapi tekniği tüm dünyada uygulanmaya başlanmıştır.”

KP: “Holoterapinin ana prensibi nedir ve nasıl iyileşme sağlar?”

“Hiperventilasyon ile kişi bilinçdışı ve bilinçli olma durumunun birbirine en yakın olduğu beynin teta seviyesine getirilir. Kişi bilinçli olduğu halde bi,linçaltı da devreye girmiştir. Bilinç ve bi,linçaltı paralel hareket etmeyebaşlar, dolayısıyla ruhta ve bedende yolunda gitmeyen tüm durumlar hızlı ve kalıcı şekilde iyileşme sürecine girer. Kişi tamamen telkine hazır hale gelir ve birçok düşürücü bilgi zihinden temizlenir, düzeltilir vay yeniden ayarlanır. Holoterapinin faydalarından bazıları ise şöyledir;

 1. Botoks ve detoks etkisi

 2. Hormonların dengelenmesi

 3. Obsesyon

 4. Korku ve endişelerin giderilmesi

 5. Psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi

 6. DNA aktivasyonu

 7. Bolluk ve bereket oluşturmak

 8. Fiziksel birçok rahatsızlığın giderilmesi

 9. Bilinçaltı temizliği”

KP: “Çocuk nefes koçluğu nedir?”

“5 yaş ve üzeri çocuklarımıza nefes teknikleri çalıştırarak, beyinlerinin tüm alanlarını eşit şekilde kullanmalarını sağlıyoruz. Dolayısı ile beynin hem yaratıcı hem de analitik kısımları eşit şekilde aktive olur. Bu, çocuğun okul ve sosyal yaşamındaki başarısını arttırır, konsantrasyon ve odaklanma sağlar, kekemeliğini düzeltir ve özgüvenli bir birey haline gelmesini sağlar…”

KP: “Bu konuda KKTC’de bir ilke imza atıyorsunuz. Ancak insanlar nefes çalışmayı komik ya da saçma bulabiliyor. Ne söylemek istersiniz?”

“Nefes almadan yaşayamıyoruz. Nefes almak bu kadar önemli iken, acaba buna yeterli özeni gösteriyor muyuz!! Yaşam ancak nefes aldığımız sürece mümkündür. Kaliteli yaşam ise kaliteli nefes aldığımız zaman mümkün olur. Yanlış nefeslerle kendimizi yavaş yavaş boğuyor ve öldürüyoruz!

Tüm dünyanın uzun yıllardır uyguladığı nefes teknikleri, nefesle terapisi ile sizin de bahsettiğiniz üzere KKTC’de bir ilkiz. Tüm halkımıza kaliteli nefes ve bununla birlikte kaliteli bir yaşam sunuyoruz. Bu deneyimi birebir yaşamalarını ve farkındalığa kişisel olarak ulaşmalarını öneriyoruz. Herkesi nefes almaya davet ediyoruz…”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sağlık örgütleri ivedi çözüm istedi: "Nitelikli, ulaşılabilir, eşit ve ücrets...
image Tabipler Birliği, Tıp-İş, Tabip Odası ve Evrensel Hasta Hakları Derneği, sağlıktaki sorunlara ilişkin saptamalar yaptı ve çözüm önerilerini sıraladı.
Hıçkırık nasıl oluşur? Hıçkırıktan kurtulmanın yöntemleri nelerdir?
image Hıçkırık, aşırı heyecan ya da üzüntü durumlarında oluşabilen bir durum... Bunun yanı sıra bir hastalık da hıçkırık konusunda tetikleyici olabiliyor... Peki, bu durumdan kurtulmanın yöntemleri nelerdir?
Uzmanlardan hamilelere 'dar pantalon' uyarısı
image Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Erkenekli, dar pantolon ve naylon içerikli kıyafet giymenin hamilelerde çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.