Ana Sayfa >> LEFKOŞA 21 Mart 2017, Salı 06:58
Özverel: "Belediyeler Yasası ivedilikle değiştirilmeli, sağlık karnesiz eleman çalıştırmanın cezası 8 TL…"
Özverel: Lefkoşa Türk Belediyesi Halk Sağlığı Şube Amiri Levent Özverel, LTB Halk Sağlığı ekiplerinin 13 ile 17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği rutin denetimlerde 104 işyerinin denetlendiğini kaydeden Özverel, rapora göre toplamda 35 bin 362 kilo gıda ve 2 bin 900 kilo ilacın imha edildiğini açıkladı.
Paylaş  
32
38
34
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Lefkoşa Türk Belediyesi Halk Sağlığı Şube Amiri Levent Özverel, LTB Halk Sağlığı ekiplerinin 13 ile 17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği rutin denetimlerde 104 işyerinin denetlendiğini kaydeden Özverel, rapora göre toplamda 35 bin 362 kilo gıda ve 2 bin 900 kilo ilacın imha edildiğini açıkladı.

Sağlık denetimleri sonucunda işyerlerine kesilen cezaların caydırıcı olmamasından yakınan Özverel, Belediyeler Yasası’na göre sağlık karnesiz eleman çalıştırmanın cezasının 8 TL olduğunu belirterek, bakanlığa yasanın değiştirilmesi için öneri sunduklarını ancak Bakanlığın herhangi bir girişimi olmadığını kaydetti.

Özverel, sağlık denetimlerinin her hafta rutin şekilde yapıldığını belirterek, denetimlerin her zaman suçüstü olmadığını, bazı zamanlarda işyerlerinin veya ecza depolarının tarihi geçmiş ürünlerin kayda alınması ve imha edilmesi amacıyla vergi muafiyetinden yararlanmak için kendileri bildirerek denetim yapılmasını istediklerini söyledi.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı, Lefkoşa Türk Belediyesi Halk Sağlığı Şube Amiri Levent Özverel, başkentte yapılan sağlık denetimlerinin rutin olarak yapıldığını belirterek, denetimler sırasında hiçbir detayın atlanmadan adil ve tarafsız şekilde yapıldığını söyledi.

LTB Halk Sağlığı ekiplerinin 13 ile 17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği rutin denetimlerde 104 işyerinin denetlendiğini kaydeden Özverel, rapora göre toplamda 35 bin 362 kilo gıda ve 2 bin 900 kilo ilacın imha edildiğini açıkladı.

“DENETİMLER HER ZAMAN SUÇÜSTÜ DEĞİL…”

Lefkoşa Türk Belediyesi Halk Sağlığı Şube Amiri Levent Özverel, sağlık denetimlerinin LTB Halk Sağlığı Şubesi ekipleri tarafından her hafta düzenli olarak gerçekleştirildiğini kaydederek “Geçtiğimiz 3 haftadan itibaren her hafta 5 sağlık ekibi ile rutin olarak gerçekleştirilen sağlık denetimleri her Cuma yayınlanan rapor ile basın aracılığıyla halka duyuruluyor. Bu denetimler tarafsız ve adil şekilde gerçekleştiriliyor. Her işyerinde tüm detaylar göz önünde bulundurularak denetim yapılıyor. Basının ve vatandaşların yaptığı ihbarlar üzerine de sağlık denetimi gerçekleştiriyoruz. Vatandaşın ihbarını her zaman dikkate alarak hareket ediyoruz. Denetimler her zaman suçüstü şeklinde gerçekleşmiyor, bazı ürünlerin veya ilaçların tarihi geçtiği zaman ilaç depoları veya gıda satan işyerleri kendileri arayıp denetleme talep ediyor. Tarihi geçmiş ürünlerin ihbar edilip kayda alınmasıyla söz konusu işyeri vergiden muaf oluyor” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK KARNESİZ ELEMAN ÇALIŞTIRMANIN CEZASI 8 TL”

Belediyeler Yasası’na göre sağlık karnesiz eleman çalıştırmanın cezasının caydırıcı olmadığını ve bu nedenle Bakanlığa cezalarının miktarının artırılması yönünde talepte bulunduklarını dile getiren Özverel sözlerine şöyle devam etti: “Belediyeler Yasası’na göre sağlık karnesiz eleman çalıştırmanın cezası 8 TL, çevreyi kirletenlere kesilen ceza ise 5 TL’dir. Bu yasanın değiştirilmesi için Bakanlığa talepte bulunduk. LTB Halk Sağlığı Şubesi olarak yasa önerisi hazırladık. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre bu yılın başında yasa değişikliği yapılacaktı ancak üzerinden 3 ay geçmesine rağmen herhangi bir değişiklik yapılmadı. Cezalar caydırıcı olmalı. Şuandaki yasaya göre caydırıcı olmaması nedeniyle sağlık karnesiz eleman çalıştırılmaya devam ediliyor”

İlgili haber:

 4 günde 35 ton zehirli gıda!


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Lefkoşa'da hırsızlık
Lefkoşa’da Karanfil Sokak üzerinde bulunan Ertaç Başar’a ait evden dün 2 cep telefonu, şarj cihazları ve bin TL nakit para çalındı.
Başkent ve Mağusa Kale Lıons kulüplerinden görme engelliler okuluna yardım…
Başkent Lions Kulübü ile Mağusa Kale Lions Kulübü, 7 - 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla ortak etkinlik düzenledi.
Lefkoşa'da bahçeye konan soba yangına neden oldu
Lefkoşa’da bu sabaha yakın çıkan yangında Özdemir Kaptanoğlu’nun evi zarar gördü.