Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 16 Aralık 2017, Cumartesi 12:22
banner

Mağusa'nın süsü Chrisdul gemisi takıldığı kayalıklardan kurtarılmaya çalışılıyor

Mağusa'nın süsü Chrisdul gemisi takıldığı kayalıklardan kurtarılmaya çalışılıyorMağusa’da 22 Aralık 2016 tarihinde fırtına nedeni ile Palm Beach sahilinde Oxo adası yakınlarında karaya oturan Chrisdul isimli yük gemisi Limanlar Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Mağusa Liman Başkanlığı ile Kıyı Emniyet Gemi Kurtarma Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarılmaya çalışılıyor.
Paylaş  
16
19
15
0

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Mağusa’da 22 Aralık 2016 tarihinde fırtına nedeni ile Palm Beach sahilinde Oxo adası yakınlarında karaya oturan Chrisdul isimli yük gemisi Limanlar Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Mağusa Liman Başkanlığı ile Kıyı Emniyet Gemi Kurtarma Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarılmaya çalışılıyor. Ülkeye girişi yasak olduğu halde sürüklenip Palm Beach sahilinde kayalıkların üzerine tamamen oturan yük gemisi enkaz ilan edilirken geminin uzun vadede çevre kirliliğine neden olacağı düşünülüyor.

Bir süreden beridir geminin kurtarılması yönünde yürütülen çalışmalara havanın da müsait olması nedeni ile dün fiilen başlandı.

Kıyı Emniyet ve Mağusa Liman Başkanlığı’nın imkanlarının yanında Türkiye’den teknik yardımda bulunan bir ekip geminin kayalıklardan kurtarılması için uğraşıyor.

Gemi kayalıklardan kurtarılabilirse Mağusa Limanı'na çekilmesi ve satışının yapılması planlanıyor. Geminin kurtarılmasının maliyeti yüksek olduğu için Chrisdul isimli gemi yük gemisi 1 yıldan beri kayalıkların üzerinde kurtarılmayı bekliyorsdu. Chrisdul uzun bir süre Mağusalı'nın ilgi odağı olmuştu.

CANALTAY: İLERİDE ÇEVRE KİRLİLİĞİNE NEDEN OLACAĞI İÇİN KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Limanlar Dairesi Müdürü Kaptan Serdar Canaltay, yapılan çalışmayı, “Kıyı Emniyet ile Limanlar Dairesi’ne bağlı Mağusa Liman Başkanlığı’nın birlikte yürüttüğü bir operasyon” olarak adlandırdı. Geminin kurtarılmasının henüz deneme safhasında olduğunu söyleyen Canaltay, “orada kaldığı sürece çevre kirliği konusunda risk teşkil edebileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Chrisdul’un uzun vadede denizde çevre kirliliğine neden olacağını söyleyen Canaltay, çalışmalara Türkiye’den bu işi profesyonel olarak yapan bir ekibin de operasyona katkı koyduğunu açıkladı. Bu ekibin ayrıca Kıyı Emniyet aracılığı ile gerekli malzemelerin Türkiye’den Chrisdul’un kurtarılması için de getirerek bilirkişi olarak teknik yardımda bulunduğunu söyleyen Canaltay, “ Kıyı Emniyeti ve Liman Başkanlığı’nın araç gereci ile geminin başının hafif hafif denize döndürülmesi için deneme yapılıyor.

Çalışmalar geminin kayalıklardan kurtarılıp yüzdürülmesi için yapılıyor. Kurtarma çalışmalarından önce de bu konu ile ilgili bir takım çalışmalar yapıldı” şeklinde konuştu. Şu ana kadar olumlu bir ilerleme kaydedilemediğini ancak çabalandığını belirten Canaltay, geminin profesyonelce bulunduğu yerden kaldırılmasının geminin maliyetinden daha pahalı olduğunu açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meriç'te geleneksel kurban etkinliği yapıldı
image Meriç (Mora) köyünde yaklaşık 150 yıldır gerçekleştirilen geleneksel kurban etkinliği bugün de yapıldı.
Mağusa-Boğaz İmar Planı için imar planına yönelik çalıştay düzenlendi
image Gazimağusa’dan Boğaz’a kadar olan bölgeyi kapsayacak imar planı için iki günlük çalıştay düzenlendi.
Gazimağusa Belediye Tiyatrosu "Benim Oğlum Doktor" isimli komedi oyunuyla per...
image Gazimağusa Belediye Tiyatrosu “Benim oğlum doktor” isimli komedi oyunuyla perdelerini açıyor.