Ana Sayfa >> AKINCILAR 30 Temmuz 2012, Pazartesi 09:38
Akıncılar Köyü sakinleri: "Muhteşem olur"
Akıncılar Köyü sakinleri: Akıncılar hâlâ eski canlı günlerine dönmek için Gaziler kapısının açılmasını istiyor.
Paylaş  
72
76
70
1

Kıbrıs Gazetesi - Serhat İNCİRLİ

Rum Yönetimi’nin, Lefke’deki Aplıç geçiş noktası ile birlikte eş zamanlı olarak açılmasını talep ettiği eski Lefkoşa-Larnaka anayolu üzerindeki Gaziler (Piroyi) geçiş noktasının açılmasına Akıncılarlılar da destek verdi.

Akıncılarlı işadamı Murat Akınlı, “Açılırsa çok güzel olur. Akıncılar canlanır, muhteşem olur” dedi.

1974 öncesi Kıbrıs’taki en büyük Türk köyü olan, hatta iki sineması bulunan Akıncılar’da şu anda 450 kişi yaşam sürüyor. 

Köylüler, 1974 sonrası Akdoğan köyüne taşınmıştı. Özellikle İngiltere’de binlerce Akıncılarlı’nın yaşadığı tahmin ediliyor.

İşadamı Akınlı, köyün yeniden canlanması için Gaziler geçiş noktasının açılmasının büyük etki sağlayacağını kaydetti.

Gaziler-Kiracıköy geçişinin ekonomik canlılık getireceğini belirten Akınlı, son zamanlarda ufak da olsa köy evlerinde tamirat başlatıldığını; Londra’dan gelip köyde ev yapan bir kaç kişi de olduğunu belirtti. Akınlı, Akıncılar’a bir kaç kilometre uzaklıktaki kapının açılmasının, mutlaka canlılık sağlayacağını ekledi.   
Akıncılar, 1974 sonrası nüfusunun dörtte üçünü Akdoğan’a kaptırdı. Köyde tarihi değeri olan onlarca “Kıbrıs evi” ciddi zarar gördü; onlarcası da ayakta kalabilmek için direniyor.

Köy meydanında AB’nin katkıları ile bazı otantik binaların dışı yenilendi ancak içlerine dokunulmadı. Başta belediye başkanı ve muhtar olmak üzere, birçok köylü, Akıncılar’ı yeniden canlandırmak için yoğun çaba harcıyor.

Lefkoşa-Larnaka yolu üzerindeki Gaziler-Kiracıköy sınırı 1974’ten beri kapalı.

Rum Yönetimi ve özellikle Kiracıköylü Rumlar bu kapının açılmasını talep ediyor. Türk tarafı ise Lefke’deki Aplıç kapısının açılmasını talep ediyor.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, bir süre önce Kıbrıslı Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki geçiş noktasının eş zamanlı olarak açılmasını istediklerini ancak Türk tarafının buna yanaşmadığını öne sürmüştü.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
30 Temmuz 2012, Pazartesi
LURUCİNALI         - AKDOGAN
NERE İSTERSE YAŞASIN İSTER İNGİLTERDE TÜRKİYEDE ALMAYADA AVRUTRYADA KIBRISIN HER KÖŞESİNDE OLAN TÜM LURİCİNALARA ÇAĞRIMDIR BAŞLATACAĞIMIZ İMZA KAMPANSAYINA SİZDE DESTEK VERİN

Luricina çözümünü arıyor
74 öncesinde Kıbrıs’ın en büyük Türk köyü olarak nitelendirilen fakat şuan ülkenin âdeta izolasyona alınmış tampon bölgesi halini alan Akıncılar’da (Luricina) halk kendini ‘hapsedilmiş’ hissediyor ve kendi çözümünü ar...
Akıncılar'da 10. Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı yapıldı
Akıncılar Belediyesi’nin düzenlediği “Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı”nın 10’uncusu bugün yapıldı.
Akıncılar'da ilk kez kırsal kesim arsası dağıtıldı
Akıncılar’da kırsal kesim arsaları hak sahiplerine dağıtıldı.16 kişi hak sahipliği belgelerini düzenlenen törenle aldı.