Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Eylül 2015, Salı 14:00
banner

YDÜ Hastanesi'nden Dünya Kalp Günü nedeniyle önemli açıklamalar

YDÜ Hastanesi'nden Dünya Kalp Günü nedeniyle önemli açıklamalarTütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel inaktivite gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80’inin önlenebiliyor.
Paylaş  
21
22
19
0

Yakın  Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'ne konuşan YDÜ Hastanesi Kardiyoloji bölümü uzmanı Dr. Levent Cerit ; Dünya Kalp günü dolayısıyla kalp sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Düzenli Hareket Edin

Uzm. Dr. Levent Cerit: “ Her yıl dünyada ölümlerin % 6 ‘sı hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Obezite , diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri , erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Sporu yaşam tarzı olarak benimsemek ileride gelişebilecek kalp hastalıkları riskini azaltır” dedi. 

Sağlıklı Besinler Tüketin

Cerit: “Günümüzde giderek artan miktarda şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketilmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4’ü ile doğrudan bağlantılıdır. Meyve ve sebzeler açısından zengin olan Akdeniz tipi diyet kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı olur”.  

Tütün Ve Tütün Mamüllerine “Hayır”

Uzm. Dr. Levent Cerit: “Tütün içen her iki kişiden biri, tütünle ilişkili hastalıklar nedeniyle ölmektedir.Günümüzde sigara içen çocukların ve gençlerin sayısı ne yazık ki giderek artmaktadır. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600.000’den fazla insan, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybetmektedir. Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak , kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Tütün mamüllerinin zararlarına ilişkin duyarlılığın erken yaşlarda gençlere aşılanması gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

Kan Değerlerinizi Ve Kilonuzu Düzenli Kontrol Ettirin

Uzm. Dr. Levent Cerit: “Dünyanın neresinde olursanız olun yukarıdaki önerileri uygulamanız halinde hem kendinizin hem de ailenizin kalp hastalığı ve inme yükünü hafifletebilirsiniz. Ancak düzenli sağlık kontrollerinden geçmek en az bu adımlar kadar önemlidir. Çoğunlukla yüksek kan basıncı , yüksek kolesterol , fazla kilo ve obezite , tütün kulanımı ya da diyabet gibi risk faktörlerinin tetiklediği kalp hastalığı ve inme önlenebilir hastalıklardır.Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak , düzenli egzersiz ve tütün kullanmayarak bu hastalıklardan büyük ölçüde korunabilirsiniz”dedi. 

Uzm. Dr. Levent Cerit: “ Kalp hastalığı ve inmenin, yaşlıları, erkekleri ve zengin toplumları daha fazla etkilediği yanlış bilinen bir gerçektir. Kardiyovasküler hastalıklar her iki cinsiyeti de etkiler , Her bir dakikada yaklaşık bir ölüm olayı yaşanması çok üzücüdür. KVH riskleri , doğum öncesinde fetal dönemde başlamakta ve sağlıksız beslenme , hareketsizlik ve tütün kullanımı sonucu çocukluğun ilerleyen dönemlerinde giderek artmaktadır. Modern toplumda çocuklar “kötü” yağ ve şeker içeriği yüksek bol kalorili besinlerle beslenmektedir.Bilgisayar oyunları gibi kişiyi fiziksel aktivitelerden uzaklaştıran bağımlılıkların yanı sıra, tütün kullanımını teşvik eden reklamlar ya da pasif içicilik nedeniyle çocukların tütün dumanına maruz kalması sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Hem çocuklarımızın iyiliği hem de kendi sağlığımız için kardiyovasküler risklerden korunmalı ve bir an önce sağlıklı yaşam için harekete geçmeliyiz” şeklinde vurguladı.

Uzm. Dr. Levent Cerit: “ Kardiyovasküler hastalıklar erken tanı ve tedavi ile önlenebilir ölüm nedenleri arasında dünyada ilk sırada gelmektedir, bu yüzden düzenli olarak yapılan kalp check-up’ları çok önem arz etmektedir.Dünya Kalp Günü olması dolayısıyla Hastanemiz Kardiyoloji departmanında erken tanı amaçlı kalp check-up’larında özel kampanyalar düzenlenecektir. Yakın Doğu Üniversitesi Ailesi olarak Dünya Kalp Gününüzü kutlar , sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Uzun boyluların cinsel hayatı daha iyi"
image Çöpçatanlık siteleri ve uygulamalarının araştırmaları, uzun boylu olduğunu belirten erkeklerin daha kolay partner bulabildiğini gösteriyor. Yeni bir araştırmaysa uzun boyun, tatmin olma hissi bakımından cinsel hayatı ...
"Kendimi ve Ailemi Kanserden Nasıl Korurum?" adlı seminer Cuma günü
image Memorial Sağlık Grubu tarafından düzenlenecek “Kendimi ve Ailemi Kanserden Nasıl Korurum? Sağlıklı Yaşam ve Kanser Okulu” adlı seminer, Cuma günü 10.00-13.00 saatleri arasında Lefkoşa’da Limasol Bankası Genel Müdürlük...
Adet düzensizliğine yol açan hastalıklara dikkat!
image Kadın sağlığı konusunda en önemli noktalardan biri de adet döngüsüdür. Adet düzensizliği ise bu süreçte kadınları endişelendiren en büyük sorunlarından biridir.