Ana Sayfa >> SAĞLIK 12 Ağustos 2017, Cumartesi 18:45

Deliceırmak: "Doktorun hastasına bakmasına yasak koyulamaz"

Deliceırmak: Sağlık sektöründe yaşanan sorunlar ile ilgili Dr. Eray Deliceırmak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dliceırmak kamu hekimlerin özel kliniklerinde hasta bakmamaları hakkında “Doktorların ettikleri yemine aykırı, doktor hastasına istediği saat istediği yerde bakabilmeli, bu meslekte doktorun hastasına bakmasına yasak koyulamaz, böyle iş olmaz, olamaz, imkansız.” dedi.
Paylaş  
28
33
32
0

“Doktorun hastasına bakmasına yasak koyulamaz”

Sağlık sektöründe yaşanan sorunlar ile ilgili Dr. Eray Deliceırmak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dliceırmak kamu hekimlerin özel kliniklerinde hasta bakmamaları hakkında “Doktorların ettikleri yemine aykırı, doktor hastasına istediği saat istediği yerde bakabilmeli, bu meslekte doktorun hastasına bakmasına yasak koyulamaz, böyle iş olmaz, olamaz, imkansız.” dedi.

Deliceırmak konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kamuda çalışan çalışmayan herkesin ikinci ve üçüncü bir geliri var. Ama bakanlık sadece doktorun ikinci hizmetine engel koymaya çalışıyor. Bir kere biz doktorlar, yemin ediyoruz. Yeminimiz nerde, ne saat, hangi milletten olursa olsun her hastaya bakmaya yemin ediyoruz. Sen orda bakamazsın burada bakamazsın gibi doktorlara yasaklar getirilmesi kesinlikle yanlıştır. Hatta tam tersi hekimleri hastalara bakmaları için teşvik etmeleri lazım.” Diyerek hekimlerin hastalara bakmaları ile ilgili koşulların kayıtlandırılamayacağını belirtti.

“Doktorların Yeminine Tamamen Aykırı”

Deliceırmak, herhangi bir hastanın doktoruna ulaşamaması sonucunda bir zarar görmesi durumunda devletin zor durumunda kalacağını ve doktorların her yerde hastasına bakmakla mükellef olduklarını söyledi. Doktorların hastalarını görme haklarının yeni düzenleme ile yasaklama çalışılmasının doktorların ettiği yemine uymadığının altını çizdi.

“Olmayacak, olamaz, çünkü imkânsız!”

“Herhangi bir hasta doktoruna ulaşamadığı için hastaya bir şey olursa, bunun hesabını kim verecek?” diye soran Deliceırmak “Böyle şey mi olur. Getirilmeye çalışılan uygulama ettiğimiz yemine aykırı. Bu yapılması planlanan uygulama olmayacak, olamaz, çünkü imkansız.” Dedi.

“Amaç hastayı özele göndermek mi?”

Bakanlığı eleştiren Deliceırmak “Bakanlık hastanede doktorların çektiği işkenceyi bilmiyor. Hastane doktorları ıstırap çekmektedir. Hastanedeki hekimler büyük imkânsızlar ile hizmet vermektedir. Bakanlık hastanede yaşananları anlayamıyor. Maksat ve amaç hastanedeki tüm vakaların özel hastanelere sevk etmek midir? Neden gerekli imkânlar sağlanarak hastaların devletten hizmet alması sağlanmıyor. Hastaların özele sevk edilmesinden zararlı çıkan vatandaştır. Amaç hastayı özele göndermek mi?” dedi.

“İnsanımız soyuluyor.”

Bir hastanın ödeyeceği miktarın Tabipler Birliği taraftan belirlendiğini ve bunun alt ve üst tabanları olduğunu söylene Deliceırmak, herhangi bir doktorun yada özel hastanenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda fiyatları belirleyemeyeceğini söyledi. Özel hekimlerin ve hastanelerin kendi belirleyeceği fiyatları uygulamasının yanlış olduğuna vurgu yapan Deliceırmak “Şu anda ne yazık ki insanımız soyuluyor. Vatandaşımız bu durumdan zararlı çıkıyor.” dedi.

“Vatandaşın sığınacağı tek yer devlet hastanesidir.”

Hastanenin şu anki koşullarına üzüldüğünü dile getiren Deliceırmak “Biz bu hastaneyi 1963 imkânsızlıklar için de kurduk ve Kıbrıs Türkü bu hastaneyi yoktan yere var etti. Bu hastanenin yıkılmasına asla izin verilmemelidir. Bizim şimdi olmayan branşlardaki doktorlarımızı hastanemize getirmek için çaba harcamamız gerekirken, bizler neler konuşuyoruz. Sağlık politikamızın ana şekli; devletin koruyucu şemsiyesi altında olan vatandaşın sığınacağı tek yer devlet hastanesidir ve bu devlet hastanesini çalıştırmak doktorun olduğu kadar Sağlık Bakanlığı'nın da görevidir.” dedi.

Doktorun hastane dışında hastayı dışarda görmesi istenmiyorsa doktorumuza en az baş hakim kadar hatta daha da fazla maaş verilmesi gerektiğini çünkü doktorların gecesi gündüzü olmadığını anlatan Deliceırmak sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben uyurken telefon açıyorsunuz ve başım ağrır dersiniz, ben uyanırım senin başının arısını gidermek için tedaviye kalkarım, senin başın ağrısı geçer bu sefer benim başım ağrır.”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

KKTC'de kalp nakli yapılmasını mümkün kılan anlaşma imzalandı
Sağlık Bakanlığı ile Antalya Akdeniz Üniversitesi arasında kalp nakli için protokol imzalandı.
Eczacılar Birliği, tüberküloz günü nedeniyle mesaj yayımladı
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB)  Başkanı Süay Sevinç, 24 Mart “Dünya Tüberküloz Günü”  nedeniyle mesaj yayımladı.
Sigara denetimleri çerçevesinde 79 işletmeye cezai işlem uygulandı
Sağlık Bakanlığı, ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’ uyarınca 324 kurum ve işletmeyi denetledi, 79 işletmeye cezai işlem uyguladı.