Ana Sayfa >> GİRNE 19 Haziran 2017, Pazartesi 14:39
"Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe" oyunu için basın toplantısı düzenlendi
Girne Belediyesi’nin düzenlediği, 7’inci Girne Kültür Sanat Günleri devam ediyor. Bu yıl “Aydınlık bir Gelecek için Sanat “ sloganıyla gerçekleşen Kültür Sanat Günleri kapsamında, yarın akşam saat 21.00’da Girne Amfi Tiyatro’da, TC Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “ Ya Devlet Başa , Ya Kuzgun Leşe” adlı oyun tiyatro severlerle buluşuyor. Oyunla ilgili bugün Girne Grand Pasha Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi.
Paylaş  
30
27
27
0

Girne Belediyesi’nin düzenlediği, 7’inci Girne Kültür Sanat Günleri devam ediyor. Bu yıl “Aydınlık bir Gelecek için Sanat “ sloganıyla gerçekleşen Kültür Sanat Günleri kapsamında, yarın akşam saat 21.00’da Girne Amfi Tiyatro’da, TC Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “ Ya Devlet Başa , Ya Kuzgun Leşe” adlı oyun tiyatro severlerle buluşuyor. Oyunla ilgili bugün Girne Grand Pasha Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, TC Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Cebrail Esen, Girne Belediyesi Müdür Vekili Muharrem Arslan, Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik ve bazı belediye meclis üyeleri ve oyununun başrolünü üstlenen Okan Şenozan katıldı.
Basın toplantısında konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kültür Sanat Günleri’nin en önemli amacının, sanatın toplumu birleştirme gücünü ön plana çıkarmak olduğunu vurguladı.

Güngördü, etkinliklerin bu yıl , “Aydınlık bir gelecek için sanat “sloganıyla gerçekleştiğini anımsattı. Sanatın toplumda hoşgörü ve sevgi kültürünün gelişmesine dolayısıyla da barışa çok önemli katkı yaptığını belirtti. Güngördü, Girne Belediyesi olarak, kentte kültür sanat etkinliklerinde çıtayı yükseltmeyi hedeflediklerini anlattı. Bu yıl Kültür Sanat Günleri’nin ilk tiyatro oyununun yarın akşam sahneleneceğini ifade eden Güngördü, TC Devlet Tiyatroları yetkililerine kültür sanat günlerine katıldıkları için teşekkürlerini iletti.

KÜÇÜKKÖMÜRCÜ: “HER AY GİRNE’DE BİR OYUN SERGİLEMEK İÇİN PROTOKOL İMZALAYACAĞIZ”

TC Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü de, “Aydınlık bir Gelecek için buradayız “ diyerek, halkın aydınlık geleceği için tiyatro etrafında birleşmesinin önemli bir unsur olduğunu söyledi.
Girne Kültür Sanat Günlerine katkı koymaktan mutluluk duyduklarını belirten Küçükkömürcü, tiyatronun aydınlatıcı gücüyle gelecek nesillerin yetişmesine katkı koymak için seçilen sloganın önemli olduğunu ifade ederek bu konuda belediye başkanı ve meclis üyelerini tebrik etti.

Küçükkömürcü, Girne Belediyesi’yle yapacakları protokolle, her ay bir oyunlarını, Girne’de sahnelemeyi hedeflediklerini ifade etti.

ESEN: “OYUN GİRNE’DE SON KEZ SAHNELENİYOR”

Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Cebrail Esen de, Girne Kültür Sanat Günlerine katkı koymaktan mutlu olduklarını belirterek, Orhan Asena’nın yazdığı, yönetmenliğini Sinan Pekinton’un yaptığı oyunun Ekim ayından itibaren Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendiğini kaydetti. Esen, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun, bu oyunu son kez Girne’de 1085’nci kez sahneleyerek sezonu tamamlayacağını da söyledi.

ŞENOZAN: “OYUN, ÇOK DEĞERLİ BİR OYUN”

“Ya devlet başa, ya kuzgun leşe “oyununun başrolünü üstlenen Okan Şenozan da, oyun hakkında bilgi verdi. Oyunda, tarihte çok önemli bir yeri olan Osmanlı Padişahı, Kanuni Sultan Süleyman döneminin konu alındığını belirten Şenozan, oyunun tarihi olaylardan çok, Kanuni Sultan Süleyman’ın aile yaşantısı, çocuklarıyla ilişkileri, babalığı, Hürrem Sultan’ın annelik yönü, çocuklarının hırsları, gibi saray yaşamındaki insani hikayeleri anlattığını söyledi. Şenozan, oyunun çok değerli bir oyun olduğunu belirtti.

ATİK: “ BU İŞBİRLİĞİNİ SÜREKLİ KILMAK İSTİYORUZ”

Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Dermen Atik, de, TC Devlet Tiyatroları’nın Kültür Sanat Günlerine katkı koymasından ve Girne Belediyesi ile işbirliği yapmasından onur duyduklarını belirterek, bu işbirliğini sürekli kılmayı hedeflediklerini anlattı.

Orhan Asena’nın yazdığı ve Sinan Pekinton’un yönettiğini “Ya devlet başa Ya Kuzgun Leşe” adlı oyun yarın akşam 21.00’da Girne Amfi Tiyatro’da sanatseverlerle buluşacak. Oyunun 15 TL olan biletleri Girne Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi, Deniz Plazalar ve etkinlik günü Amfi Tiyatro girişinden temin edilebilecek.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Girne - Lefkoşa anayolu yenileniyor!
Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde, 23 Şubat 2018 tarihi itibariyle, bakım, onarım ve üst yapı çalışmaları başlayacaktır.
Girne İnisiyatifi: "Girne'de artık normal yağışlar bile sele sebep oluyor"
Girne İnisiyatifi, Girne’de her yıl yaşanmakta olan su baskınları ve sel olaylarında artış yaşandığını, artık normal değerler içerisinde düşen yağışların bile sele ve ciddi olumsuzluklara neden olduğunu savundu.
GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar'ın, Azerbaycan temasları ses getiriyor
Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar; Türk Dünyası'nın önemli başkentlerinden biri olan Bakü'de, uluslararası düzeyde gerçekleştirilen ve 'PR' olarakta adlandırılan '...