Ana Sayfa >> TOPLUM 22 Haziran 2016, Çarşamba 13:40
Köpeğe şiddet uygulayan kadın: "Disiplin tarzımdır!"
Girne’de bir dairenin balkonunda sahibi Ayşen Kanburoğlu tarafından dövülen Mira isimli köpeğin sosyal medyaya sızan görüntüleri yürekleri burktu. Ortaya çıkan görüntülerin ardından hemen harekete geçen Altın Patiler Derneği, birçok zorluğu aşarak Mira’yı almayı başardı ancak, yetkililer Dernek gönüllülerine köpeği en fazla 3 gün tutabileceklerini ardından ise “Dayak disiplin tarzımdır” diyen sahibine teslim etmek zorunda olduklarını bildirdi.
Paylaş  
62
58
40
0

Kıbrıs Postası Özel

Girne’de Ögretmenlerevi bölgesindeki bir dairenin balkonunda, sahibi Ayşen Kanburoğlu tarafından dövülen Mira isimli köpek 3 günlüğüne Altın Patiler’in kontrolünde şiddet gördüğü evden uzakta kaldı. Ancak Mira yarın evine dönmek zorunda.

KÖPEĞİNİ DÖVEN KADIN: “BENİM ELİM MORARIR, ONA BİR ŞEY OLMAZ”

Ayşen Kanburoğlu’nun köpeği Mira’yı evinin balkonunda dövdüğü görüntülerin sosyal medyaya sızmasının ardından harekete geçen Altın Patiler Derneği yetkilileri, ilk olarak Ayşen Kanburoğlu ile görüştü. Dernek yetkilileri ile görüşmesinde köpeğini dövmeyi “disiplin tarzımdır” sözleri ile normalleştiren ve “O bir Fransız Bulldog, benim elim morarır, ona bir şey olmaz” sözleri ile basitleştiren kadın, Mira’yı dernek yetkililerine vermeyi reddetti.

ALTIN PATİLER DERNEĞİ: “KONUNUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Bunun üzerine Girne Polis Karakolu’na giderek Ayşen Kanburoğlu isimli vatandaşı şikayet eden ve Girne Belediye ekiplerinden yardım isteyen dernek yetkilileri, yoğun çabalar sonunda Mira’yı almayı başardı. Ancak kendilerine Mira’nın en az 1 en çok 3 gün dernek kontrolünde kalabileceği bildirildi.

Yarın Mira’yı şiddet gördüğü eve geri götürecek olmanın tedirginliğini yaşayan Altın Patiler Derneği yetkilileri, en az kendileri kadar konuyu duyan hayvan severlerin de rahatsız olduğunu vurgulayarak, mahkemeye başvuracaklarını açıkladılar.

Altın Patiler yetkilileri Kıbrıs Postası’na şu açıklamayı yaptılar:

“Dernek ve bireysel olarak hayvan hakları savunucuları olarak bu konunun peşini bırakmayacağımızı, davacı olacağımızı bildirmek isteriz.

Mira'yı sadece geçici süreliğine evinden uzaklaştırmanın bizi tedirgin ettiği acı bir gerçek. Delillerle birlikte verdiğimiz şikâyetimiz sonrasında Mira'nın çipli fakat sadece ruhsatı olmadığı için şiddet gören sahibinden izin alma gereği duyuldu ve sahibi Mira'yı vermek istemedi. Bu olaydan en az bizim kadar dernek takipçilerimiz ve destekçilerimiz de rahatsız olmuştur.

Konuyla yakından ilgilenmeye devam edeceğiz, bugün Mira'yı savunamıyor olmamızın tek sebebi Hayvan Refah Yasası’ndaki belirsiz açıklamalardır. Ve Mira şiddet gören ilk can değildir, biz yasa üzerindeki değişiklikleri yaptırabilmek için hayvan severler ve dernekler arası işbirliği talep etmiş bulunmaktayız. Mira yarın evine dönüyor olsa da çektiği cefanın sesi olmaya devam edeceğiz.”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
1
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Kemal Saraçoğlı Vakfı, bilinçlendirici seminerlerinin ikincisini gerçekleştir...
Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, 2017-2018 Eğitim yılı Kanser ve Sağlıklı Beslenme konulu ikinci seminerini Güzelyurt’ta, Şht. Turgut Ortaokulu’nda gerçekleştirdi.
Kıbrıs'ta LGBTİ Eşitliği ve Ayrımcılıkla Mücadele Konferansı 20-21 Ekim'de Le...
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyalo...
Vakıflar'dan kansere karşı Farkınladık çalışmasına destek
Kıbrıs Vakıflar İdaresi, kansere karşı erken teşhis yapılmasını teşvik amacıyla hazırlanan tanıtım filminde destek verdi.