Ana Sayfa >> İNGİLTERE 25 Ocak 2017, Çarşamba 09:50
İngiliz gazetelerinin gündeminde yine Brexit süreci var
İngiliz gazetelerinin gündeminde yine Brexit süreci varİngiliz gazetelerinin bugünkü sayılarında, Yüksek Mahkeme'nin hükümetin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma müzakerelerine başlamak için Parlamento'nun onayının şart olduğuna dair kararıyla ilgili yorum ve haberler ön plana çıkıyor.
Paylaş  
35
44
33
0

İngiliz gazetelerinin bugünkü sayılarında, Yüksek Mahkeme'nin hükümetin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma müzakerelerine başlamak için Parlamento'nun onayının şart olduğuna dair kararıyla ilgili yorum ve haberler ön plana çıkıyor.

Financial Times (FT) gazetesi, mahkemenin kararının ardından Başbakan Theresa May'in hızla harekete geçerek, AB'den ayrılma (Brexit) sürecini başlatacak olan Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddenin yürürlüğe sokulması için kendisine tam yetki veren bir yasal düzenlemeyi Perşembe günü Parlamento'ya sunacağını yazıyor.

Gazetenin haberine göre, May, bu düzenlemenin Parlamento'dan herhangi bir sorunla karşılaşmadan geçeceğinden emin.

Bu süreci, "bir nesilin tanık olduğu en önemli anayasal karar" olarak nitelendiren FT konuyla ilgili baş yazısında, "İngiltere Parlamentosu, ulusun geleceği hakkında başlayan bu büyük tartışmada olması gerektiği yere, yani tartışmaların tam merkezine oturdu" diyor.

İngiliz Yüksek Mahkemesi, hükümetin Brexit sürecini başlatabilmek için Parlamento'dan onay alması gerektiğine hükmetti. Hükümet ise bunun aksi bir görüş savunuyordu.

The Times gazetesi de "Bakanlara Brexit darbesi indiren yargıçlar tarih yazdı" başlığıyla manşetine taşıdığı haberde, Brexit Bakanı David Davis'in açıklamalarına yer veriyor:

"Davis, hükümetin Yüksek Mahkeme'de aldığı yenilginin Brexit takvimini bozmayacağı ya da İngiltere'yi AB'den ayrılmaktan alıkoymayacağı uyarısını yaptı. "Geri dönüş olmayacak" diyen Davis, "Geçen yılın 23 Haziranında geri dönüşü olmayan bir yola girdik" diye konuştu.

İngiltere'de 23 Haziran'da yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB üyeliğinden ayrılma yönünde oy kullanmıştı.

İngiliz hükümeti, Lizbon Antlaşması'nın AB'den çıkmayı düzenleyen 50'nci maddesini tek başına yürürlüğe sokup, Parlamento onayı olmaksızın müzakerelere başlamak istemişti.

İSKOÇYA BAĞIMSIZLIĞI YENİDEN GÜNDEME GETİRİYOR

Yüksek Mahkeme, verdiği bu karar ile referandum sonucunu yok saymasa da, İngiltere'nin AB'den nasıl ayrılması gerektiğini belirlemiş oldu.

Hükümet, Brexit sürecine Mart ayı sonundan önce başlamayı planlıyor.

May, Brexit'in nihai hedefinin AB ile İngiltere arasında yeni, pozitif ve yapıcı bir ortaklık kurulması olduğunu ve bu kapsamda AB'den ayrılmanın ortak pazardan çıkmak anlamına geldiğini açıklamıştı.

The Guardian gazetesi de Yüksek Mahkeme'nin aynı zamanda İngiliz hükümetinin İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler parlamentolarının onayını beklemeye ihtiyacı olmadığına da hükmettiğini hatırlatıyor.

Gazete, İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon'un mahkemenin verdiği kararın ardından bağımsızlık referandumunu yeniden gündeme getirdiğini ifade ediyor.

İskoçya Özerk Yönetimi, AB'den çıkılmasına itiraz ediyor ve birliğin içerisinde kalmak istiyor.

KADINLARIN KILIK-KIYAFET DÜZENLEMELERİNE DEĞİŞİKLİK TALEBİ

İş hayatında kadın çalışanların ayrımcılığa uğramasına neden olabilecek düzenlemelerin değiştirilmesi yönündeki talepler de gazetelerin tamamında kendine yer bulan bir diğer haber oluyor.

FT, İngiltere Parlamentosu'nun Dilekçeler ve Kadın ve Eşitlik Komiteleri tarafından hazırlanan raporda, kadınların iş hayatında yüksek topuklu ayakkabı giymeye zorlanmasının yaygın bir uygulama olmayı sürdürdüğü sonucuna varıldığını bildiriyor.

Gazetenin haberine göre, raporda kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymeye zorlanmasının yasadışı olduğu ve bu uygulamaya devam eden işverenlerin daha etkin bir şekilde cezalandırılmasını sağlamak adına yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesi gerektiği belirtiliyor.

1974'TE ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLMÜŞ

The Times gazetesi, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) kısa bir süre önce gizliliği kaldırılarak kamuoyuna açılan belgelerinden birinde dünyanın 40 yıl önce nükleer savaşın eşiğinden döndüğünün ortaya çıktığını duyuruyor.

The Times'ın haberinde olayın detayları şöyle aktarılıyor:

"Resmi bir CIA belgesi, Soğuk Savaş'ın en hararetli günlerinde İngiltere açıklarında iki nükleer denizaltının çarpıştığını ve bu olayın 40 yılı aşkın bir süredir kamuoyundan gizlendiğini ortaya çıkardı.

"Bir uzmana göre, 160 nükleer füze başlığı taşıyan bir Amerikan denizaltısı ile bir Sovyet denizi aracının çarpışmasıyla meydana gelen kaza o kadar ciddiydi ki, üçüncü dünya savaşını başlatabilirdi."

 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Abbas, BMGK'den gözetmenlik talep edecek
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, barış süreci için ABD’nin ara bulucuğuna alternatif olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden uluslararası gözetmenlik isteyeceği bildirildi.
İngiliz iş insanları: "Brexit'in ardından AB ile ticarette Türkiye'yi örnek a...
İngiltere'de şirket yöneticilerinin ve girişimcilerin üye olduğu Direktörler Enstitüsü (Institute of Directors, IoD), İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra AB ile ticaretinde Türkiye'yi örnek alan bir mo...
BBC tek kullanımlık plastikleri yasaklayacak
İngiliz medya kuruluşu BBC, yaptığı açıklamayla 2020 yılına kadar tek kullanımlık plastik malzemelerin ofis içinde kullanımını yasaklayacağını ifade etti.