Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> AKINCILAR 13 Aralık 2010, Pazartesi 15:45
banner

Akıncılar köyünde kadına özgü kanser türleriyle ilgili konferans

Akıncılar köyünde kadına özgü kanser türleriyle ilgili konferansYakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Elemanı, Uzman Dilek Sarpkaya Akıncılar köyünde “Kadına Özgü Kanserler ve Erken Tanı İçin Tarama ile Korunma Yöntemleri” konulu bir konferans verdi.
Paylaş  
37
59
39
0

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre konferans Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Sarpkaya konferansın başında, kanserin bugünkü tanı ve tedavi olanakları ile tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirterek kanserden değil, geç kalmaktan korkulması gerektiğini söyledi.

Kadına özgü kanserlerin, kadınlardaki hastalık ve ölüm hızının en büyük nedenlerini oluşturduğunu belirten Sarpkaya, dünya genelinde tüm kadın kanserlerinin dörtte birinin ise meme kanseri olduğunu anlattı.

KKTC’de de meme kanserinin ilk sırada görüldüğünü ifade eden Sarpkaya, bunun yanında, jinekolojik kanserler denilen kadın üreme organı kanserlerinin (rahim ağzı, rahim, yumurtalık, hazne ve dış üreme organı kanserleri) kadınlarda meme kanserinden sonra ölüm hızı açısından ikinci sırada yer aldığını kaydetti.

Kanserlerin erken dönemde tanılanması ve tedavi edilebilmesi için kadınların bu kanserlerin belirtilerini, risk faktörlerini ve erken tanı ile korunma yöntemlerini bilmesi gerektiğini anlatan Sarpkaya, “Özellikle kadınların meme kanserinin erken tanı ve tarama yöntemlerinden kendi kendine meme muayenesi, klinik meme muayenesi ve mamografinin yaş grubuna göre ne sıklıkla uygulanacağını bilmesi önemlidir” dedi.

Sarpkaya, kadın üreme organları kanserleri açısından da pap-smear testi, pelvik muayene, kendi kendine vulva muayenesi, rahim ağzı kanserine etken olan HPV’den korunma için aşılama gibi tanı ve korunma yöntemlerinin de önemsenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

MDP, Akıncılar örgüt binasını açtı
image Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), Genel Seçim sonrası başlattığı teşkilatlardaki yeni yapılanmasını ilk olarak Akıncılar ‘da açtı.
Luricina çözümünü arıyor
image 74 öncesinde Kıbrıs’ın en büyük Türk köyü olarak nitelendirilen fakat şuan ülkenin âdeta izolasyona alınmış tampon bölgesi halini alan Akıncılar’da (Luricina) halk kendini ‘hapsedilmiş’ hissediyor ve kendi çözümünü ar...
Akıncılar'da 10. Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı yapıldı
image Akıncılar Belediyesi’nin düzenlediği “Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı”nın 10’uncusu bugün yapıldı.