Ana Sayfa >> İNGİLTERE 13 Ocak 2017, Cuma 09:36
İngiliz gazeteleri, Cenevre'de sona eren Kıbrıs görüşmelerine geniş yer ayırdı
İngiliz gazeteleri, Cenevre'de sona eren Kıbrıs görüşmelerine geniş yer ayırdıGuardian gazetesinin Diplomasi Editörü Patrick Wintour, BM Genel Sekreteri'nin "çözüme yaklaşıldığı" ifadelerine değinirken, görüşmelerin "hızlı geçtiği ama çarpıcı bir değişim olmadığı" yönünde izlenim edinildiğini aktardı.
Paylaş  
27
43
30
0

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türk lirasındaki düşüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye için kurduğu büyük planları" tehlikeye attığını" yazıyor.

FT yazarı Mehul Srivastava'nın imzasıyla yayınlanan yazıda, Türk lirasının değer kaybetmesinin "neredeyse her sektörden yapılan tasfiyelerin getirdiği kasvet ortamını kötüleştirdiği" belirtildi.

"Geçen yıl darbe girişimini atlattıktan sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir planı vardı: Anayasayı elden geçirirken ekonomiyi birarada tut, sonra da söz verdiğin siyasi istikrarı yatırımcılara sunacağın 'Hoşgeldiniz' paspasına dönüştür. Ancak sonrasında Türk lirası erimeye başladı."

FT gazetesinin yer verdiği yazıda, "2017'nin ilk iki ticari haftasında yüzde 12 düşen döviz kuru, Türkiye'ye her şeyden daha büyük bir ekonomik zafiyet getirdi: Büyük bir belirsizlik döneminde ithalata bağımlılık ve yabancı paraya bel bağlama hali" ifadeleri yer aldı.

TASFİYELER NEDENİYLE İŞ DÜNYASI VE KAMUDA 'KORKU' HALİ

İş dünyası ve kamuda tasfiyeler nedeniyle "korkunun" hakim olduğu belirtilen yazıda, ismini vermek istemeyen şirket yöneticilerinin "ortaklarının ya da yöneticilerinin hapse girmesi", "tedarikçilerinin kepenklerini kapatması" gibi endişelerine işaret edildi.

Yazıda ayrıca, bilinen bir aile holdinginin liderinin "Her şey çok hızlı, öngörülemez bir şekilde değişiyor, bu yüzden toz dumanın yatışmasını beklemeyi tercih ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

"Kaygılar şimdiden ekonomik beklentileri vurdu; büyüme geçen yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 1.8 küçüldü. Serbest düşüşteki lira nedeniyle ekonomistler, duraklama ihtimalinden endişe ediyor"

Merkez Bankası'nın faiz oranına ilişkin kararını iki hafta içinde açıklayacağı hatırlatılan yazıda, bundan 3 gün sonra da uluslararası derecelendirme şirketi Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu duyuracağı kaydedildi:

"Eğer Fitch, Türkiye'yi elinde kalan tek yatırım derecelendirme notundan mahrum ederse, lirayı daha büyük zorluklar bekliyor."

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ: BM GENEL SEKRETERİ'NİN 'UYARI NOTU'

İngiliz gazeteleri, Cenevre'de sona eren Kıbrıs görüşmelerine de sayfalarında yer ayırıyor.

Guardian gazetesinin Diplomasi Editörü Patrick Wintour, BM Genel Sekreteri'nin "çözüme yaklaşıldığı" ifadelerine değinirken, görüşmelerin "hızlı geçtiği ama çarpıcı bir değişim olmadığı" yönünde izlenim edinildiğini aktardı.

Yazıda, BM Genel Sekreteri'nin halen Türk ve Rum tarafların tatmin olacağı yeni bir güvenlik planının çıkarılmasına ihtiyaç olduğu yönündeki açıklaması, bir "uyarı notu" olarak tanımlandı.

TBMM GENEL KURULU'NDAKİ YUMRUKLU KAVGA

i gazetesi, Kıbrıs görüşmelerinin yanında TBMM Genel Kurulu'ndaki anayasa değişikliği teklifi oylamalarında milletvekilleri arasında çıkan kavgaya da yer ayırdı.

"Türk milletvekilleri yumruk yumruğa geldi" başlığıyla verilen kısa haberde, ana muhalefet partisi CHP'nin Meclis kürsüsünü çembere alması üzerine AKP'liler ve CHP'lilerin birbirini itip kaktığı ve yumrukladığı aktarıldı.

Gazetelerin baş sayfalarındaki haberlerde, ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump hakkındaki istihbarat raporunda İngiltere'nin olası rolü tartışılıyor.

Raporda yazıldığı belirtilen iddialar arasında, seçim kampanyası sırasında Trump ile Moskova'nın gizlice iletişim içinde oldukları ve Rusya'nın Trump'ı "en az 5 yıldır desteklediği" iddiası da var.

DAİLY TELEGRAPH: İNGİLTERE'NİN TRUMP DOSYASINDAKİ ROLÜ

Daily Telegraph gazetesinin manşet haberinin başlığı "İngiltere'nin Trump dosyasındaki rolü". Haberde, İngiliz hükümetinin FBI'ya, dosyayı hazırladığı iddia edilen eski İngiliz ajanı Christopher Steele ile konuşması için izin verdiği iddiaları vurgulandı.

İngiltere dış istihbarat servisi MI6 mensubu olan Steele, Moskova büyükelçiliğinde çalışmıştı. Habere göre bu iddialar, İngiltere'nin Rusya ve ABD'nin birbirini suçladığı "çapraz ateşin" ortasında kalmasına neden olacak.

FİAT CHRYSLER'A EMİSYON SUÇLAMASI OBAMA YÖNETİMİNİN SON HAMLESİ Mİ?

FT dahil birçok gazetenin odağında, Alman otomobil firması Volkswagen'den sonra otomobil üreticisi Fiat Chrysler'ın da gizlice emisyon standartlarını ihlal etmekle suçlandığı haberi var.

FT'nin haberinde, Fiat Chrysler'in emisyon yasalarını çiğnediği suçlamasıyla milyarlarca dolar ceza ödemek zorunda kalacağı belirtiliyor.

Habere göre bu adım, görev süresi dolan Barack Obama'nın yönetiminin, yeni başkan Donald Trump koltuğuna oturmadan önce "olabildiğince sert olmak" konusundaki "kararlılığına" işaret ediyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Kraliyet Ailesi tarihinde ilk: Kraliçe Elizabeth defile izledi
Kraliyet Ailesi tarihinde bir ilk... Kraliçe Elizabeth, önceki gün Londra Moda Haftası’ndaki defileyi ön sıradan izledi. Peki ama şu ana kadar hiçbir moda haftasına katılmamış Kraliçe 2. Elizabeth neden böyle bir kara...
Kate Middleton, hint kınasıyla dövme yaptırdı
Cambridge Düşesi Kate Middleton, Sunderland şehrinde bulunan bir kültür merkezine ziyareti esnasında sağ eline hint kınasıyla geçiçi bir dövme yaptırdı.
İngiliz mahkemesi 20 aylık bebeğin yaşam destek ünitesinden çıkarılabileceğin...
İngiltere'de mahkeme tedavi edilemeyen bir hastalıkla doğan Alfie Evans adlı 20 aylık erkek bebeğin yaşam destek ünitesine bağlı kalmasının sonlandırılmasına karar verdi. Mahkeme bebeğin tedavisini sürdürmenin 'insanl...