Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 22 Mart 2016, Salı 12:25
banner

GAÜ öğrencilerinden okullarda oyun çizimi

GAÜ öğrencilerinden okullarda oyun çizimiGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakütesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında “Okullarda Oyun Çizimi” projesine başladı.
Paylaş  
27
31
28
0

Girne Amerikan Üniversitesi Karmi Haber Ajansı’nın haberine göre, “Okullada Oyun Çizimi” projesi kapsamında ilk olarak Esentepe İlkokulu, 23 Nisan İlkokulu, Çatalköy İlkokulu ve Karaoğlanoğlu İlkokulu’nun bahçelerine çocukların eğlenmesi ve gelişimleri için oyun çizimleri gerçekleştirildi.

Projenin devamında, Dikmen İlkokulu ve Tepebaşı İlkokulu’na oyun çizimlerinin devam edeceği bildirildi.

GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü akademisyenlerinden Aytaç Dilek, bugüne dek Girne’deki 6 anaokul ve ilkokulla yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, oyun çizimi gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle dedi:

“Oyun çocuk için gerçek bir ihtiyaçtır ve onun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Genellikle kendiliğinden doğan, içten, hür iradeye dayalı olarak ortaya çıkan bir süreç olduğu bilinciyle bunu yerine getirdik.

Günümüzde malesef  yetişkinlerin oyunu çocuğun eğlenmesine, oyalanmasına yarayan amaçsız bir uğraş olarak görürler. Oysaki oyun çocuk için ciddiye alınması gereken, önemli bir iştir. Oyun çocuğa, kurallara uymayı, sorumluluk almayı, işbirliğini ve diğer insanlara saygılı olmayı öğretir.

Ayrıca girişimci olma, tehlikeyi göze alma, karar verme ve problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olan önemli bir unsurdur. Bunların yanı sıra, oyun sırasında çocuğun kendisine olan güvenini geliştirme, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamada, kendi kendine yeterli olabilme gibi nitelikler kazandırır.”

Dilek açıklamasının devamında, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nün bu yıl Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Kanser Hastaları Yardım Derneği, Okullarda Eğitim Projesi, Kermes Projesi gibi birçok projeyi hayata geçireceğinin de altını çizdi.

GAÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü olarak çocuklar başta olmak üzere toplumun bütün kesimleri için 5 yıldır proje yürütütklerini belirten Dilek, bundan sonra da projelerine hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

Dilek, bölümün kulübü olan Erken Çocukluk Eğitimi Destekeleme Kulübü’nün (EÇEDK) de bu yıl 3 projeyi hayata gerçirdiğini ifade ederek, “Kalem ve Silgini Paylaşmak İster Misin?”, “Okullarımızı Yeşillendiriyoruz” ve “Pirilli Toplama kampanyası” gerçekleştirildiğini vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Aromaterapist Uzman Eczacı Hülya Kayhan GAÜ'ye geliyor
image İngiltere'de Tıbbi Aromaterapi eğitimi alarak, Türkiye'de ilk kez Tıbbi Aromaterapi uygulamalarına ve eğitimlerine yer veren Uzman Eczacı Hülya Kayhan, yarın saat 13:30-17:00 arası ve 26 Mayıs Pazar saat 10:00-17:00 a...
Meslek liseleri arası bilgi beceri yarışmaları DAÜ Turizm Fakültesi ev sahipl...
image Her yıl büyük bir ilgi ile izlenen Meslek Liseleri Arası Bilgi Beceri Yarışmaları'nın turizm dalındaki yarışmaları, bu yıl Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sponsorluğunda, DAÜ Turizm Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleş...
UKÜ'de Eczacılık Günü kutlandı
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle eczacılığın 180'inci yıldönümü kutlandı.