Ana Sayfa >> AKINCILAR 16 Aralık 2015, Çarşamba 12:18

"Akıncılar Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi sergisi açıldı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nin TUBİTAK desteğiyle yürüttüğü “Akıncılar (Luricina) Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi” kapsamında yapılan çalışmalardan oluşan sergi bugün Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Bedesten’de saat 09.30’da açıldı.
Paylaş  
98
105
97
0

Açılışa Kalyoncu’nun yanısıra Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran katıldı.

Sergi, UKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sevim Kurt’un yürüttüğü “Akıncılar Köyünün Korunması, Rehabilitasyonu ve Yeniden Canlandırılması Kapsamında Yerel Bir Kalkınma Stratejisi Geliştirilmesi” ana başlıklı proje kapsamında yapılan çalışmaları içeriyor.

TÜBİTAK destekli proje kapsamında bölgedeki eski evlerin rehabilitasyonu ele alındı. Sergide, proje kapsamında oluşturulan çizim ve posterler yer alıyor.

Sergi açılışında konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri üniversitelerin yaptığı bilimsel çalışmaların dünyayla ve toplumla paylaşılmasının önemli olduğunu ve bu projenin de bu bağlamda oldukça önemli olduğunu kaydetti.

3 yıllık çalışma boyunca 911 binanın incelendiğini, 273 binaya ait projenin tamamlandığını dile getiren Nadiri, bu projelerin hayata geçirilmesi için hükümetin gerekli adımları atmasını istedi.

UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran ise konuşmasında projeye katkı koyanlara teşekkür etti.

Projeyi yürütürken pek çok engelle karşılaştıklarını anlatan Ayıran, bu projeyi tamamlamalarının engel ve kısıtlamaların teşvik ve özverili ekip çalışmasıyla aşılabileceğini gösterdiğini dile getirdi.

KALYONCU: “BÖLGENİN YENİDEN CANLANDIRILMASINA BÜYÜK KATKI YAPACAK”

Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu ise konuşmasında sergi açılışının Bedesten gibi restore edilmiş bir tarihi binada yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

“Akıncılar (Luricina) Köyünün Mimari ve Kültürel Mirasının Korunması ve Yaşatılması Projesi”nin unutulmuş gibi görünen bir bölgenin yeniden canlandırılmasına büyük katkı yapacak bir çalışma olduğunu anlatan Kalyoncu, çalışmaya katkı koyanları tebrik etti.

“Şimdi bu projenin hayata geçirilmesi arzu edilir. Bunun için de daha büyük bir ekibin işi ele alması gerekiyor. Umarız önümüzdeki dönemde bunun için gerekli mali kaynakları buluruz ve hayata geçiririz” diyen Kalyoncu, kırsal ve kentsel yaşamın dengeli gelişmesi adına kırsal kesimde eski yapıların restore edilmesinin yararlı olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından projeyi içeren CD’ler Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros’a teslim edildi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi tarafından yürütülen proje sonucu hazırlanan sergi, Bedesten’de Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

MDP, Akıncılar örgüt binasını açtı
Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), Genel Seçim sonrası başlattığı teşkilatlardaki yeni yapılanmasını ilk olarak Akıncılar ‘da açtı.
Luricina çözümünü arıyor
74 öncesinde Kıbrıs’ın en büyük Türk köyü olarak nitelendirilen fakat şuan ülkenin âdeta izolasyona alınmış tampon bölgesi halini alan Akıncılar’da (Luricina) halk kendini ‘hapsedilmiş’ hissediyor ve kendi çözümünü ar...
Akıncılar'da 10. Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı yapıldı
Akıncılar Belediyesi’nin düzenlediği “Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı”nın 10’uncusu bugün yapıldı.