Ana Sayfa >> TOPLUM 27 Mart 2017, Pazartesi 06:56
İnternette istismara uğrayan çocuklar da yasayı bekliyor
Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, KKTC'deki 14-15 yaşlarındaki kızların büyük çoğunluğunun tanımadıkları akranları veya kendilerinden yaşça büyük insanlardan sosyal medya üzerinden yoğunlukla arkadaşlık teklifi veya cinsel istismar içerikli rahatsız edici mesajlar aldığını, bu nedenle “Bilişim Suçları Yasası”nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Paylaş  
29
58
29
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, KKTC'deki 14-15 yaşlarındaki kızların büyük çoğunluğunun tanımadıkları akranları veya kendilerinden yaşça büyük insanlardan sosyal medya üzerinden yoğunlukla arkadaşlık teklifi veya cinsel istismar içerikli rahatsız edici mesajlar aldığını, bu nedenle “Bilişim Suçları Yasası”nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İnternet üzerinden yapılan cinsel saldırıların, Bilişim Suçları Yasası sayesinde cezalandırılacağını ifade eden Başel, fuhuş ve uyuşturucu pazarlığı gibi suçların büyük kısmının internet üzerinden yapıldığına dikkat çekerek; yasanın geçmesiyle, adli sürecin ve polisin işinin de kolaylaşacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun 2017 yılının Şubat ayında onaylayarak Cumhuriyet Meclisi’ne sevk ettiği “Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Yasa Tasarısı” ivediliğinin 3 yıl önce alınmasına rağmen yasa halen geçmedi.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan önemli sorunlardan ‘sosyal medya üzerinden özellikle çocuklara yapılan cinsel saldırının’ da önüne geçecek ve adli süreç ile polisin işini de kolaylaştıracak “Bilişim Suçları Yasası”nın Meclis’ten halen geçmemesi, yaşanan mağduriyetin boyutlarını artırıyor.

Kıbrıs Postası’na konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, ülkemizde sanal zorbalık ve sanal şantaja maruz kalan yetişkinlerin yanı sıra özellikle 14-15 yaşlarındaki birçok çocuğun da olduğunu belirterek, Bilişim Suçları Yasası’nın Meclis’ten geçmesiyle, adli sürecin ve polisin işinin de kolaylaşacağını söyledi.

“14-15 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA SANAL ZORBALIK VE SANAL ŞANTAJ YAPILIYOR”

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, ülkedeki 14-15 yaşlarındaki kızların büyük çoğunluğunun tanımadıkları akranlarından veya kendilerinden yaşça büyük insanlardan sıklıkla sosyal medya üzerinden arkadaşlık teklifi veya cinsel istismar içerikli rahatsız edici mesajlar aldığını ve bu nedenle Bilişim Suçları Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yasa ile bu gibi rahatsız edici durumların polise ihbar edileceğini ve dikkate alınacağını belirten Başel, “Ülkemizdeki birçok insan, özellikle 14-15 yaşlarındaki kızlara internet üzerinden sanal zorbalık ve sanal şantaj yapılıyor. Bu, gerek akranları gerekse kendilerinden yaşça büyük insanlar tarafından yapılıyor. Çocuklar ise bunu ailelerine söylemekten çekiniyor veya korkuyor çünkü çoğu zaman cinsel saldırı yapan kişi, ‘annene babana mesajları gösteririm’ veya ‘fotoğraflarını başkalarına gönderirim’ şeklinde tehditler savuruyor” dedi.

POLİSE BAŞVURULMALI

Özellikle internet üzerinden cinsel istismara uğrayan çocukların, korkmadan ailelerine durumu anlatması gerektiğini belirten Başel, ailelerin de bu konuda dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etti. Başel, böyle durumlarla karşı kaşıya kalan ailelerin çocuklarını dinledikten sonra onlara tepki göstermeden polise başvurulması gerektiğini söyledi.

“İNTERNETTEN FUHUŞ VE UYUŞTURUCU PAZARLIĞINDA DA ADLİ SÜRECİN VE POLİSİN İŞİ KOLAYLAŞACAK”

İnternet üzerinden yapılan cinsel saldırıların Bilişim Suçları Yasası sayesinde cezalandırılacağını ifade eden Başel, fuhuş ve uyuşturucu pazarlığı gibi suçların büyük kısmının internet üzerinden yapıldığına dikkat çekerek, yasanın geçmesiyle, adli sürecin ve polisin işinin de kolaylaşacağını söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Vakıflar'dan kansere karşı Farkınladık çalışmasına destek
Kıbrıs Vakıflar İdaresi, kansere karşı erken teşhis yapılmasını teşvik amacıyla hazırlanan tanıtım filminde destek verdi.
Umut Derneği, sokakta kalan 3 kadın ve çocukları için Vakıflar'a ait evi işga...
KKTC Umut Derneği Genel Başkanı Özlem Dinçoğlu, eşinden ayrılan ve sokakta kalan 3 kadın ile çocuklarını barındırmak amacıyla, Surlariçi’nde yaklaşık üç yıldır boş olan Vakıflar İdaresi’ne ait bir evi işgal ettiklerin...
İyilik gönüllüsü gençler, huzurevi ve hayvan barınağını ziyaret etti
Kıbrıs Vakıflar İdaresi İyilik Gönüllüleri, karşılık beklemeden iyilik yapmayı sürdürüyor.