Ana Sayfa >> AKINCILAR 11 Şubat 2015, Çarşamba 10:43

Barbaros: "Akıncılar su projesinin içinde bile yok"

Barbaros: Akıncılar Belediye Başkanı Barbaros; Suyun Akıncılar köyüne uğramayacağına tepki gösterdi.
Paylaş  
79
93
83
0

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programının konuğu oldu. Akıncılar köyünün sıkıntılarına değinen Barbaros, köy nüfusunun 5 binden 350’nin altına düştüklerini söyledi. Türkiye’den gelecek olan su projesine dahil edilmediklerini de belirten Barbaros, ‘Maalesef orada bile düşünülmedik’ dedi. 

“YENİ YOLUN YAPILMASI LAZIM” 

Nüfus olarak 5 binden 350’ye düştüklerini belirten Barbaros, köyü ziyaret edebileceklerin yalnızca KKTC ve TC kökenli vatandaşlar olabildiklerini yabancıların ise özel izinle girebildiğini aktardı. Yerlilerin, ise kartları olduğunu dile getiren Barboros, Akıncılar Köyü’nün sıkıntılarından şu sözlerle bahsetti; “Kimlik gösterilerek girilen tek KKTC köyü, esas yerlilerin kartı var, biz o kartı göstererek geçeriz, misafirler kimlikle giriş yapıyorlar. 5-6 yıl önce TC yardım heyetine gittim, görüştüm. Kırklara bir çevre yolu yapmaya başladık. Bir serbest giriş – çıkış yolu yapmak istedik, epey de yol kat ettik, bir tek asfaltı kalmıştı eğer asfaltı da dökülmüş olsaydı biz bugün rahat girip çıkacaktık, ne asker rahatsız olacaktı, ne de biz. Yeni yolun yapılması lazım.” 

“SERBEST YOL YAPACAĞIM” 

Barbaros, yapmak istediklerini ise şöyle sıraladı; “Serbest yol yapacağım. İngiltere’den birçok insanımızın gelip köyüne yatırım yapmasını teşvik edeceğim. Girne’nin yamaçlarını bırakıp köye gelecekler. En büyük nüfusumuz Londrada’dır. 30 binlere varan Luricinalı nüfusu.” 

“EN PAHALI YAŞAM BİZDE” 

Rum komşularının çözüm isteyip istemediğini açıklayan Barbaros her iki tarafta da çözümü isteyen ve istemeyenlerin olduğunu belirterek,“Çözümü onlarda isteyenler var istemeyenler de var. Yani durum bizdeki ile aynı. İkimizde Kıbrıs insanıyız. Ekonomik krizlilerine rağmen bizden daha rahattır durumları.” 

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL NE OLACAK, BİLMİYORUZ” 

Asrın Projesi altında Türkiye’den gelecek olan suya Akıncılar köyünün dahil edilmediğini savunan Barbaros, kuyulardaki suların kullanılmaz hale geldiğini, Güney’den ise yeterli su gelmediği taktirde köyün sıkıntılarla baş etmek zorunda kalacağını belirtti. Barbaros, sözlerini şöyle tamamladı; “Su projesinin içinde Akıncılar yoktur. Maalesef orada bile düşünülmedik. Güney’den yeterli suyumuz 

gelse mesele değil. Geçen sene sıkıntı yaşadık, bu yıl daha fazla yaşayacağa benziyoruz.” 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

MDP, Akıncılar örgüt binasını açtı
Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), Genel Seçim sonrası başlattığı teşkilatlardaki yeni yapılanmasını ilk olarak Akıncılar ‘da açtı.
Luricina çözümünü arıyor
74 öncesinde Kıbrıs’ın en büyük Türk köyü olarak nitelendirilen fakat şuan ülkenin âdeta izolasyona alınmış tampon bölgesi halini alan Akıncılar’da (Luricina) halk kendini ‘hapsedilmiş’ hissediyor ve kendi çözümünü ar...
Akıncılar'da 10. Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı yapıldı
Akıncılar Belediyesi’nin düzenlediği “Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı”nın 10’uncusu bugün yapıldı.